Ani Google nemôže zostať bokom od boomu „inteligentných“ chatbotov.

Americký internetový gigant Google údajne testuje vlastného chatbota, teda chatovaciu aplikáciu s takzvanou umelou inteligenciou či, presnejšie, strojovým učením. Informuje o tom portál CNBC s tým, že má ísť o reakciu na raketovo rastúcu popularitu obdobnej služby ChatGPT, za ktorou stojí združenie OpenAI a investuje doň aj Microsoft.

Podľa informácií CNBC má Google z ChatGPT obavy, keďže by mohlo ísť o zásadnú zmenu v celom odvetví so zásahom aj do internetového vyhľadávania, ktoré je pre firmu stále jednou z kľúčových oblastí. Vyhľadávací gigant údajne tento rok predstaví viac ako 20 projektov súvisiacich s AI.

Jedným z nich by mal byť projekt nazvaný Apprentice Bard, čo je podľa správy CNBC chatbot, ktorý dokáže poskytovať prirodzene znejúce odpovede na položené otázky. Apprentice Bard využíva konverzačnú technológiu spoločnosti Google s názvom Language Model for Dialogue Applications (LaMDA), ktorá je podobná jazykovému modelu GPT, na ktorom je založený ChatGPT.

Nový model od Google vraj v niektorých ohľadom ChatGPT už teraz prekonáva. Ide napríklad o databázu informácií z ktorých chatbot od OpenAI čerpá. Najnovšie poznatky, ktoré obsahuje, pochádzajú z roku 2021 a preto Chat GPT nevie relevantne odpovedať na otázky, ktoré sa týkajú obdobia posledného viac ako roka.

Okrem toho spoločnosť Google údajne testuje alternatívnu verziu svojej domovskej stránky, na ktorej je tlačidlo „Skúsim šťastie“ nahradené výzvami na prípadné otázky, na ktoré by používateľ dostával odpovede. Je to podobné ako na domovskej stránke ChatGPT, ktorá obsahuje nápady na otázky, ktoré možno položiť.

Google teda zrejme zvažuje integrovať takéhoto chatbota priamo do vyhľadávania. Asi to ale nebude príliš skoro, pretože na druhej strane sa v Google obávajú, že chatbot by poskytoval nesprávne či nepresné odpovede. To je do veľkej miery problém ChatGPT, ktorý si niekedy proste „vymýšľa“, hlavne pri odpovediach na konkrétne položené otázky.

Podľa CNBC je do príslušného projektu zapájaných stále viac zamestnancov, čo znamená, že Google ho považuje za skutočnú prioritu.

Zdroj: CNBC.com

Prečítajte si tiež:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.