Všetko, čo potrebujete vedieť o hoaxoch, podvodoch, poplašných správach na internete.

Článok priebežne aktualizujeme. Máte tipy na hoaxy alebo sa len chcete spýtať, či ide o podvrh alebo je správa pravdivá? Napíšte nám na email redakcia@touchit.sk alebo do komentára.

Vzhľadom na to, že internetom sa šíria klamstvá a dezinformácie, rozhodli sme sa vás o nich informovať prostredníctvom samostatného článku. Nájdete tu správy, ktorým by ste nemali veriť. Ide totiž o hoax, teda klamstvo a ich šírenie zbytočne podnecuje paniku alebo nenávisť.

V prípade, že si chcete niektoré správy overiť, môžete tak urobiť aj na Facebookovej stránke Polícia Slovenskej republiky alebo na Hoaxy a podvody – Polícia SR. Toto je jej oficiálna stránka. Dajte si pozor na napodobeniny, vo forme iných skupín, ktoré by tiež mohli slúžiť na šírenie dezinformácií.

Weby, ktoré sú považované za nedôveryhodné nájdete na adrese www.konspiratori.sk.

Najnovšie hoaxy

Správa

Internetom sa už niekoľko týždňov šíria informácie o rýchlostestoch na ochorenie spôsobeným vírusom COVID-19.

Vysvetlenie redakcie

Rýchlotesty existujú, avšak nie sú určené pre bežného človeka. Ten bez patričných znalostí nedokáže informáciu z neho správne vyhodnotiť.

Správe sa podrobnejšie venoval server omediach.com.

 

Správa

Najnovšia správa hovorí o obmedzení prevádzok do konca roka. Podľa včerajšieho vyhlásenia vlády (22. 4. 2020) je už teraz jasné, že ide o podvrh.hoax matovic

Vysvetlenie redakcie

Vyvrátenie tejto správy nájdete priamo na Facebooku Policie SR. Ide o podvrh, na ktorý sama upozorňuje.

Správa

Na Facebooku sa najčastejšie cez Messenger šírila hlasová správa o tom, že polícia chystá v súvislosti s koronavírusom zákaz vychádzania.

Vysvetlenie redakcie

Správa bola aj Políciou Slovenskej republiky označená ako poplašná správa. Ide o trestný čin.

 

Správa

Užívanie lieku Brufen v čase koronavírusu.

Vysvetlenie redakcie

Hlasová správa vo forme videa s titulným obrázkom, ktorý polícia využíva na svojej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Rovnako ide o hoax a vypustenie takejto správy je trestné. Nemá nič spoločné s realitou.

 

Správa

Od IT kolegu. , Veľmi dôležité

‘Toto je od nášho IT pracovníka: Ak poznáte niekoho, kto používa WhatsApp, informujte ho. IT kolega odporučil, aby ste zajtra  neotvorili video na WhatsApp s názvom martinelli, hackuje váš telefón a nič ho nevyrieši. Šírte to.

Ak dostanete správu o aktualizácii Whatsapp na Whatsapp Gold, neklikajte! ! ! ! !

Prosím, informujte všetkých svojich kontaktov, aby neotvorili video s názvom „The Pope’s Dance.“ (Tanec pápeža). Je to vírus, ktorý formátuje váš mobil. Dajte siv pozor, je to veľmi nebezpečné. Oznámili to dnes v rádiu BBC. Zašlite túto správu na čo najviac kontaktov.

Vysvetlenie redakcie

Ide o pomerne starú správu pôvodom ešte z roku 2016. Problém je, že kombinuje reálne varovanie proti škodlivej aplikácii vydávajúcu sa za rozšírenú aplikáciu WhatsApp a hoax na video, ktoré nijakým spôsobom nie je škodlivé.

Fikcia, klamstvo, špekulácia alebo pravda?

Každé prúdové lietadlo obsahuje špeciálny prášok, ktorý na svojej letovej dráhe rozprašuje na obyvateľstvo. Veď trochu Sava prečistí organizmus a počítačové škodlivé kódy vymýšľajú tvorcovia antivírusov, aby mohli zarábať na poskytovaní ochrany proti nim.

Svet informácií je dnes plný rôznych tvrdení. Čím je absurdnejšie a šokujúcejšie, tým pre mnohých ľahšie uveriteľné. Veď to popiera všetko, čo sme si doposiaľ mysleli a prevracia zažité stereotypy a informácie naruby. Ako sa teda vyznať v tom, čo je pravda a čo nie? Ba čo viac, kedy sa polovičná pravda zmenila na čistú fikciu?

Falošný obrázok o odlesňovaní tropických pralesov

Dezinformácie na internete

Publikovať na interne dnes môže každý. Vlastne to mohol každý už od jeho počiatku. Problémom nastáva to, že nemáte vždy možnosť overiť informácie a autorov pohľad na svet môže dávať istú formu logiky. No zvyšok je balast a výplod jeho predstavivosti alebo dôsledok životných ťažkostí. Častou otázkou totiž býva, ako poznať dezinformáciu alebo konšpiráciu. Odpoveď je, že len veľmi ťažko. Navyše, ľudia, ktorí čítajú takéto weby, sa pýtajú: „A kto tvrdí, že práve táto informácia je konšpirácia?“

Základom toho, ako rozpoznať konšpirácie, je byť sebakritický a vychádzať z vašich vedomostí a možno aj sedliackeho rozumu. K tomu ešte pristupovať k informáciám kriticky a vedieť si ich overiť. Na šírenie sa používajú rôzne kanály, nejde len o spravodajské weby. Inak zoznam konšpiračných webov nájdete na stránke www.konspiratori.sk. V častých prípadoch ide o šírenie cez Facebook, nechýba Instagram alebo YouTube a starý dobre známy email. Problémom šírenia pokrivených informácií je aj v algoritmoch, ktoré vám začnú navrhovať podobný obsah.

Keď si pozriete na jednom videu, že výrobcovia farmaceutík sa v nás snažia vyvolať závislosť na nejakom lieku, razom začne YouTube navrhovať podobný obsah. Tak, ako keď si začnete pozerať vtipné videá s mačiatkami. Čo pozeráte, toho začnete dostávať viac a tu nastáva častý problém, ako vyhodnotiť informáciu ako pravdivú alebo skreslenú. Veď dôkazom je predsa ďalšie video, kde niekto iný upozorňuje na chemtrails prúdových motorov lietadiel.

Chemtrails ako jeden z častých hoaxov na internete

Základ dobrej nepravdy

Mala by ísť proti systému, útočiť na základné ľudské vlastnosti a dobre vás vytriasť na stoličke od rozhorčenia, koľko neprávosti a podvrhov sa vo svete deje. To, že práve jeden čítate si ani len nestihnete uvedomiť. Šírenie prostredníctvom emailov je zásadne ako kus textu bez zdroja a autora priamo v emailovej správe alebo vo Worde.

Ak je v dokumente, spravidla býva využité farebné zvýraznenie, tučné písmo, prípadne fotka danej osoby. To v prípade, ak ide o rozhovor s ňou. Známe osobnosti často ani netušia, že sa ich fotka stala podvrhom vo fiktívnom rozhovore. Takýchto dokumentov my sami dostaneme do schránky niekoľko za týždeň. Nezáleží na tom, či ide o rozhovor poukazujúci ako bolo dobre za socializmu alebo o stave našej vlády, či nadvlády nadnárodných firiem alebo otázku migrantov.

Základ je ten istý, poukázať na problém a to bez uvedenia zdroja. Kus textu, ktorý znie viac ako reálne a zároveň ide spoľahlivo proti prúdu. V prípade seriózne podanej informácie by sme radšej ocenili webový link. Správu si vieme otvoriť aj sami, nepotrebujeme ju mať prekopírovanú alebo vyfabulovanú vo wordovskom dokumente.

Sami si overíme zdroj a rozhodneme, či jej chceme na základe nejakého kreditu pôvodu veriť. Odporúčame vám tieto emaily odstraňovať. Prečo vám niekto servíruje správu vo Worde. Ak ste dostali email, máte prístup k internetu. Teda vám stačí link a ak ide o ozajstnú správu, otvoríte si ju sami.

Tí, ktorí veria takýmto informáciám, často tradičné a seriózne média označujú ako mainstream. Niečo ako nadávku na zapredané spravodajské weby, televízie, či iné komunikačné formy. A potom sú tu podľa nich konečne weby, ktoré im povedia pravdu (pokojne ich aj naďalej volajme konšpiračné) a vidia veci také, ako sú.

Ďalším zdrojom manipulatívnych neprávd je video. Nemusí ísť len o YouTube ale hocijaké video ako súbor. Napríklad aj niečo krátke v HD rozlíšení s dobrou kompresiou a zmestí sa vám do emailovej schránky. Vďaka tomu sa bude dať ľahko preposielať.

Témou môže byť opäť čokoľvek. Problémom je, že téma bude opäť zahŕňať fakty, ktoré sú dobre známe. No, vlastne fakty to síce asi budú, otázkou je, či sú až tak známe a či si ich viete overiť a vyhodnotiť ako pravdivé.

Podvrh – World Trade Center

Migranti

Téma migrácie je stále aktuálna a venuje sa jej príliš veľa video a textového obsahu, ktorý nemáte celkom šancu rýchlo preveriť. Čo urobíte, ak uvidíte video, kde na nafukovacom člne pláva niekoľko ľudí s tmavou pleťou a popisom, že každý mesiac sa pokúša nelegálne dostať k brehom Talianska 8354 ľudí?

Uveríte tomu webu? Pravda, nelegálna migrácia tu bola a bude. Budete overovať, či ide o video stopu migrantov alebo len nejakého výletu v zálive? Ako je to s číslom 8354? Nijak, práve sme si ho vymysleli. Kde je teda problém? Problém je v tom, že nelegálna migrácia po mori tu vždy bola, pobrežná stráž sa s ňou stretáva a je to pravda.

To by mohol byť fakt. Ako ale overíte číslo migrantov za mesiac? To chce viac roboty ako si pozrieť video, ktoré hovorí o vládach akceptujúcich tento systém za účelom ulievania peňazí cez neziskové organizácie.

Lieky

 

Nie, toto nie je reklama na Viagru ani iné lieky, ktoré sú na predpis ale vy máte ako zázrakom možnosť sa k nim dostať a ešte aj v zľave. V emailoch alebo na rôznych weboch dostávate zaručené rady, ako liečiť niektoré choroby. Poviete si, že pitiu zriedeného Sava s vodou nemôže nikto uveriť. Boli by ste prekvapení, ako často ľudia ďakujú za tieto rady s dodatkom, že tento „recept“ vyskúšajú.

Rôzne prípravky, pitie hlúpostí alebo dezinformácie o mlieku, to všetko a mnoho ďalšieho plnia weby venujúce sa nielen očkovaniu. Nie sme tu na to, aby sme vás moralizovali. Základný fakt je ale ten, že neočkovaní ľudia sú šíriteľmi nákaz, a preto majú chrípkové epidémie taký veľký dopad. A nejde len o očkovanie proti chrípke.

Opäť, weby poskytujúce tieto informácie vychádzajú z pevného základu. Kým sa dostanete k polopravde až vyslovene nezmyslom, už nemáte šancu rozpoznať, kedy tento prerod nastal a čo už je možno pravda ale iba za veľmi špecifických podmienok.

Je pravda, že fluór sa používal na výrobu atómových zbraní. Vy ho teraz máte v zubnej paste – dobrý základ na šírenie dezinformácie je na svete, už to len trochu prifarbiť. Aj istá hladina nikotínu vás zabije podobne ako dlhodobé pitie kolových nápojov a ničoho iného. Prečo by ste to ale robili? V dávkach, ktoré sú primerané a bývajú definované, vám nič nehrozí.

Svetová nadvláda

Pokračovať môžeme k svetovej nadvláde. Áno je tu Google a sú tu svetové potravinárske koncerny ako Nestlé. Majú veľa značiek a dodávajú tovar do väčšiny krajín sveta. Problém začína byť vtedy, keď sa začnú objavovať správy o tom, ako firmy pridávaním cukru vytvárajú závislosť ľudí na ich potravinách.

Povedzme si rovno, nielen bez soli ale aj bez cukru by nám mnohé veci nechutili. Že to ešte zdupľujeme 1,5 litrom sladeného perlivého nápoja asi nebude tak celkom problém akéhokoľvek potravinárskeho koncernu.

Podobne sa dostanete od správ, ako sa vlády snažia zotročiť svojich obyvateľov, ako bankové inštitúcie robia z ľudí vazalov atď. Pointa ale nie je v tom, prikloniť sa radikálne na jednu alebo druhú stranu. Skôr zostať tak niekde uprostred. Ak ste dostali pôžičku, ktorá vám veľmi pomohla, snaží sa vás banka zotročiť?

Ako sa v tom vyznať?

Ako sme už spomínali. Dobrý recept na správu, ktorá vo vás vyvolá emócie je trochu pravdy s primiešaním fikcie. Tento spôsob písania využívajú mnohí autori beletrie a je to niečo, čo sa dobre číta a je neskutočne uveriteľné. Svoj úspech a dobré čítanie na tom postavili Dan Brown ale napríklad aj Michael Crichton. Čítate fakty o lietaní, leteckých haváriách a zrazu ani neviete po koľkých stranách už čítate jeho fikciu.

Zaujímavo sa vyjadril aj herec Denzel Washington o spôsobe šírenia informácií už v roku 2016. Hovorí, že ak nečítate noviny, ste neinformovaní. Ak ich čítate, ste dezinformovaný. Záznam z rozhovoru nájdete na adrese:

V prípade, že čítate nejakú správu na webe, odporúčame zistiť, či nie je uvedená na webe www.konspiratori.sk. Buďte voči správam kritickí a vyžadujte zdroj, ktorý preukáže pôvod správy. Ignorujte a veľmi spochybňujte rôzne wordovské dokumenty, ktoré pod textom nemajú zdroj, no chcú citovať nejakého politika, doktora, herca alebo inú „autoritu“.

Snažte sa zistiť, či sa daná informácia nachádza na viacerých zdrojoch, overujte dané tvrdenia. Popravde s číslami a historickými udalosťami sa musíte popasovať viac. A často neodstanete konkrétnu odpoveď vo forme pravda / nepravda.

Často sú zneužívané obrázky. Vytiahnutá fotka vojaka, malého dieťaťa, utečencov, plesnivých jedál, trpiacich zvierat atď. Fotky sú reálne a nikto o nich nemusí pochybovať, avšak nemusia sa viazať k udalosti, ktorý popisuje text vo fotografii.

Aj preto často dostanete takúto fotku vo Worde, ako by ste mali dostať jej zdroj a plné znenie na webe. Na overenie fotiek môžete použiť nástroj Google Image Search. Ten pomôže pri nájdení danej fotky a vám tak poskytne prípadné informácie navyše. Zistíte tak napríklad dôvod a miesto udalosti a môže byť odlišné ako to, na ktoré upozorňuje dezinformačný zdroj.

Viac informácií o bezpečnosti na internete zrozumiteľným jazykom nájdete na: www.bezpecnenanete.sk.

Prečítajte si aj:

Ako sa banda ľudských hníd priživuje na koronavíruse

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.