Facebook si zrejme vzal k srdcu výhražky v podobe vysokých pokút od Nemcov v prípade, že nezačne riešiť falošné správy, ktoré sa ním šíria. S ich filtrovaním začne pred blížiacimi sa voľbami práve v tejto krajine.

Minulý mesiac sme vás v článku informovali, že Nemecko hrozí populárnej sociálnej sieti vysokými pokutami, ak neodstráni falošnú alebo urážlivú správu. Facebook je pre väčšinu z nás hlavným informačným zdrojom, z ktorého sa dozvedáme o domácom i globálnom dianí a ak sa na ňom objavuje kvantum zavádzajúcich a nepravdivých informácií, znamená to problém. Ohýbaná či úplne naruby prevrátená realita začína zásadne ovplyvňovať masu ľudí, ktorí na základe takýchto informácií často konajú neuvážene. Kritici označujú práve Facebook za vinníka víťazstva kontroverzného Donalda Trumpa vo voľbách o prezidentské kreslo v USA.

Mienkotvorný potenciál sociálnych sietí si uvedomujú aj nemeckí zákonodarcovia, ktorí sa pokúsia eliminovať počet hoaxov, ktorých cieľom je, vo väčšine prípadov, kritika kancelárky Angely Merkelovej. Používatelia Facebooku preto dostanú možnosť nahlásiť klamlivý príspevok. Kto a ako rozhodne o tom, či ide o pravdivú alebo falošnú informáciu? V Nemecku to bude nezisková organizácia Correctiv so sídlom v Berlíne. Jej pracovníci budú mať za úlohu vyhodnotiť pravdivosť konkrétneho príspevku a následne odôvodniť, čo ich viedlo k tomuto záveru. Pokiaľ vyhodnotia príspevok ako falošný, Facebook ho označí ako „sporný“. Okrem toho ho posunie v News Feede na nižšiu, menej viditeľnú pozíciu a ak by ho chcel nejaký používateľ predsa len zdieľať, upozorní ho, že sa môže jednať o fikciu.

Hovorca najpoužívanejšej sociálnej siete na svete uviedol, že táto funkcionalita sa plánuje postupne nasadzovať aj pre ostatné krajiny. Naďalej sa tiež obhajuje, že Facebook je iba sprostredkovateľom obsahu, nie jeho tvorcom, a preto sa dištancuje od akýchkoľvek klamstiev, urážlivých či nenávistných príspevkov.

Zdroj: The Next Web

 

 

Značky: