Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V pondelok 5. decembra odštartovala na Slovensku populárna celosvetová iniciatíva Hodina kódu, ktorej cieľom je ukázať, že základy programovania sa môže naučiť každý bez ohľadu na vek, pohlavie či jazyk. Tento rok vyzývajú deti k programovaniu športovec Filip Šebo alebo herečka Zuzana Haasová. Hodina kódu potrvá až do 11. decembra a zapojiť sa do nej môže každý, nielen školáci.

Iniciatívu Hodina kódu zastrešuje nezisková organizácia Code.org a podporuje ju viac ako 100 partnerov, vrátane veľkých technologických firiem. Cieľom tejto iniciatívy je motivovať ľudí k získaniu praktických digitálnych zručností a ukázať im, že programovanie môže byť aj zábava.

Na Slovensku iniciatíva s podporou Microsoftu odštartovala už v pondelok ráno v tabletovej triede na Hotelovej akadémii na Mikovíniho ulici v Bratislave. Stretlo sa tam 20 talentovaných študentov a finalistov súťaže Kodu Cup. Hodinu kódu si prešli spolu s ďalšími základnými, strednými a vysokými školami z rôznych kútov Slovenska, ktoré sa pripojili prostredníctvom Skype videohovoru.

Počas týždňa Hodiny kódu sa však budú pridávať aj ďalšie školy na Slovensku. Cieľom je zapojiť  50 rôznych základných a stredných škôl. „Hodinu kódu som si vyskúšal už druhýkrát, ale stále ma to bavilo ako na začiatku. Minulý rok som si vyskúšal lekciu Minecraftu a tento rok ma zaujalo Star Wars,“ povedal jeden z prítomných študentov.

Hodinu kódu na Slovensku podporili aj tento rok známe osobnosti ako napríklad športovec Filip Šebo či herci Zuzana Haasová a Robo Jakab. „Pre mňa je dôležité, aby moja dcéra nehrala len hry. Ja ju síce dávam na všelijaké krúžky, ale počítač jej nemôžem zakázať, lebo je to budúcnosť. Hodina kódu je presne to, čo potrebuje. Ak už niečo robí na počítači, tak nech to má zmysel,“ konštatuje Haasová.

„Pre mňa je to úplne cudzí svet, ale aj napriek tomu som to zvládol,“ priznal sa herec Robo Jakab, ktorý si taktiež vyskúšal, aké je to programovať v lekcii obľúbenej hry Minecraft. „Môžem sa hrať, ale popritom pochopím aj princíp tej hry,“ dodáva Jakab, ktorý zároveň vyzval deti, aby sa zapojili do Hodiny kódu.

Do programovania sa môže v týždni od 5. do 11. decembra 2016 zapojiť akákoľvek škola alebo záujmový krúžok či jednotlivci. Učitelia môžu prihlásiť svoju triedu cez jednoduchý formulár na stránke www.hourofcode.com/us/sk a absolvovať so študentmi Hodinu kódu počas vyučovania, pričom po registrácii sa ich škola zobrazí aj na globálnej mape.

Deti si môžu vyskúšať programovanie v rôznych lekciách, ktoré sú postavené napríklad na svete Minecraft, Star Wars, Moana, Angry Birds či Frozen. Lekcie Hodiny kódu sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomocou vizuálneho programovania deťom pomohli pochopiť základy fungovania programovacích jazykov. Každý, kto úspešne dokončí aspoň jednu z dostupných lekcií, automaticky získa medzinárodný certifikát o absolvovaní Hodiny kódu.

Značky: