Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Ericsson sa vo svojom najnovšom vydaní štúdie Ericsson Mobility Report zamerala aj na región strednej a východnej Európy.

Konštatuje v nej, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií.

Dôraz v telekomunikačnom sektore sa presúva zo základných služieb, ako sú hlasové služby a SMS, na okamžité správy, internetové telefonovanie (VoIP), prehrávanie hudby alebo videí a mobilné platby. Vo väčšine krajín v regióne panuje vysoký záujem a dopyt po nových technológiách, rovnako ako aj po on-line mobilných službách. Približne 75 percent používateľov internetu od 15 do 69 rokov v Rusku a Poľsku využíva online služby každý deň a 1 z 3 ľudí používa viac ako 7 online služieb denne.

Digitalizácia každodenných činností sa medzi používateľmi internetu  stáva bežnou praxou, rýchlejšie ako iné služby sa rozvíja posielanie online správ. Viber, Facebook Messenger a WhatsApp sa umiestnili v prvej päťke najobľúbenejších aplikácií v rámci mobilnej prevádzky v skúmaných krajinách. Na Slovensku je najobľúbenejšiu aplikáciou YouTube, nasleduje Gmail, Google Mapy, Google Play a Facebook Messenger.

Video je druhou najpopulárnejšou digitalizovanou službou. Okolo 90 percent používateľov internetu v Poľsku a Rusku sleduje videá na internete a približne 40 percent sleduje videá a televízne vysielanie radšej na internete, ako prostredníctvom tradičného vysielania.

Najväčší objem dát míňajú používatelia internetu vo všetkých skúmaných krajinách na sledovanie videí na YouTube, ktoré je jednou z dvoch najobľúbenejších aplikácií.

V celom regióne vďaka rastúcemu počtu smartfónov stúpa objem využívaných mobilných dát. Smartfóny tvoria podľa analytikov Ericssonu 40 % mobilných pripojení v strednej a východnej Európe.

Mobilná dátová prevádzka stabilne rastie a očakáva sa, že do konca roka 2016 sa oproti roku 2015 zvýši o 50 percent. Do roku 2022 Ericsson predpokladá, že objem prenesených dát stúpne približne o 45 percent a dosiahne takmer 6 exabajtov (EB) mesačne. Mobilná hlasová prevádzka by sa v najbližších rokoch mala mierne zvýšiť, ale bude mať len zanedbateľný vplyv na celkový objem mobilnej prevádzky.

V centre pozornosti mobil

Spotrebitelia vo väčšine krajín CEE využívajú pripojenie cez mobilný telefón na naplnenie svojich očakávaní prístupu na internet „tu a teraz“. Viac ako 60 percent používateľov internetu v Rusku a Poľsku vo veku 15-69 rokov sa na internet pripája prostredníctvom širokopásmového mobilného pripojenia. Tento trend sa v súčasnosti presúva k aplikáciám, keďže asi polovica používateľov internetu od minulého roka stále viac využíva aplikácie na posielanie správ, telefonovanie cez internet, vzdelávanie, sledovanie spravodajstva a video služby. Jedna tretina používateľov smartfónov v Rusku a Poľsku prostredníctvom aplikácií nakrúca videá a zdieľa ich na sociálnych sieťach ako snapchat, Facebook Messenger a Instagram.

Používatelia internetu v strednej a východnej Európe v priemere dvakrát denne hrajú hry, sedemkrát denne navštevujú sociálne siete a desaťkrát denne kontrolujú najnovšie správy.

Rastie obľúbenosť mobilných hier na smartfónoch a tabletoch v porovnaní s on-line počítačovými hrami. Zatiaľ čo približne 40 percent obyvateľov CEE hrá hry na PC alebo hernej konzole, dvaja z troch používateľov tak robí na mobilnom telefóne, smartfóne alebo tablete.

Počet pripojených zariadení v strednej a východnej Európe rýchlo rastie vďaka tomu, že internet vecí (IoT) sa stáva realitou. Ericsson predpokladá, že počet pripojených zariadení do konca roka 2016 dosiahne na celom svete približne 5,6 miliardy a približne 300 miliónov z nich bude v strednej a východnej Európe, čo je o 35 percent viac, ako na konci roka 2015. V regióne sa očakáva rýchly rast internetu vecí s počtom 1,3 miliardy zariadení pripojených na internet vecí do roku 2022, čo zodpovedá zhruba 27 percentnému nárastu v rokoch 2016 až 2022.

Vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy sú vybudované WCDMA/HSPA siete a vo väčšine krajín aj LTE siete. Operátori, ktorí si budujú imidž technologických lídrov, už začali s testovaním 5G sietí. Počet mobilných pripojení v regióne bude aj naďalej rásť a očakáva sa, že v roku 2022 dosiahne 685 miliónov, pričom 70 percent z nich budú tvoriť LTE pripojenia. Rozvoj 5G sa očakáva od roku 2021 a počet 5G pripojení by mal do roku 2022 dosiahnuť okolo 5 miliónov.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.