Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V tradičnom závode značky MINI presiaknutom bohatým historickým odkazom a dedičstvom sa pri príležitosti 60. narodenín britskej prémiovej značky konala ďalšia oslava. Výročným vozidlom je model zo špeciálnej edície MINI 60 Years Edition.

V týchto týždňoch a mesiacoch majú priaznivci značky MINI z celého sveta mnoho možností na ohliadnutie sa za 60 rokmi histórie britskej značky. Teraz je ďalší dôvod na oslavu. V britskom závode MINI v Oxforde, kde sa klasické Mini vyrábali už od roku 1959, vzniklo desať miliónte vozidlo. Jubilejné vozidlo zišlo z výrobnej linky vo verzii MINI 60 Years Edition a stretlo sa tvárou v tvár s prvým vyrobeným vozidlom značky. Klasické Mini z roku 1959 a jubilejný model z roku 2019 sa následne spojili s ďalšími 60 vozidlami značky — každé z nich predstavuje jeden rok výroby. Všetky vozidlá sa potom v spoločnom konvoji vybrali na cestu do Bristolu, kam v nedeľu 11. augusta prišli tisíce priaznivcov na najväčšiu celosvetovú oslavu narodenín britského originálu, ktorá sa koná v rámci medzinárodného stretnutia International Mini Meeting.

Výrobné výročie pri príležitosti 60 rokov existencie značky svedčí o neprerušenej popularite značky MINI v 21. storočí. Alec Issigonis, geniálny konštruktér klasického Mini, vytvoril v roku 1959 míľnik v automobilovom priemysle. Koncept vozidla s motorom uloženým vpredu naprieč spolu s prevodovkou umiestnenou pod motorom, s kolesami v rohoch vozidla a s kompletne otváracou zadnou časťou vytvoril na minimálnom pôdoryse maximálny vnútorný priestor. Konštrukcia taktiež poskytovala neuveriteľne obratné jazdné vlastnosti a stala sa vzorom pre moderné malé a kompaktné vozidlá. Do roku 2000 sa po celom svete predalo približne 5,3 milióna klasických vozidiel značky Mini.

Globálny úspešný príbeh značky pokračoval o rok neskôr. Od znovuoživenia značky MINI sa vozidlá stali originálnym zjavom v prémiovom segmente malých automobilov. Nová interpretácia nenapodobiteľného dizajnu, neprekonaná zábava z jazdy, výnimočná v náročnom konkurenčnom prostredí a individuálny štýl značky vytvorili v triede malých vozidiel viac ako len nadšenie. Tieto charakteristické vlastnosti posilnili MINI pri získavaní nových cieľových skupín v segmente kompaktných prémiových vozidiel. A pripravuje sa ďalší krok. V novembri 2019 sa v Oxforde spustí výroba plne elektrického modelu MINI Cooper SE (kombinovaná spotreba paliva: 0,0 l/100 km, kombinovaná spotreba elektrickej energie: 16,8 — 14,8 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 0 g/km). Elektromobilita bude aj v budúcnosti súčasťou typického zážitku s MINI plného potešenia zábavy z jazdy a individuality.

Len v minulom roku sa v 110 krajinách predalo takmer 400 000 kusov vozidiel značky MINI. To znamená, že predajné čísla nového MINI nasledujú svojho historického predchodcu. Modely MINI 3-dverové, MINI 5-dverové a MINI Clubman sa momentálne vyrábajú v závode MINI v Oxforde. Denne tam vznikne približne 1 000 vozidiel. MINI Cabrio a MINI Countryman schádzajú z výrobnej linky holandského výrobného partnera VDL NedCar.

„Vidieť desať miliónte vozidlo našej značky schádzať z výrobnej linky v Oxforde bol moment, ktorý všetkých zamestnancov naplnil hrdosťou. Niektorí z nich majú rodinných príbuzných, ktorí v tomto závode vyrábali už klasické Mini,” vysvetľuje Peter Weber, riaditeľ závodu MINI v Oxforde. „Je to nádherná kapitola v histórii značky MINI a potvrdzuje vášeň, ktorou sa vyznačujú zákazníci tohto veľmi špeciálneho britského vozidla.”

Pred výrobným výročím uverejnila značka MINI na sociálnych médiách výzvu, aby sa priaznivci podelili o svoje osobné príbehy, ktoré sa viažu k 60 rokom MINI. Obrovský ohlas umožnil zhromaždiť charakteristické vozidlá z každého roku výroby medzi rokmi 1959 až 2019. Oslavu výročia v závode MINI v Oxforde tak doplnil originálny výstavný exponát. Ťahákom tohto výnimočného splynutia bola spoločná cesta na stretnutie International Mini Meeting v Bristole. Na čele sprievodu išlo prvé vyrobené klasické Mini. Malo všetkým priaznivcom značky MINI dobre známe evidenčné číslo 621 AOK a v chronologickom poradí ho nasledovali ďalší protagonisti 60 rokov histórie. Výnimočnú výročnú oslavnú procesiu uzatváralo desať miliónte vyrobené vozidlo.

Značky: