Microsoft túto chybu opravil už v marci.

Doplnené 21. mája 2017: Aktuálne štatistiky hovoria o tom, že ransomware WannaCry napadol viac ako 300 tisíc počítačov v 150 krajinách.

Spoločnosť Kaspersky zverejnila štatistiku, z ktorej vyplýva, že napadnuté boli prakticky iba počítače so systémom Windows 7. Ostatné verzie operačného systému mali takmer nulový podiel. Treba však dodať, že ide o vzorku zariadení, ktoré majú nainštalovaný niektorý z programov tejto spoločnosti.

Ďalšia bezpečnostná spoločnosť, BitSight, má k dispozícii štatistiky zo 160 tisíc napadnutých PC. Aj v jej prípade obsahuje najviac napadnutých počítačov operačný systém Windows 7 (67%), na druhom mieste je Windows 10 (15%). Pripomeňme, že Microsoft chybu opravil už v marci, problémom sú neaktualizované verzie operačného systému.

Údaje spoločnosti Kaspersky

Doplnené 14. mája 2017: Tento typ škodlivého kódu sa objavil už aj na Slovensku – konkrétne v Nitrianskej nemocnici. Prvé príznaky sa prejavovali už od piatku, počas víkendu Nitrianska nemocnica pracovala úplne bez informačného systému a s využitím už takmer zabudnutých lístkov.

Zamestnanci nemocnice s obavami očakávajú, čo sa stane v pondelok ráno, keď bude v nemocnici plná prevádzka. A rovnako nie je jasné, ktorých ďalších slovenských nemocníc alebo iných zariadení sa bude tento problém týkať. Pozrite si naše vyjadrenie na televízii Markíza.

Internetom koluje nový ransomware, ktorý je známy ako WanaCrypt0r 2.0 alebo WannaCry. Škodlivý kód podľa bezpečnostných expertov zneužíva dieru v systéme Windows, ktorú pre svoje účely využívala aj Národná bezpečnostná agentúra NSA. Jej názov je EternalBlue a tento nedostatok môžu dnes útočníci jednoducho zneužiť vďaka hackerom zo skupiny Shadow Brokers, ktorí ukradli hackovacie nástroje od NSA a sprístupnili ich.

O existencii tohto nedostatku vie aj samotný Microsoft. Ten v marci vydal aktualizáciu systému Windows 10 a dieru zaplátal. Mnohé počítače so systémom Windows 10 však nie sú pravidelne aktualizované a práve tie sa stali ľahkým cieľom pre ransomware WannaCry. Avast tvrdí, že škodlivý kód včera zasiahol viac ako 75 000 počítačov v 99 krajinách. Najviac napadnutých zariadení je v Rusku, avšak problémy riešila aj španielska Telefónica či kuriérska spoločnosť FedEx.

Podľa bezpečnosných expertov predstavuje WannaCry doteraz najväčší ransomware útok v histórii. Pripomeňme, že ransomware je škodlivý kód, ktorý po nabúraní do počítača zašifruje všetky alebo vybrané dáta a od používateľov žiada výkupné. Keď človek zaplatí, dáta sa dešifrujú. V prípade WannaCry sa výkupné pohybuje od 200 do 500 dolárov za jeden počítač, platí sa v Bitcoinoch. WannaCry sa od existujúcich škodlivých kódov tohto typu odlišuje aj tým, že sa dokáže samovoľne rozmnožovať a šíriť ďalej.

Chcete získať prístup k svojim dátam? Tak zaplaťte

Zdroj: TechCrunch, Avast

Prečítajte si aj:

Peniaze alebo dáta: hrozivý vzostup ransomware

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit