PRISMCUMBE SSD je niečo iné, ako bežný satelitný prijímač. V skutočnosti to nie je len prijímač, ale obsahuje celé multimediálne centrum založené na platforme XBMC. Časť s HD satelitným prijímačom môže byť pritom vybavená až dvoma DVB-S2 tunermi. To využijete naplno vtedy, ak chcete naraz sledovať dva TV kanály v režime obraz v obraze alebo si jeden program nahrávať a druhý sledovať.

Na prednej strane zariadenia je 12-segmentový displej, ktorý zobrazuje práve naladený kanál a ďalšie informácie pri multimediálnom prehrávaní. Pod krytkou je čítačka kódovacích kariet a šachta pre CI slot. Na zadnej strane máte k dispozícii aj optický výstup zvuku, HDMI pripojenie, ethernet port a pripojenie USB 2.0 napr. pre externý disk alebo USB kľúč. Ak máte externý disk v NTFS formáte, budú sa dať z neho informácie len čítať. Zariadenie dokáže prečítať veľmi široké spektrum formátov, poradí si aj s titulkami.

PrismCubeRuby-5

Takto sme testovali zariadenie v zapojení na domácu Wi-Fi sieť

Na test sme mali prijímač s jedným tunerom, ktorý bol vybavený diskom s kapacitou 1 TB. Je výhodné mať rýchly SSD disk, pri prehrávaní vás potom nebude nič zdržovať. Zariadenie je už z výroby vybavené bezdrôtovým pripojením Wi-Fi. PRISMCUBE SSD má kompaktný a elegantný dizajn, určite ho netreba skrývať pred pohľadmi návštevy.

Súčasťou dodávky sú dve diaľkové ovládania. Jedno je klasické, elegantné a určené hlavne na pohodlné ovládanie. Druhé je menšie, ale na zadnej strane obsahuje aj QWERTY klávesnicu, čo oceníte v doplnkoch napr. pri rýchlom zadávaní hesla alebo internetovej adresy.

Inštalácia je pomerne jednoduchá, menu je k dispozícii aj v slovenčine. V prípade prijímača potrebujete poznať parametre vašej satelitnej antény, ďalej vedieť ako máte urobenú domácu počítačovú sieť. Ideálne je mať aj sieťový disk, na ktorom máte uložené svoje filmy, videá a hudbu. To všetko dokážete prepojiť so zariadením PRISMCUBE SSD a následne využívať. Uložené filmy sú pritom zaradené do prehľadných knižníc, zariadenie stiahne k filmu obal, popis, herecké obsadenie, k filmu je možné pozrieť si trailer.

TIP_funkcna_vybava

Toto moderné zariadenie dokážete prepojiť aj s mobilným telefónom na platforme iOS i Android. My sme testovali s telefónom s Androidom a použili sme aplikáciu Yatse. Telefón a zariadenie potom pripojíte na domácu sieť a z telefónu sa stáva jednak diaľkový ovládač, ale môžete si z neho prehrávať napr. fotografie či videá z dovolenky realizované smartfónom. Ak k tomu pridáte napr. sprievodné prehrávanie hudby zo sieťového disku a dovolenku sledujete na veľkej obrazovke televízora, je to úplne iný zážitok pre návštevu, ako keď len listujete na malom displeji telefónu. To všetko PRISMCUBE SSD pohodlne zvládne.

yatse

Aplikácia Yatse pre Android nám umožnila dobre prepojiť smartfón a PRISMCUBE RUB. Môžete použiť aj riešenie pre iOS

Obsah disku v zariadení tiež vidíte z počítačov pripojených do vašej domácej siete. PRISMCUBE SSD je tak multimediálne centrum celého domu, ktoré okrem iného dokáže zabezpečiť aj príjem satelitnej televízie.

Zoznam kanálov môže obsahovať až 10 000 položiek. Výborné je, že v zozname kanálov máte aj informáciu o práve vysielanom programe a tiež grafickú informáciu, v ktorej časti sa vysielaný program práve nachádza. To výrazne uľahčuje výber kanálov. EPG je možné prehľadne zobraziť aj v mriežke, priamo z nej je potom asi najjednoduchšie vyberať program, ktorý si chcete nahrať.

V zozname kanálov vidíte aj názov práve vysielaného programu

V zozname kanálov vidíte aj názov práve vysielaného programu

Spomínaná platforma XBMC sa bežne používa pre moderné multimediálne centrá, nájdete ho aj v herných konzolách. Podstatné je, že pre túto platformu existuje obrovská skupina vývojárov, ktorí vytvárajú rôzne doplnky. My sme našli napr. doplnky pre viacero slovenských televízií, celé archívy rôznych seriálov ale aj samostatných relácií. Upozorňujeme, že sami preberáte zodpovednosť za legálnosť sledovaného obsahu.

My sme si takto nainštalovali doplnok pre reláciu Engadget, ktorá sa venuje hlavne IT technológiám a pozreli sme si viacero relácií. Inštalácia doplnku je jednoduchá, stačí si vyberať ako v obchode s aplikáciami, následne sa doplnok nainštaluje a aktivuje. A takýchto doplnkov nájdete veľa, my sme si ďalej vyskúšali napr. YouTube, Vimeo, Last.fm, Facebook, Picassa, Flickr, TED a pod. Inštalácia doplnkov je zadarmo.

Mohlo by vás zaujímať:
Za kávu v automate zaplatíte už aj platobnou kartou
Kuriér doručí zásielku do kufra vášho auta

Vynikajúca vlastnosť na prijímači je už spomínané sledovanie obrazu v obraze. Mali sme len jeden tuner v testovacom prístroji, ale aj to umožňuje takéto sledovanie. Akurát ste obmedzení na kanály vysielané na rovnakom transpondéri. Pokiaľ vaša kódovacia karta umožňuje sledovanie viacerých programov, môžete tak naraz sledovať napr. vysielanie TV JOJ a STV 1. Podstatné tu však je, že v režime obraz v obraze môžete mať naraz obraz prehrávaný z disku a živé vysielanie. Príklad  z praxe – sledujete živé vysielanie a prichádza reklamný blok. Vy si teda prepnete na predtým nahraný film, ktorý sledujete počas reklamného bloku. Máte informáciu, kedy sa blok skončí a vtedy sa prepnete na živé vysielanie. Takýmto spôsobom lepšie využijete čas a pozriete si viac. Špecialitou sú záložky v nahrávkach, ktoré vám pomôžu na rýchlejšiu orientáciu vo videu. Označíte si takto začiatok a koniec reklám alebo zaujímavé pasáže filmu, ku ktorým sa chcete rýchlo vrátiť. Tiež je možné nastaviť automatické vytváranie záložiek, ktoré vykoná toto zariadenie. V tejto súvislosti pripomeňme, že PRISMCUBE RUBY umožňuje aj permanentný timeshift – vysielaný program si nahrávate, začnete ho ale sledovať zo záznamu s istým oneskorením. Následne reklamné bloky veľmi rýchlo v nahrávke preskočíte.

K dispozícii je aj funkcia obrazu v obraze

K dispozícii je aj funkcia obrazu v obraze

V celkovom hodnotení je to vynikajúci prístroj hlavne pre ľudí, ktorí sa neboja experimentovať a chcú mať viac ako len príjem satelitného vysielania. Vybudujú si s ním domácu knižnicu, nainštalujú doplnky a sledujú obsah on-line. Pozrite si aj video, ktoré sme s týmto zariadením nakrútili.

Cena: 199 EUR
Zapožičal: AB-COM, s.r.o

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.