Tento škodlivý kód zasiahol celý svet a nevyhol sa ani Slovensku.

Pred mesiacom sa v digitálnom svete objavil ransomware WannaCry, ktorý infikoval milióny počítačov na celom svete. Škodlivý kód zneužíval bezpečnostnú chybu systému Windows, ktorú síce Microsoft opravil, avšak mnoho počítačov nemalo aktualizovaný systém. Ransomware infikoval aj počítače v nitrianskej nemocnici.

Britská národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť (British National Cyber Security Centre) tento škodlivý kód vyšetrovala a analyzovala a podľa portálu ZDNet prišla k záveru, že WannaCry pochádza zo Severnej Kórei. ZDNet informuje, že Britom sa podarilo nájsť prepojenie medzi škodlivým kódom a hackerskou skupinou Lazarus Group, ktorá mala už v minulosti vykonať niekoľko podobných útokov.

Skupina Lazarus Group sa okrem iného spomína aj v súvislosti s hacknutím spoločnosti Sony Pictures v roku 2014. Daný útok mal zmariť uvedenie filmu The Interview, ktorý je satirou na vodcu Kim Jong-una.

Problémom však je, že sa nedá jednoznačne určiť, či táto skupina naozaj stojí za útokmi. Mnohé indície totiž jednoznačne neurčujú skupinu Lazarus za pôvodcu útokov. V prípade kybernetických útokov to nie je nič prekvapujúce – mnohokrát je veľmi náročné spojiť útok s konkrétnou krajinou, nakoľko sa vyšetrovanie často spolieha na analýzu techník, taktiky či reči, ktorou útočníci hovoria. V prípade WannaCry sa spomínala čínština, avšak tá nemala byť podľa vyšetrovania rodným jazykom útočníkov.

Zdroj: bgr.com

Prečítajte si aj:

Ransomware, ktorý zneužíva dieru v systéme Windows, zasiahol celý svet. Ide o doteraz najväčší útok svojho druhu (doplnené)

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit