Treba si vybrať také hodinky, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám.
Garmin ponúka obrovské množstvo inteligentných hodiniek a vyznať sa v nich môže byť problém, najmä ak si kupujete svoje prvé hodinky od tohto výrobcu. Pri pohľade na ceny a parametre hodiniek síce získate akú-takú predstavu o ich dizajne, displeji, výdrži batérie, avšak mnohé ďalšie funkcie a vlastnosti spoznáte až vtedy, keď začnete hodinky reálne používať.
Aj kvôli tomu som sa rozhodol napísať tento článok a pripraviť vysvetľujúce video. Garmin hodinky aktívne používam vyše dvoch rokov a vyskúšal som prakticky všetky produktové rady. Na základe mojich skúseností viem upozorniť na kľúčové rozdiely medzi jednotlivými modelmi z pohľadu bežca.
Prvá úroveň: Hodinky radu Venu a Vivoactive
Hodinky Garmin Venu a Vivoactive sú obľúbenou voľbou pre mnohých používateľov, ktorí si kupujú svoje prvé Garmin hodinky. Láka ich AMOLED displej v prípade Venu hodiniek a atraktívna cena. Tieto hodinky však neponúkajú všetky športové funkcie, ktoré nájdete vo výbave ostatných Garmin hodiniek (viď. sekcia druhá úroveň).
Niektorým používateľom to vadiť nebude, avšak bežci, ktorí preferujú viac dát, môžu neskôr ľutovať, že si nekúpili iné Garmin hodinky. Venu a Vivoactive v rámci behania vyhodnocujú tempo, srdcový tep, kadenciu a nadmorskú výšku, viď. priložené screenshoty. K hodinkám je možné pripojiť hrudný pás, avšak ten poskytuje iba údaje o srdcovom tepe a nevyhodnocuje tzv. pokročilé bežecké metriky (viď. sekcia tretia úroveň).
Pokiaľ vám uvedené dáta budú stačiť, Venu hodinky môžu byť dobrou voľbou. V takom prípade odporúčam zvážiť kúpu modelov Venu 2 alebo Venu SQ 2 (Music) a to aj v prípade, že vás lákajú hodinky Vivoactive 4(S). Dôvod je ten, že Vivoactive 4 sú na úrovni hodiniek Venu 1 a svojou výbavou sú o jednu generáciu pozadu v porovnaní s Venu 2 a Venu SQ 2.
Z pohľadu bežca je výhodou, že hodinky podporujú funkciu Garmin Coach, ktorá vás naučí behať, resp. vám môže pomáhať zlepšovať výkon.
Druhá úroveň: Hodinky radu Forerunner, Fénix, Epix, Instinct a ďalšie
Hodinky Garmin Forerunner 255 a 955, Fénix 7, Epix 2, Instinct 2, Instinct Crossover, Tactix 7, Marq 2 a pár ďalších, ktoré prišli na trh v roku 2022, ponúkajú bohatšiu, resp. kompletnú výbavu športových funkcií a vyhodnocujú oveľa viac dát ako hodinky Venu a Vivoactive.
V praxi to znamená, že okrem už spomenutých dát z prvej úrovne, vám tieto hodinky vyhodnotia aj výkonnostnú podmienku a účinok tréningu pre každý beh. Na základe toho vám vypočítajú odporúčaný čas regenerácie a analyzujú aj celkovú tréningovú záťaž a tréningové zameranie. Tieto funkcie môžu byť užitočné aj pre amatérskych bežcov, nakoľko predstavujú spätnú väzbu.
Prínos hodiniek z druhej úrovne však spočíva aj v ďalších funkciách. Tieto hodinky umožňujú navigáciu na základe importovanej alebo vygenerovanej trasy a to buď na úrovni čiary, ktorú zobrazujú, alebo aj s kompletnými mapovými podkladmi. Takisto vedia generovať denné odporúčania bežeckých tréningov a fungujú teda ako tréner na vašom zápästí. Samozrejmosťou je podpora pre funkciu Garmin Coach a k dispozícii je aj pár ďalších extra funkcií, ktoré ocenia náročnejší používatelia.
Ak potrebujete pomôcť pri výbere medzi jednotlivými radmi Forerunner, Fénix, Epix, Instinct, prečítajte si tento článok. Ak máte obmedzený rozpočet, z hľadiska pomeru cena/výbava odporúčam hodinky Forerunner 255.
Tretia úroveň: Kompatibilné hodinky + hrudný pás alebo Running Dynamics Pod
Najviac bežeckých dát môžete získať kombináciou kompatibilných Garmin hodiniek s príslušenstvom, ako sú kompatibilné hrudné pásy Garmin alebo senzor Garmin Running Dynamics Pod. V tomto prípade sa už dostávame k tzv. pokročilým bežeckým metrikám, resp. k dynamike behu.
Zoznam hodiniek a príslušenstva, ktoré sú potrebné na vyhodnocovanie pokročilých bežeckých metrík, nájdete na webe Garminu. Medzi pokročilé bežecké metriky patrí dĺžka kroku, vertikálny pomer, vertikálna oscilácia, pomer doby kontaktu so zemou a doba kontaktu so zemou. Podrobné vysvetlenie jednotlivých metrík si môžete prečítať na blogu Garmin.sk. V skratke:
- vertikálny pomer odráža bežeckú efektivitu založenú na tom, koľko sa pri každom kroku poháňate vpred
- vertikálna oscilácia definuje množstvo pohybu smerom hore-dole počas každého kroku
- pomer doby kontaktu so zemou vyhodnocuje symetriu vášho behu
- doba kontaktu so zemou je čas, ktorý sa dotýkate zeme počas každého kroku v behu, od dopadu na podložku, až po moment odrazu
Tieto dáta vám teda môžu pomôcť vyhodnotiť vašu bežeckú techniku a efektivitu behu. Pokiaľ sa rozhodujete medzi kompatibilným hrudným pásom a senzorom Garmin Running Dynamics Pod, odporúčam skôr hrudný pás, napr. Garmin HRM-Pro Plus.
Tento hrudný pás (+ pár ďalších kompatibilných modelov) okrem pokročilých bežeckých metrík zabezpečí aj najpresnejšie meranie tepu pri behaní a iných športoch a dokáže vyhodnotiť aj prah laktátu. Presnosť merania tepu pri behaní je dôležitá aj z toho hľadiska, že prakticky všetky tréningové dáta (účinok tréningu, tréningová záťaž) sú založené na hodnotách srdcového tepu, ktoré zmerali hodinky alebo hrudný pás počas tréningu.
Pokiaľ zvažujete kúpu Garmin hodiniek na behanie, dávam do pozornosti aktuálnu kampaň slovenského distribútora Garmin.sk:
- k hodinkám Forerunner 255 dostanete Running dynamics Pod + bežecký kurz zadarmo
- k hodinkám Forerunner 955 dostanete hrudný pás HRM-Pro Plus + bežecký kurz zadarmo
- k hodinkám Enduro 2 dostanete hrudný pás HRM-Pro Plus + bežecký kurz zadarmo
Prečítajte si aj: