Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Kombinácia robustného a odolného tela s vynikajúcou kvalitou obrazu a jednoduchou obsluhou – FUJIFILM X-H1 je prvým fotoaparátom zo série X s 5-osovú stabilizáciu obrazu vo vnútri tela (5,5 EV) (* 1) a novým režimom Eterna pre vynikajúcu reprodukciu videa.

Spoločnosť FUJIFILM (Prezident:  Kenji Sukeno) s potešením predstavuje nový model FUJIFILM X-H1, najprepracovanejší bezzrkadlový fotoaparát z radu X

FUJIFILM X-H1, s novo navrhnutým robustným a odolným telom, obsahuje rad mimoriadne užitočných funkcií, ktoré napomáhajú v zložitých situáciách pri fotografovaní a . X-H1 je prvý fotoaparát radu X, ktorý obsahuje stabilizovaný snímač (IBIS – in-body image stabilization) v piatich osiach a účinnosťou až 5,5EV1, ako aj režim redukcie blikania pri umelom osvetlení, ktorý využijete napríklad pri zachytení halových športov.

V kombinácii s existujúcim portfóliom XF objektívov umožňuje fotoaparát používať 5-osú stabilizáciu snímača, ktorá presahuje účinnosť 5EV, s výnimkou niektorých objektívov *2.

Nový fotoaparát je tiež kompatibilný s radom objektívov, ktoré budú predstavené neskôr v tomto roku. Patria medzi ne špecializované video objektívy MKX18-55mmT2.9 a MKX50-135mm T2.9, ktoré sú vybavené bajonetom X (plánované uvedenie v máji 2018), svetelný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou XF200mmF2 R LM OIS WR a ultraširokouhlý zoom objektív s vysokou svetelnosťou XF8-16mmF 2.8 R WR. Objektívy sú navrhnuté tak, aby spĺňali prísne kritériá profesionálnych fotografov. (Plánované uvedenie noviniek: do konca roka 2018).

*1 S nasadeným objektívom XF 35mmF1.4

*2 XF10-24mmF4 R OIS, XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS, XF55-200mmF3.5-4.8 R LM OIS

Základné funkcie:

1. Nová 5-osá stabilizácia obrazu v tele fotoaparátu (5,5EV1), ktorá rozširuje kvality radu X

Nový systém vstavanej stabilizácie snímača (IBIS), ktorým je vybavený model X-H1, spája tri axiálne akcelerometre, tri axiálne gyroskopické senzory a špeciálne vyvinutý dual-pocesor. Vďaka tomu sa dosahuje vysoká rýchlosť a presnosť pri výpočtoch, až 10 000 operácií za sekundu.

(1) 5-osú stabilizáciu obrazu je možné použiť so všetkými objektívmi XF a XC

(2) Účinnosť 5,5EV sa dosahuje so všetkými objektívmi XF, ktoré neobsahujú technológiu optickej stabilizácie obrazu.

 • Spoľahlivé a presné fungovanie zaručujú nasledovné postupy
 • Počas procesu výroby jednotky stabilizácie obrazu sa používa laserové meracie zariadenie, ktoré kontroluje správnu polohu komponentov.
 • Súčasťou montáže stabilizačnej jednotky je aj kontrola a nastavenie každého jedného fotoaparátu, aby sa zabezpečila maximálna presnosť.
 • Bol použitý nový pružinový mechanizmus, ktorý redukuje vibrácie mechanickej závierky.
 • Pre maximalizáciu účinnosti stabilizácie (IBIS), si môže fotograf zvoliť elektronickú prvú lamelu závierky, alebo elektronickú závierku.

Nový model X-H1 používa snímač veľkosti APS-C, X-Trans™ CMOS III3 (24,3 mil. pixelov bez AA filtra) a výkonný procesor X-Processor Pro. Táto technológia bola prvý krát použitá v modeloch X-Pro2 a X-T2, ktoré získali mnoho ocenení po celom svete.  Pri použití v kombinácii s mimoriadne kvalitným objektívom FUJINON a jedinečnou technológiou reprodukcie farieb vyvinutou spoločnosťou FUJIFILM pred viac ako 8 desaťročiami produkuje model X-H1 vynikajúce zábery, ktoré zaznamenávajú najjemnejšie detaily a atmosféru konkrétnej scény.

*3 X-Trans je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM. Snímač X-Trans CMOS III využíva unikátne neperiodické filtračné pole, ktoré redukuje moire efekt a efekt falošných farieb bez optického AA filtra.

2. Robustné, odolné telo a jednoduchá obsluha v každej situácii

(1) Okrem odolnosti voči prachu a stekajúcej vode, je X-H1 schopný plnohodnotne pracovať aj pri mrazivých teplotách -10°C. V porovnaní s modelom X-T2 je novinka vybavená až o 25% silnejšou horčíkovou zliatinou. Spoločnosť FUJIFILM tiež upravila štruktúru pripojenia batériového gripu, čomu vďačí za kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť. Odolnejšia povrchová úprava proti poškriabaniu sa pýši tvrdosťou až 8H.

(2) X-H1 disponuje elektronickým hľadáčikom so zväčšením 0,75 a rozlíšením až 3,69 mil. bodov. Zobrazenie obrazu v hľadáčiku je vďaka vysokému rozlíšeniu jemné, oneskorenie je len 0,005 sekundy. Plynulé zobrazenie zabezpečuje snímkovacia frekvencia 100 obrázkov za sekundu.

Zadný 3-palcový displej je dotykový, výklopný v troch smeroch a disponuje rozlíšením 1,04 mil. bodov. Navyše fotoaparát obsahuje stavový displej s uhlopriečkou 1,28 palca v hornej časti, ktorý bol prvý krát použitý pri fotoaparáte FUJIFILM GFX 50S.

(3) Zlepšená funkcionalita s celkovo 19 úpravami založenými na spätnej väzbe od profesionálnych fotografov.

 • Fotoaparát je vybavený veľkým predným gripom s novým tvarom spúšte, pre lepšiu ergonómiu držania a pohodlnejšie ovládanie tlačidla spúšte.
 • X-H1 je vybavený najtichšou mechanickou závierkou zo všetkých doterajších X fotoaparátov.
 • Na zadnú stranu bolo umiestnené tlačidlo AF-ON. Tým sa uľahčí ovládanie automatického zaostrovania palcom, čo umožní fotografovi exponovať bez ohľadu na AF tlačidlom spúšte. Okrem toho boli optimalizované aj ďalšie tlačidlá na zadnej strane fotoaparátu pre zlepšenie ovládateľnosti.
 • Fotoaparát H-X1 disponuje aj joystickom na rýchly výber zaostrovacích bodov.

3. Funkcie zamerané na tvorbu videa

Model X-H1 je prvým fotoaparátom v sérii X, ktorý ponúka simuláciu filmu ETERNA pre záznam videa. Nový profil simuluje kinematografický film, zaznamenáva menej saturované farby s bohato prekreslenými tieňmi, čo ponúka väčšiu slobodu pri post-procese. Kvalita záznamu na pamäťovú kartu sa zlepšila až na 200Mb/s. Fotoaparát celkovo ponúka 20 funkčných a výkonnostných vylepšení vrátane vysokorýchlostného záznamu (slow motion), možnosti nahrávania F-Log4 priamo na pamäťovú kartu, režim snímania DCI 4K (4096 × 2160), nastavenie 400% dynamického rozsahu (približne 12 stôp), nahrávanie s vysokou prenosovou rýchlosťou 200 Mbps, interný mikrofón s vysokou kvalitou zvuku (24 bit / 48 kHz) a verbálne časové kódy.

*4 Farebný priestor je definovaný podľa ITU-R BT.2020.

4. Režim redukcie blikania na fotoaparáte radu X a zdokonalené algoritmy automatického zaostrovania

Režim redukcie blikania je nevyhnutným pre fotografovanie v interiéroch a X-H1 dosahuje skvelé výsledky, keď vypočítava najsilnejší výboj umelého osvetlenia na rovnomerné osvietenie scény. Pri zapnutom režime redukcie blikania sa na vašich záberov nebudú vyskytovať pruhy spôsobené umelým osvetlením.

Okrem toho prišlo k zlepšeniu algoritmu pre automatické zaostrovanie:

(1) Limit slabého osvetlenia pre automatické zaostrovanie fázovej detekcie sa zlepšil približne o 1,5 stopy od 0,5EV do -1,0EV, čo zvyšuje presnosť a rýchlosť automatického zaostrovania v prostrediach s nízkou hladinou osvetlenia.

(2) Rozsah pri minimálnej clone bol rozšírený z F8 na F11.

Napríklad, aj keď používate XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR s telekonvertorom XF2X TC WR, je teraz možné použiť automatické fázové zaostrenie.

(3) Počas zoomovania sa dosiahlo výrazné zlepšenie výkonu AF-C, čo prináša veľké výhody pri snímaní športových a iných akčných scén, v ktorých sa subjekty pohybujú nepredvídateľne.

(4) Subjekty, kde výsledky s automatickým zaostrovaním fázovej detekcie boli predtým slabé, ako sú napríklad povrchové štruktúry; zábery voľne žijúcich vtákov a zvierat, je teraz možné zachytiť vysokou rýchlosťou a presnosťou.

5. Príslušenstvo

Vertikálny grip VPB-XH1

 1. Odolný proti prachu a vode, odolný teplote do -10 ° C. Dve batérie v gripe a tretia batéria v tele fotoaparátu zvyšuje maximálny počet záberov v normálnom režime na približne 900. V režime BOOST môžu byť súčasne použité viaceré batérie, čím sa zlepší výkon a zvýši sa počet snímok za sekundu (na 11).

Okrem toho príslušenstvo tiež zvyšuje maximálnu dobu na snímanie videozáznamov, v 4K až 30 minút, takže VPB-XH1 je základným doplnkom pre maximalizáciu výkonu zariadenia X-H1.

 1. Ovládacie prvky zahŕňajú tlačidlo spúšte, joystick pre výber AF bodov, tlačidlo AE-L, tlačidlo AF-ON, príkazový volič, tlačidlo Q a tlačidlo Fn, ktoré poskytujú rovnakú jednoduchosť pri používaní fotoaparátu vo vertikálnej i vodorovnej polohe.
 2. Modul VPB-XH1 je vybavený konektorom pre slúchadlá, čo umožňuje sledovať zvuk počas nahrávania videa.
 3. Grip zahŕňa aj funkciu dobíjania. Dodávaný adaptér (AC-9VS) sa môže použiť na nabíjanie dvoch batérií súčasne počas približne 2 hodín.

6. FUJIFILM X-H1 špecifikácie

Model nameFUJIFILM X-H1
Number of effective pixels24.3 millions pixels
Image sensor23.5mm×15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS III with primary color filter.
Sensor cleaning systemUltra Sonic Vibration
Storage mediaSD Card (~2GB) / SDHC Card (~32GB) / SDXC Card (~256GB)   UHS-I / UHS-II*1
Lens mountFUJIFILM X mount
Image StabilizerMechanismImage sensor shift mechanism with 5-axis compensation
Compensation Effect5.5 stops (based on CIPA standard. Pitch/yaw shake only. With XF35mmF1.4 R lens mounted.
SensitivityStandard outputAUTO1 / AUTO2 / AUTO3 (up to ISO12800) / ISO200~12800 (1/3 step)
Extended outputISO100/125/160/25600/51200
Viewfinder0.5 inch approx. 3.69 millions dots OLED Color Viewfinder

Coverage of viewing area vs. capturing area: approx. 100%

Eyepoint: approx. 23mm (from the rear end of the camera’s eyepiece) Diopter adjustment: -4~+2m-1

Magnification: 0.75× with 50mm lens (35mm equivalent) at infinity and diopter set to -1.0m-1

Diagonal angle of view: approx. 38° (Horizontal angle of view: approx. 30° )

Built-in eye sensor

LCD monitor3.0 inch, aspect ratio 3:2, approx. 1.04 millions dots touch screen color LCD monitor(approx. 100% coverage)
Continuous shooting14.0 fps (with the Electronic Shutter), 8.0 fps (with the Mechanical Shutter)

11.0 fps (with the Mechanical Shutter and when fitted with VPB-XH1)

Movie recording[4K (4096×2160)] 24P / 23.98P up to approx. 15min.

[4K (3840×2160)] 29.97P / 25P / 24P / 23.98P up to approx. 15min.

[Full HD (1920×1080)] 59.94P / 50P / 29.97P / 25P / 24P / 23.98P up to approx. 20min.

[HD (1280×720)] 59.94P / 50P / 29.97P / 25P / 24P / 23.98P up to approx. 30min.

*For recording movies, use a card with UHS Speed Class 3 or higher.

*With Vertical Power Booster Grip attached, individual movie recording time is extended up to approx. 30min. on both 4K and Full HD mode.

Wireless transmitterStandards: IEEE 802.11b / g / n [standard wireless protocol]

Access mode: Infrastructure

Encryption: WEP / WPA / WPA2 mixed mode

Bluetooth®Standard: Bluetooth Ver. 4.0(Bluetooth® low energy)

Operating frequency (Center frequency): 2402~2480MHz

Power supplyNP-W126S Li-ion battery (included)
Dimensions / Weight((W) 139.8mm × (H) 97.3mm × (D) 85.5mm (minimum depth 39.5mm)

Approx. 673g (including battery and memory card)

Approx. 623g (excluding battery and memory card)

Battery life for still images

*2

Approx. 310frams (Normal Mode) When XF35mmF1.4 R is set.
Accessories includedLi-ion battery NP-W126S, Battery charger BC-W126, Shoe-mount flash unit EF-X8, Shoulder strap, Body cap, Strap clip, Protective cover, Clip attaching tool, Hot shoe cover, Vertical Power Booster Grip connector cover, Sync terminal cover, Cable protector Owner’s manual

6. Plánovaná MOC a dostupnosť

Fujifilm X-H1 telo                                                                  1.899,- Euro

Fujifilm X-H1 telo + battery grip VPB-XH1               2.199,- Euro

Dostupnosť:                                                                             marec 2018

Obrázky na stiahnutie:

https://wetransfer.com/downloads/1b0bd716c489d8e90850b704423f114720180214131257/453eb564dd3d9fd3e305417fd6628af720180214131257/9b7f06

Značky: