Dnešným dňom štartuje Digitálna koalícia.

Video rozhovoru s Petrom Pellegrinim zverejňujeme teraz

Jej predsedom predstavenstva je vicepremiér Peter Pellegrini a spája partnerov z firiem (súkromný sektor), neziskové organizácie a akademický sektor. Jej cieľom je pripraviť uchádzačov o prácu v IT sektore. Tí totiž chýbajú už teraz a predpokladá sa, že postupne bude chýbať cez 10 000 vhodných kandidátov na pracovné miesta.

Je to iniciatíva, ktorá zabráni tomu, aby sa Slovensko stalo v budúcnosti nezaujímavou krajinou z pohľadu trhu práce a odborníkov v IT oblasti. Ako sám Pellegrini dodal, nejde len o samotné vzdelávanie ľudí. Ide o to, aby sme dokázali súčasných aj budúcich pracovníkov smerovať na správne pozície. Zároveň tak odpadne strach z umelej inteligencie a typický strach z toho, že nás nahradia roboty. Kým v minulosti bol kladený dôraz na zručnosť v oblasti manuálnych nástrojov, dnes je kladený dôraz na ich ovládanie. Netreba materiály spracovávať ručne. Je potrebné mať vyškolených ľudí, ktorí budú tieto stroje (napríklad CNC) obsluhovať.

Podpísanie memoranda digitálnej koalície sa zúčastnilo všetkých 21 členov. Na fotografiách – ministerka školstva, vedy výskumu a športu SR Martina Lubyová, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský

K Digitálnej koalícii sa zapojila aj IT Asociácia Slovenska. 1. viceprezident IT Asociácie Slovenska, Mário Lelovský hovorí o budúcnosti samotného Slovenska. A to práve v súvislosti s novými pracovnými pozíciami, ktoré budú vznikať dopytom trhu.

Pre koho?

Pojem terajší a budúci zamestnanci je veľmi vágny. Upresnenie je teda také, že v tejto iniciatíve budú zapojené aj školy rôznych typov. Myšlienka spočíva v tom, aby študenti mohli lepšie vyberať z toho, čo budú chcieť študovať. Ak teda nejaký študent nezvládne 5-ročné štúdium na vysokej škole, nebude demotivovaný ukončením štúdia, povedzme po prvom či druhom ročníku. Práve v tomto štádiu je z neho ideálny adept na digitálneho stevarda.

Nemusí z neho byť špecialista v danej oblasti. Potrebuje však adekvátne znalosti a schopnosti v IT, ktoré bude vyžadovať niektoré z tisícov vhodných pracovných miest. Zaujímavé ale je, že toto sa týka každého z nás. Ide o celoživotné vzdelávanie a preto aj súčasní pracovníci budú potrebovať isté dovzdelávanie, aby udržali krok s technológiami, ktoré tu budú o 10 či 20 rokov.

Aktuálne v Európskej únii funguje 17 digitálnych koalícii a v priebehu roka pribudnú ďalšie. Financovanie je zabezpečené členmi koalície. Ku dnešnému dňu sa skladá z 21 členov.

Prečítajte si aj:

VIDEO: Peter Pellegrini hovorí pre TOUCHIT o svojich začiatkoch s počítačmi a súčasne je krstným otcom novej knihy o programovaní pre deti

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.