Spoločnosť Samsung Electronics Co., Ltd. odhalila budúcnosť hrania počítačových hier, keď predstavila nové zakrivené monitory CHG90 a CHG70 s podporou výkonnej technológie vylepšenia obrazu HDR (vysoký dynamický rozsah), ktorú doteraz ponúkali iba televízory.

Na slovenskom trhu budú monitory dostupné počas leta. V júli 32-palcový zakrivený monitor C32HG70 za odporúčanú maloobchodnú cenu 759 eur, v auguste 27-palcový zakrivený monitor C27HG70 za 714 eur a „dvojitý“ zakrivený 49-palcový C49HG90 za 1 519 eur.

Po spojení ultraširokej obrazovky modelu CHG90 a technológie Quantum Dot (ktorú podporuje aj model CHG70) je výsledkom použitia technológie HDR realistický obraz so špičkovým podaním detailov aj farieb, ktorý hráčom zaručuje, že obraz zodpovedá presne pôvodnému zámeru vývojárov, a ktorý vďaka jasnejším farbám a ostrejšiemu kontrastu dramaticky zlepšuje zážitok z hry.

„Hráči túžia po tom, aby ich obľúbená hra úplne pohltila. Naše nové monitory poskytujú úplne ohromujúce a realistické zobrazenie, ktoré je podmienkou dokonalého herného zážitku,“ uviedol Seog-gi Kim, výkonný viceprezident divízie Enterprise spoločnosti Samsung Electronics. „Najnovšie predstavené herné monitory QLED sú vstupenkou do budúcnosti pre všetky typy hráčov počnúc tými, ktorí sa hraniu venujú príležitostne, cez skutočných nadšencov až po profesionálnych hráčov, a sme presvedčení, že inovatívny dizajn aj najmodernejšie funkcie novo uvádzaných modelov posunú vpred celú hernú komunitu. Tešíme sa, že na týchto prevratných technológiách budeme môcť ďalej stavať, aby sme aj v nasledujúcich rokoch naďalej vychádzali v ústrety potrebám hráčov, vývojárov aj našich partnerov.“

Živší a detailnejší pocit z hry

Technológia QLED Quantum Dot používa nové kovové materiály a prináša výnimočne široký farebný rozsah so schopnosťou zobraziť približne 125 % farebného priestoru sRGB a 95 % filmového štandardu Digital Cinema Initiatives (DCI-P3).

Monitor CHG90 definuje nový štandard pre herné displeje, pretože je schopný zobraziť ostrý obraz v pomere 32:9 a rozlíšenie 3 840×1 080, ktoré zodpovedá dvojnásobku rozlíšenia full HD (DFHD) na obrazovke s uhlopriečkou 49 palcov. Monitor CHG90 hráčom doslova rozširuje herné pole, pretože jeho šírka prekračuje zavedený štandard, a ide tak aj o najširší monitor v hernom portfóliu spoločnosti Samsung. Monitor ponúka jedinečné zakrivenie s polomerom 1 800 mm a mimoriadne široký pozorovací uhol 178 stupňov, takže detaily hry v hernom priestore môžu hráči sledovať z akéhokoľvek miesta. Zároveň si už nemusia robiť starosti ani s logistikou, nákladmi na ďalší monitor či rušivým rámikom uprostred, ktorým sa nevyhnú pri použití viacerých menších monitorov vedľa seba pre rozšírenie zorného poľa.

CHG90 je ideálnym monitorom pre „strieľačky“, závody, letecké simulátory aj akciou nabité tituly, pretože podporuje zvýšenú obnovovaciu frekvenciu (144 Hz) a dosahuje tiež bezkonkurenčnú dobu odozvy 1 ms. Takéto parametre je možné dosiahnuť vďaka pokročilej, štvorkanálovej technológii skenovania, ktorá zabraňuje rozmazaniu obrazu pri rýchlych akciách a prináša tak kvalitnejší a plynulejší obraz po celej obrazovke.

Herný zážitok na novej úrovni

CHG70, dostupný v 27 a 31,5 palcových variantoch, je zakrivený herný monitor QLED podporujúci technológie HDR a Quantum Dot, pričom obnovovacia frekvencia 144 Hz pomáha vyťažiť z hry maximum. Kombinácia uvedených parametrov poskytuje hráčom hernú arénu, ktorej zobrazenie je jasnejšie (špičkový jas dosahuje hodnotu 600 nitov), ​​detailnejšie (rozlíšenie WQHD – 2 560 x 1 440 obrazových bodov) a žiarivejšie, a ktorá zaručí verné podanie i tých najjemnejších farebných odtieňov pri hraní v extrémne tmavom či svetlom prostredí.

Obrazovú kvalitu herných monitorov Samsung CHG70 a CHG90 posúva o ďalší krok vpred aj podpora novej technológie FreeSync 2 od spoločnosti AMD. Táto špičková technológia eliminuje zasekávanie a trhanie obrazu, ktoré často rušia herný zážitok, a zaručuje tak plynulý prechod medzi jednotlivými snímkami. Rovnako tak technológia Radeon FreeSync 2 podporuje široký farebný gamut a zobrazenie obsahu s pomocou technológie HDR, ktoré v porovnaní so štandardom sRGB ponúka subjektívne dvojnásobný jas a farebnú paletu. Vďaka tomu si užívatelia môžu ihneď po pripojení vychutnať plynulý a svižný herný zážitok s vysokým dynamickým rozsahom bez nutnosti často znova upravovať softvér alebo nastavenie monitora.

„Sme neuveriteľne hrdí na to, ako ďaleko technológia Radeon FreeSync v posledných dvoch rokoch pokročila. Na trhu je teraz viac ako 150 displejov,“ povedal Scott Herkelman, viceprezident a generálny riaditeľ pre herné zariadenia skupiny Radeon Technologies v spoločnosti AMD. „Gratulujeme spoločnosti Samsung k predstaveniu prvých displejov podporujúcich technológiu FreeSync 2 a veríme, že tieto nádherné monitory nebudú chýbať na zozname vecí, ktoré musí mať každý herný nadšenec.“

Strategická spolupráca pre lepší pôžitok

V súvislosti s chystaným uvedením najnovších herných monitorov na trh pokračuje spoločnosť Samsung v rozširovaní možností ich použitia a pripravuje širší herný priemysel na obsah podporujúci technológiu HDR. V rámci strategického partnerstva so štúdiom DICE spoločnosti EA a so spoločnosťou Ghost Games boli monitory CHG90 a CHG70 podrobené dôkladnému dolaďovaniu v záujme zabezpečenia optimálnej kvality HDR obrazu.

„Teší nás, že s tímom spoločnosti Samsung môžeme úzko spolupracovať na optimalizácii monitorov CHG90 a CHG70 pre naše hry. Táto spolupráca je pre nás veľmi dôležitá, pretože umožní, aby náš nový herný titul Star Wars Battlefront II, ktorého vydanie sa chystá v priebehu tohto roka, mohol byť na týchto HDR monitoroch zobrazený tak, ako naši herní vývojári zamýšľali,“ vyhlásil Oskar Gabrielson, generálny riaditeľ štúdia DICE.

„Spoločnosť Ghost Games sa neustále obzerá po najnovších technológiách, ktoré prispievajú k najlepšej možnej prezentácii nášho titulu Need for Speed​, a zároveň vytrvalo hľadá možnosti, ako posunúť existujúce hranice. Technológie ako HDR nám umožňujú poskytovať hráčom stále emocionálnejší a podmanivejší zážitok. Vďaka HDR monitorom Samsung sa Need for Speed​​ Payback naozaj oplatí,“ uviedol Marcus Nilsson, výkonný producent spoločnosti Ghost Games.

Oba monitory navyše nedávno získali osvedčenie o HDR kompatibilite s grafickými kartami Nvidia, ktoré je zárukou toho, že dokážu v špičkovej kvalite zobraziť širšiu škálu herných titulov a spolupracovať s počítačovými zariadeniami podporujúcimi technológiu HDR.

Monitory CHG90 a CHG70 dokonca už pred svojím všeobecným uvedením na trh získali odborové uznanie ako popredné výrobky vo svojej kategórii. Združenie Industrial Designers Society of America minulý mesiac ocenilo oba monitory v rámci výročného udeľovania cien IDEA, ktoré vyzdvihuje technológie pre inovácie v oblasti dizajnu, ktoré prispievajú k rozvoju ekonomiky a zvyšujú celkovú kvalitu života. Monitor CHG90 získal bronzovú cenu v kategórii spotrebiteľských technológií a CHG70 si v rovnakej kategórii podobne vydobyl nomináciu do finálového výberu.

Technické špecifikácie

ParametreCHG90CHG70
C49HG90C27HG70C32HG70
DisplejVeľkosť obrazovky49″27″31.5″
Pomer strán32:916:916:9
Typ paneluVA zakrivenýVA zakrivenýVA zakrivený
Rozlíšenie3840 X 10802560 x 14402560 x 1440
Doba odozvy1ms(MPRT)1ms(MPRT)1ms(MPRT)
Zakrivenie1800R1800R1800R
Pozorovací uhol (H/V)178°(H)/178°(V)178°(H)/178°(V)178°(H)/178°(V)
Farebná podpora1.07B1.07B1.07B
Nano CrystalQuantum DotQuantum DotQuantum Dot
Priestor sRGBTyp 125%Typ 125%Typ 125%
Priestor DCI-P3Typ 95%Typ 95%Typ 95%
Obnovovacia frekvencia144Hz144Hz144Hz
Ochrana zrakuÁnoÁnoÁno
Eliminácia blikaniaÁnoÁnoÁno
Game Color Mode (FPS, RTS, etc)ÁnoÁnoÁno
FreeSyncÁnoÁnoÁno
RozhraníDisplay Port1 EA1 EA1 EA
Mini-Display Port1 EAN/AN/A
HDMI2 EA2 EA2 EA
Audio InÁnoÁnoÁno
SlúchadláÁnoÁnoÁno
USB Hub3.0 (1UP 2DOWN)3.0 (1UP 2DOWN)3.0 (1UP 2DOWN)
FarbaDark Blue Black (matná)Dark Blue Black (matná)Dark Blue Black

(matná)

Typ stojanuVýškovo nastaviteľný stojanDvojitý stojanDvojitý stojan
Výškovo nastaviteľný stojanÁnoÁnoÁno
DizajnNáklonÁnoÁnoÁno
OtáčanieÁnoÁnoÁno
PivotNeÁnoÁno
Pripevnenie na stenuÁnoÁnoÁno

Takýto monitor ste ešte nevideli. Samsung predstavil 49-palcovú zakrivenú obrazovku s pomerom strán 32:9