Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podľa aktuálnych štatistík spoločnosti Kaspersky Lab za prvý kvartál 2015, uskutočnili kyberkriminálnici viac ako 23 tisíc DDoS útokov prostredníctvom botnet sietí v 76 krajinách sveta. Najčastejšie atakovaný web zasiahli približne 2 takéto útoky týždenne, čo predstavuje 21 útokov za štvrťrok, a najdlhšie trvajúci útok trval bezmála 6 dní.

Spolu bolo zaznamenaných 23 095 útokov za prvý štvrťrok tohto roku, ktoré sa zamerali na webové služby v 76 krajinách, čo predstavuje 15% nárast v počte zasiahnutých krajín oproti predchádzajúcemu štvrťroku (66 v Q4 2014). Informačné systémy nachádzajúce sa v Číne, USA a Kanade boli cieľom najväčšieho počtu útokov. Tieto útoky boli pritom riadené prevažne zo serverov na území USA, Číny a Veľkej Británie. Pozícia Číny a USA na čele oboch rebríčkov sa dá vysvetliť relatívne nízkymi cenami webhostingových služieb a teda umiestnením väčšiny dátových centier práve v  týchto dvoch krajinách.

DDoS útoky majú väčšinou medzinárodný charakter, pričom objednávateľ útoku sa nachádza v jednej krajine, útočník v druhej krajine a servery využité na riadenie útokov v tretej krajine. A takisto botnet siete podieľajúce sa na útokoch sú  roztrúsené po celom svete, čo celkovo komplikuje vyšetrovanie takýchto útokov, ich zneškodnenie ako aj prípadné dolapenie tých, ktorí za útokmi stoja. Kyberkriminálnici sa už výhradne nespoliehajú len na útoky prostredníctvom botnetov, tie však stále predstavujú nebezpečnú hrozbu, na ktorú sa musia potenciálne ciele v podobe webových služieb preventívne pripraviť,“ hovorí Eugene Vigovsky, vedúci tímu ochrany pred DDoS útokmi Kaspersky Lab.

Spoločnosť Kaspersky Lab odporúča používať špecializované bezpečnostné riešenia, ktoré dokážu odfiltrovať falošné požiadavky útočníkov od bežnej webovej prevádzky. Na tento účel využíva ochrana Kaspersky Lab pred DDoS útokmi tzv. DDoS Intelligence systém, ktorý analyzuje informácie odosielané od útočníkov smerom k botnetom a na základe toho zlepšuje ochranu pred DDoS útokmi. Štatistiky o aktivite botnetov a DDoS útokov vychádzajú z dát analyzovaných systémom DDoS Intelligence.

Viac informácií a kompletné štatistiky nájdete na blogu Securelist.com. Viac sa o možnostiach ochrany pred DDoS útokmi dočítate na stránkach spoločnosti Kaspersky Lab.

Značky: