Nikdy si nemôžte byť istí, kto sa vám pozerá cez plece.

Prístupové mená a heslá, informácie o zamestnancoch či zákazníkoch, finančné ukazovatele a množstvo ďalších dôverných informácií môžu za pár minút vyčítať z vašich displejov zvedavé oči vizuálnych hackerov.

 

Viac ako polovica zamestnancov si berie svoju prácu aj mimo kanceláriu a svoje mobilné zariadenia otvárajú na miestach, ako sú kaviarne, dopravné prostriedky, alebo čakárne u lekára. Podľa prieskumu Ponemonského inštitútu až 87 % účastníkov spozorovalo, že niekto sleduje ich obrazovku pri práci na verejnosti, ale viac ako polovica účastníkov priznala, že nepodnikla žiadne kroky, aby tomu v budúcnosti zabránila.

Navyše prieskum zistil, že až 68 % dopytovaných spoločností umožňuje svojim zamestnancom používať na pracovné účely svoje súkromné zariadenia počas práce mimo kancelárie.

„Visual hacking“ však nie je len problémom verejných priestorov. Aj také zdieľané kancelárie sú úrodnou pôdou pre špicľov.

V prieskume Ponemonského inštitútu až 69 % účastníkov uviedlo, že sa s vizuálnym hackingom stretlo aj na svojom pracovisku, čo značne ovplyvňuje ich produktivitu.

Experiment spoločnosti 3M preukázal, že pracovníci, ktorí sa cítili ohrození a mali pocit, že im niekto sleduje obrazovku, stihli za 10 minút napísať iba 461 úderov na klávesnici. Naopak tí, ktorí boli presvedčení o dostatočnej ochrane svojej obrazovky, napísali za rovnaký čas až 756 úderov. Podľa štúdie môže spoločnosť stáť takýto pokles produktivity zamestnancov až jeden milión eur ročne.

 

Spoločnosť 3M a Ponemon Institute zrealizovali v 8 krajinách (Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Japonsko, Kórea, Veľká Británia a USA) nasledujúci experiment.

Utajený vizuálny hacker navštívil spolupracujúcu spoločnosť a jeho úlohou bolo zistiť, ako ľahké je získať citlivé informácie iba prostredníctvom pohľadu na obrazovku. Výsledky sú alarmujúce:

  • V 91 % prípadoch bol vizuálny hacker úspešný – získal dôverné informácie.
  • Takmer v 50 % prípadoch na to hackerovi stačilo menej ako 15 minút.
  • 52 % citlivých informácií získal hacker práve z obrazoviek počítačov.
  • Pri jednom pokuse hacker získal priemerne 3,9 ks informácií.
  • 27 % získaných informácií sa týkalo prihlasovacích údajov, finančných informácií a dôverných dokumentov
  • V 68 % prípadoch ho pri špehovaní nikto nespozoroval.

 

Zastaviť vizuálny hacking je pritom také jednoduché, aj keď technologicky vyspelé.

Riešením sú privátne filtre od spoločnosti 3M, ktoré sú založené na patentovanej optickej technológii MicroLouvre. Filtre obmedzujú zorný uhol celej obrazovky a blokujú pohľad z obidvoch strán obrazovky počítača. Keďže sú flexibilné a odolné, možno ich opakovane umiestniť na obrazovku monitora, notebooku, tabletu či mobilného telefónu.

Pri bočnom pohľade na obrazovku s filtrom si možno všimnúť, že jej obraz už pri 30 stupňov začína černieť, vďaka čomu sa obsah obrazovky stáva pre nepovolaných neviditeľný. Druhou možnosťou je zasa zlatý filter, ktorý vizuálnemu hackerovi ukáže pri pohľade do cudzej obrazovky len jeho vlastný odraz a v porovnaní s čiernym filtrom zanecháva o 14 % zreteľnejšiu obrazovku.

Oba filtre sú priehľadné a nevytvárajú žiadnu prekážku plnohodnotnej práci s počítačom.

Pozrite si video o tom, ako umiestniť privátny filter na notebook:

https://www.youtube.com/watch?v=KYZq1PA5a_s

Pozrite si umiestnenie filtra na tablet:

https://www.youtube.com/watch?v=bW5hVxxHMFc

 

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.