Okolitá teplota – či už príliš vysoká, alebo naopak nízka – patrí k rizikovým faktorom, ktoré majú veľký vplyv na výdrž a životnosť batérií a akumulátorov elektronických prístrojov.

Ak sú batérie vystavené dlhšiu dobu veľmi nízkym teplotám, hrozí im trvalé poškodenie. Na životnosť batérií majú negatívny vplyv aj letné horúčavy. Hoci je pre batérie najvhodnejšie skladovať ich v chladnejšom prostredí, teplota pod 15 stupňov už spôsobuje stratu ich kapacity.

Na druhej strane by teplota skladovania nemala dlhodobo príliš presahovať 20 stupňov. Moderné batérie je tiež vhodné častejšie dobíjať, a to aj napriek tomu, že im ešte ostáva dostatok kapacity.

So smartfónom do mrazu

Smartfóny, tablety alebo fotoaparáty sa v mraze oveľa rýchlejšie vybíjajú. Aby zostal telefón na príjme pre prípad núdze, alebo bolo možné priebežne fotografovať celý deň, je teda vhodné vziať si so sebou nabitú powerbanku alebo náhradnú batériu do fotoaparátu. Existuje však ešte jeden trik, a to nosiť elektronické prístroje čo najbližšie pri tele a udržiavať ich tak v teple. Batérie v batohu možno aspoň čiastočne chrániť pred mrazom jednoduchým termoobalom.

Dôležitá je tiež správna manipulácia s batériami po príchode do tepla, keď sú batérie nielen podchladené, ale aj orosené. V takýchto prípadoch nie je vhodné „rozmrazovať“ ich na kúrení alebo krbe. Vystavenie batérií teplotám nad 60 stupňov totiž môže skončiť ich explóziou a následným požiarom. Pred nabíjaním je potrebné nechať batérie pozvoľna ohriať na okolitú teplotu a utrieť ich do sucha.

Nízke teploty spôsobujú pokles kapacity batérií, ktoré je potom nutné v kratších intervaloch meniť alebo dobíjať. Dlhodobé vystavenie mrazivým teplotám môže spôsobiť trvalé poškodenie batérie.

Nebezpečenstvom pre batériu sú nielen nízke teploty, ale aj voda či vlhké ovzdušie, kvôli ktorým korodujú kontakty a súčiastky. Mokrú batériu treba pred vložením do prístroja dôkladne osušiť, nie však fénom alebo iným zdrojom priameho tepla.

Správne skladovanie batérií

Z prístrojov, ktoré neplánujeme dlhšiu dobu používať, by sme mali batérie vybrať a správe uskladniť. Práve nevhodný spôsob skladovania môže batérie poškodiť a znížiť ich využiteľnú kapacitu. „Ideálnym prostredím pre skladovanie batérií je suché miesto so stálou teplotou okolo 15 stupňov. Batérie by sa mali skladovať nabité. Keďže aj pri nepoužívaní strácajú svoju kapacitu, je nutné ich raz za čas dobiť,“ vysvetľuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Zlé skladovanie a úplné vybitie môže poškodiť predovšetkým lítium-iónové (Li-Ion) a lítium-polymérové ​​(Li-Pol) akumulátory, ktoré dnes nájdeme prakticky vo všetkých mobilných telefónoch, tabletoch, notebookoch či fotoaparátoch. Tieto typy batérií netrpia takzvaným pamäťovým efektom, takže nevadí, keď sa dobíjajú aj v len čiastočne vybitom stave. Naopak im škodí, ak sú úplne vybíjané. Preto sú lítiové batérie vybavené bezpečnostnou poistkou, ktorá ich pred úplným vybitím odpojí.

Batérie na báze lítia za mesiac stratia okolo 3 percent svojej kapacity, zatiaľ čo staršie Nikel-metal hydridové akumulátory (NiMH) samovoľne strácajú mesačne až tretinu kapacity.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.