Ako jediná banka na Slovensku.

Platenie smartfónmi či nositeľnými zariadeniami patrí medzi čoraz populárnejšie spôsoby, ako bezkontaktne platiť za tovar v obchodoch. Uvedomujú si to aj výrobcovia, ktorí túto funkcionalitu integrujú do čoraz väčšieho množstva zariadení.

Aby ste mohli bezkontaktne platiť smartfónom, hodinkami či náramkom, potrebujete okrem kompatibilného zariadenia so zabudovaným NFC čipom aj tú správnu banku, ktorá podporuje službu na platenie daným zariadením. A práve to môže byť niekedy problém, nakoľko nie každá slovenská banka podporuje všetky platobné služby na trhu.

Svetlou výnimkou je mBank, ktorá ako jediná banka na Slovensku umožňuje platiť cez všetky riešenia, ktoré sú u nás aktuálne dostupné – cez Apple Pay, čo využijete, pokiaľ používate iPhone či hodinky Apple Watch. Cez Google Pay, čo je platobný systém smartfónov so systémom Android a Google službami a inteligentných hodiniek so systémom Wear OS.

Platobnú kartu mBank si však môžete pridať aj do platobných systémov Garmin Pay – ten využívajú inteligentné hodinky značky Garmin a Fitbit Pay – ten umožňuje platiť cez hodinky a fitness náramky Fitbit. mBank takisto podporuje aj najnovší prírastok do služieb na platenie nositeľnými zariadeniami – Xiaomi Pay, ktorý umožňuje realizovať bezkontaktné platby cez fitness náramok Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC.

Plaťte aj vy mobilom alebo hodinkamiZdroj: mBank
Plaťte aj vy mobilom alebo hodinkami

Záujem o platenie smartfónmi, hodinkami a náramkami rastie

mBank zverejnila štatistiku, z ktorej vyplýva, že záujem o platenie nositeľnými zariadeniami rastie. Počas roku 2021 sa počet klientov, ktorí využívajú tento spôsob platenia, zvýšil o 50 %. A zvýšil sa aj počet používateľov, ktorí platia smartfónmi – o 25 %. A počet klientov, ktorí platia iba plastovou kartou, sa znížil o 6 %.

Zaujímavosťou je aj porovnanie priemernej čiastky, ktorú uhradia klienti mBank jednotlivými spôsobmi platenia:

  • Apple Pay – 20,69 eur (iPhone), resp. 21,2 eur (Apple Watch)
  • Google Pay – 20,38 eur (smartfóny), resp. 21,2 eur (inteligentné hodinky)
  • Garmin Pay – 20,16 eur
  • Fitbit Pay – 18,43 eur
  • Xiaomi Pay – 16 eur
  • plastová platobná karta – 22 eur

Klienti mBank v roku 2021 zaplatili prostredníctvom mobilných či nositeľných zariadení (Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay) spolu takmer 80 miliónov eur a celkový počet transakcií presiahol hranicu 3,5 milióna. Platenie prostredníctvom niektorej z uvedených služieb aktuálne využíva 20 % klientov mBank, takže priestor pre ďalší rast je zrejmý.

Zdroj: mBank

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit