Obľúbený smartfón strednej triedy – Samsung Galaxy A5 2017, sme postavili proti vlajkovej lodi z minulého roku – Samsung Galaxy S7 edge.

Výkon sme neporovnávali, na to sú iné testy. Zaujímalo nás iba to, ako je na tom fotoaparát/kamera, a čo dokáže. Je známe, že S7/S7 edge patria medzi najlepšie fotomobily, preukázali to aj rôzne testy a recenzie. Našu recenziu smartfónu Samsung Galaxy S7 si môžete pozrieť >>> TU<<<. A video pohľad s hodnotením tohtoročnej novinky Samsung Galaxy A5 si môžete pozrieť >>>TU<<<.  Najlepšie fototesty minuloročných vlajkových lodí nájdete tu:

> Redakčný fototest: Porovnali sme iPhone 7, iPhone 6s Plus, Sony Xperia XZ a Samsung Galaxy S7 edge

> Rozšírený fototest: Huawei P9, Samsung Galaxy S7 edge a k tomu iPhone 6s Plus a iPhone SE

> Fototest: Huawei P9 a Samsung Galaxy S7 edge

Z môjho pohľadu (zamerané na automatický režim – chytím fotím)

Samsung Galaxy S7 edge používam niekoľko mesiacov, bude to už takmer rok. Za túto dobu som nafotil množstvo fotografií a natočil veľa videí. K výslednej kvalite fotografií nemám takmer čo dodať. Vo väčšine prípadov sú výborné, avšak stane sa, najmä za znížených svetelných podmienok, že je fotografia veľmi presvetlená. To je dané nízkym clonovým číslom, teda snímač zachytáva viac svetla. Na fotoaparát v mobile je to výborné, ale nie v úplne každej situácii. To sa však dá riešiť v manuálnom režime, ktorý si jednoznačne zaslúži pochvalu. Dá sa v ňom „vyhrať do sýtosti“ a fotografiu prispôsobiť presne podľa toho, čo vo výsledku potrebujeme. Toto sa ale mnohým používateľom robiť nechce, resp. pri momentke nato nie je čas. Potrebujeme telefón vytiahnuť, stlačiť spúšť a mať dobrú fotografiu – to je základ úspechu na 80%. Chválim aj rýchle spustenie fotoaparátu dvojitým stlačením tlačidla domov, toto je extrémne návykové.

Niekoľko technických špecifikácií fotoaparátu S7/S7 edge: 12 MPx (Dualpixel), clona f/1.7, OIS (optická stabilizácia obrazu), nahrávanie 4K videa, automatické zaostrovanie a LED blesk (prisvetlenie), výsledné fotografie sú vo v pomere 4:3 (12 MPx). V pomere 16:9 je nutné znížiť rozlíšenie na 9.1 MPx. Predný fotoaparát: 5 MPx (4:3) s clonou f/1.7 a možnosťou nahrávať FullHD/QHD video.

Samsung Galaxy A5 2017 používam, resp. testujem niekoľko dní a zaujímal ma najmä fotoaparát. Ten by sa papierovo nadradil nad S7, ale iba rozlíšením. A5 ponúka veľmi podobnú aplikáciu fotoaparátu ako S7, avšak s pomerne rozsiahlymi obmedzeniami, najmä čo sa manuálneho režimu týka. Výhodou u S7 je, že HDR ponúka v režime automat. A5 2017 HDR podporuje, ale aktivujete ho iba manuálne. Taktiež tu chýba optická stabilizácia obrazu, tú by sme pri natáčaní videa priali. Počas niekoľkých dní, ktoré som s A5 2017 prežil a fotografoval, nemôžem povedať, že je fotoaparát nedostačujúci. Skôr naopak, je veľmi slušný a bežnému používateľovi, ktorý sa nesnaží robiť cez telefón „profi“ fotky, je ideálny. Taktiež ponúka rýchle spustenie fotoaparátu, dvojitým stlačením tlačidla domov, čo veľa krát dopomôže zachytiť detail, ktorý by ste s iným telefónom premeškali. Trochu ma však prekvapilo, že aj keď je rozlíšenie fotoaparátu 16 MPx, výsledné fotografie sú v pomere 4:3. V pomere 16:9 sa dostane na rozlíšenie 12 MPx.

Niekoľko technických špecifikácií fotoaparátu A5 2017: 16 MPx, clona f/1.9, automatické zaostrovanie, LED blesk (prisvetlenie), natáčanie Full HD videa (30 fps). Predný fotoaparát: 16 MPx, clona f/1.9, možnosť natáčať Full HD video.

Niekoľko drobností

Svetelnosť (clonové číslo) oboch snímačov je výborná, ale za zhoršených svetelných podmienok je poznať výraznú dominantu snímača v S7 – Dualpixel s clonou f/1.7. Čo sa podania farieb týka, tam už hrá podstatnú rolu aj samotný displej, ktorý je v oboch prípadoch technológie Amoled. Ako sme už naučení, tento displej síce ponúka krásne a plné farby, ale fotografia vyzerá krajšie ako realita – je mierne presaturovaná.

Porovnávacie fotografie – ľavá A5 2017 / pravá S7 edge

na chodníku, slnko za oblakmi –  S7  zachytáva celú scénu s dostatočným detailom. A5 má výrazný deficit, aj keď nie na škodu. To, že zachytí iba svetlejší vrch scény je niekedy vyhovujúce.

Značka – veľmi podobná fotografia. Subjektívne sa mi páči scéna z A5, aj keď vzdialenejší detail je lepší v podaní S7.

Vlak – S7 má výraznejšiu kresbu, pozadie pekne obteká za vozňom. Fotka z A5 je preexponovaná, aj keď podstatu zachytila, chýba tomu atmosféra.

Bytovka – Rozdielna svetelnosť, inak dobrý výkon (vzdialenejší detail A5-ke trošku uniká, a to aj keď má vyššie rozlíšenie)

Bodliak

Topánky na drôtoch – A5 fotku jemne „vysušuje“ z S7 je výraznejšia

Opäť svetelnosť snímaču – S7 svoj výborný snímač nezaprie. Z A5 to vyzerá, ako by sa stmievalo, ale bol jasný deň

Smetiaky – S7 kladie vyšší dôraz na detail, ale A5 nemôžme veľa vyčítať. Okrem detailu A5-ke chýba trošku farebnej rovnováhy.

Oproti slnku pri západe – opäť situácia, kedy A5 zachytáva iba svetlejší vrch scény. S7 dobré, ale tie šediny dole nie sú vždy žiadané. Subjektívne sa mi páči scéna z A5.

Večerná foto s umelým osvetlením – S7 výborné, A5-ke chýba vzdialený detail, svetelnosť je dostačujúca

Socha – Pri slabšom osvetlení je výrazný rozdiel medzi svetelnosťou snímaču v A5 a S7

Pešia zóna

Pekáreň – obe fotky dostačujúce, ale u A5 je opäť absencia detailu – viditeľné rozmazanie

Volkswagen – takmer identické fotografie

Klimatizácia (zameranie na detail) – Foto z A5 je svetlejšia, ale S7 má lepšie vykreslený detail

Mesto večer – Tu je porovnanie ľahké, S7 má výborný snímač.

Snežienky – obe fotky s dobrým detailom. U A5 je fotka tmavšia a zelená farba stonky priveľmi výrazná.

Snežienky – detail je slušný aj v podaní A5

Farebné perá

Svetlý podklad + displej telefónu – S7 si poradí lepšie, A5 trošku fotku zatracuje

Nabíjačka – Detail u S7 je výraznejší, aj kresba

Mesto (deň) – S7 má peknú kresbu oblakov, ale z A5 je fotka živšia

(K testu ešte doplníme video) 

Aký je váš názor na fotografie z A5 2017? Dajte nám vedieť, či je to pre vás dostačujúca kvalita. Alebo preferujete TOP zariadenia, ktoré majú tie najlepšie fotoaparáty a takmer bezkompromisné výsledky?

Mohlo by vás zaujímať:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE