6. Kamery a ovládací softvér

Áno, súčasné smartfóny sú hlavne o tom, ako dokážu fotiť, či robiť video. Samsung to vie a do Galaxy S8 pridal vylepšenia aj v tejto oblasti.

Zadná kamera – parametricky rovnaká ako v Galaxy S7

Predovšetkým sa budeme venovať zadnej kamere. Tá má dual pixel technológiu ako aj predchádzajúci model S7 a rovnako tak aj rozlíšenie 12 MPx či clonu F1.7.  To, čo prináša Galaxy S8 navyše je funkcia označená ako multi-frame image processing. O čo presne ide? Samsung vylepšil softvér tak, že pribalil do telefónu schopnosť realizovať niekoľko záberov na fotený objekt a vylepšil tak ich podanie hlavne pri nízkej úrovni svetla. Takto sa majú realizovať 3 zábery a z nich sa vytvorí výsledná fotografia. Z hľadiska nastavenia fotografovania to ako používateľ nemáte ako nastaviť, celý proces je plne automatizovaný.

Samozrejme sme si chceli toto tvrdenie overiť, a tak sme počkali na západ slnka a začali sme fotiť s Galaxy S7 edge. Rovnaké scény sme následne odfotili aj so Samsung Galaxy S8+. Fotky sme nijako neupravovali, sú len zmenšené na rozmery 1440 × 1080 bodov.

Ako je vidieť, Galaxy S8+ naozaj urobil fotografiu lepšie pri nižšej úrovni svetla. Je v nej teraz možné vidieť viacej detailov.

Podobný výsledok sme dosiahli aj pri ďalšej fotografii, tentoraz na výšku.

Ďalší záber sme robili už v takmer úplnej tme a fotili sme osvetlenú budovu.

V tomto prípade sa zdá, že medzi fotkami nie je rozdiel. Úplne detailné sledovanie fotiek na veľkom displeji síce potvrdí, že Galaxy S8+ urobí aj tu o niečo jasnejšie detaily, ale rozdiel je minimálny.

Celkom iná situácia bola, keď sme zazoomovali na detail budovy. V tomto prípade má Galaxy S8 urobiť až 5 fotografií a z nich poskladať výslednú fotografiu. Pozrime sa teda na výsledok.

Áno, je to tak. Tentoraz sa rozdiel prejavil naplno a fotka z Galaxy S8 vyzerá naozaj lepšie, kontrastnejšie.

Tiež sme si chceli vyskúšať, či teda má ešte význam nosiť veľký fotoaparát na fotenie v takto náročnom prostredí, alebo nám už postačí len dobrý smartfón. Nuž, o čistých zrkadlovkách vieme svoje a konštatujeme, že tu ešte pár rokov určite pobudnú. Kompaktné fotoaparáty však už majú svoje dni zrátané a tak nám ostala kategória fotoaparátov – niečo medzi kompaktom a zrkadlovkou, teda bezzrkadlovky. Použili sme Olympus OMD E-M1 II s profi objektívom 12-200 mm. Teda niečo poriadne v tejto oblasti.

Porovnanie veľkosti fotoaparátu Olympus OMD E-M1II a telefónu Samsung Galaxy S8+

Pozrite sa na výsledok v porovnaní s Galaxy S8+.

Pripomíname, že v tomto prípade sme fotili za veľmi nízkej úrovni svetla a tiež sme trochu podvádzali. S Olympusom sme totiž fotili do RAW formátu a doma sme spracovali výsledok cez Adobe Lightroom, aby sme sa dostali k výslednej podobe. Inými slovami, bezzrkadlovky si môžu vydýchnuť, optika a veľký snímač sa oklamať nedajú. Ale ak chcete s nimi dosiahnuť fajn výsledok, bude to trvať oveľa dlhšie ako so smartfónom. V jeho prípade odfotíte a hneď výsledok zdieľate na sociálnych sieťach. Takže veľké fotoaparáty si zoberiete v situácii, keď viete, že chcete mať super zábery a nevadí vám práca a čas navyše.

Ešte konštatovanie – v prípade realizácie videa má Galaxy S8 veľmi účinnú optickú stabilizáciu, čo je super. Ale naše redakčné videá budeme naďalej robiť kamerou značky Sony, čo považujeme za kvalitatívne veľmi dobré riešenie a tiež potrebujeme mechanické prvky na realizáciu zaostrenia a zoomovania. Na videá z dovolenky alebo na Facebook je však video, ktoré dostanete z Galaxy S8 viac než dobré.

Dobre, podčiarknuté a sčítané, Galaxy S8 fotí zadným fotoaparátom lepšie ako Galaxy S7, a to bol pritom telefón, ktorý sme z hľadiska fotografovania považovali doteraz za špičku. Druhý palec hore pre Galaxy S8.

Predná kamera s 8 MPx

Galaxy S8 tu poriadne pridal. Predná kamera má teraz rozlíšenie 8 MPx s clonou F1.7, ale aj výborným zaostrovaním na tváre.

Dalo by sa povedať, že konečne. Predná kamera v Galaxy S7 edge (5 MPx) nám viackrát neposkytla to, čo sme si želali. Konštatujeme, že predná kamera v S8 je rádovo lepšia ako v prípade Galaxy S7. Tretí palec hore.

Ešte pripomienka – po novom si môžete dávať k fotkám aj nálepky. Pre nás je to niečo ako púťová atrakcia, ale určite existujú používatelia, ktorí to ocenia.

Pár poznámok k fotografovaniu – zmenu zadnej kamery na prednú teraz môžete urobiť posunutím palca, rovnako sa tak dá pracovať s celkom efektnými filtrami alebo jedným prstom nastaviť zoom. Môžete si tiež pridať na plochu displeja virtuálne tlačidlo spúšte fotoaparátu. Na celé ovládanie vám takto stačí len jedna ruka.

Na pohyblivé objekty a to, ako ich fotí Galaxy S8, sa ešte pozrieme v inom článku.
1. strana: Galaxy S8 vs. Galaxy S8+
2. strana: Galaxy S8 všeobecne
3. strana: Čo nájdete v krabici?
4. strana: Nekonečný displej a dizajn
5. strana: Vylepšený multitasking
6. strana: Kamery a ovládací softvér
7. strana: Prihlásenie do telefónu
8. strana: Výdrž na batériu
9. strana: Samsung Connect
10. strana: Bixby
11. strana: Vyhodnotenie

Značky:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.