Tieto spoločnosti ale nebudú jediné a podľa našej mienky sa pridajú aj ďalšie firmy.

Google bude vyžadovať, aby sa zamestnanci pred návratom do jej kancelárií dali zaočkovať proti Covid-19. Spoločnosť však odmietla uviesť, či a kedy sa táto politika bude vzťahovať na jej zamestnancov v Írsku.

Generálny riaditeľ spoločnosti Google, Sundar Pichai, v emaily pre zamestnancov uviedol, že v najbližších týždňoch bude vyžadovať, aby sa pracovníci z USA, ktorí sa vrátia do jej areálov, dali zaočkovať. Podľa neho sa táto politika sa v najbližších mesiacoch rozšíri aj na ďalšie regióny. Hovorca írskej pobočky spoločnosti Google uviedol, že zatiaľ nemajú konkrétne podmienky.

Tie sa navyše budú odlišovať podľa miestnych podmienok a predpisov. Tiež dodáva, že sa nebudú uplatňovať, kým v daných lokalitách nebudú vakcíny bežne dostupné. Správa od Pichaia ďalej hovorí o tom, že konkrétni pracovníci dostanú pokyny od svojich nadriadených a takisto budú informovaní aj o výnimkách pre tých, čo nemôžu byť zaočkovaní zo zdravotných alebo iných dôvodov.

Podobným systémom ide aj Facebook, ktorý sa vyjadril, že len zaočkovaní pracovníci budú v kanceláriách vítaní. Toto sa zatiaľ týka pracovníkov kancelárií v USA. V ostatných regiónoch budú zvažovať ďalší postup, rovnako s výnimkami pre tých, čo nemôžu byť zaočkovaní.

Zamestnávatelia v Írsku nemôžu vyžadovať od zamestnancov, aby boli očkovaní, ale podľa vládnych usmernení môžu neočkovaného pracovníka preradiť na inú úlohu, ak to považujú za potrebné. Facebook ale umožní prácu na diaľku pre tých, ktorí budú tento typ práce uprednostňovať.

Google oznámil, že do konca septembra plánuje rozšíriť počet svojich kancelárií na 30 % ich kapacity, postupne sa teda bude rozširovať práca on-site. Stále sa však počíta s politikou práce z domu a tá sa predĺži až do 18. októbra. V prípade, že sa prejde na prácu z kancelárie, zamestnanci budú mať 30 dní na to, aby sa na zmenu pripravili.

Apple počíta s home office prácou takisto zhruba do októbra, no chce, aby zamestnanci boli tri dni v týždni v práci. Toto sa ale nestretlo s pochopením a zamestnanci by preferovali prácu z domu.

Zdroj: RTE News

Obrázok: Ajay kumar SinghPixabay

Prečítajte si aj:

Čo sa vlastne zmení pre (ne)zaočkovaných? Toto sú všetky detaily polopate (aktualizované)

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.