Štyria z desiatich Slovákov plánujú požiadať v tomto roku o zvýšenie svojho platu. Zhruba polovica z nich k tomu pristúpi určite a druhá polovica zrejme áno.
Ako ďalej ukázal exkluzívny prieskum pre spoločnosť Home Credit*, najviac je takých, a to skoro 40 percent, ktorým by stačilo aj skromné navýšenie mesačnej mzdy o 5 až 10 percent. Na druhej strane sú tu štyria zo sto opýtaných, ktorá si budú pýtať viac ako 50 percent naviac. Z tých, čo o vyššiu mzdu nepožiadajú, je najviac ľudí, ktorí to považujú za príliš náročné na dosiahnutie, ďalších zase odrádza očakávaná negatívna reakcia nadriadených. Odhliadnuc od toho, či si Slováci platovo polepšia alebo nie, 60 % plánuje v roku 2025 nejakú väčšiu finančnú investíciu. Najčastejšie spomínajú nákladnejšie výdavky do vybavenia domácnosti, rekonštrukciu nehnuteľnosti, kúpu drahšej elektroniky alebo aj auta.
Presne 38 percent Slovákov zvažuje v tomto roku zažiadať o zvýšenie svojej mesačnej mzdy, pričom 18 percent z nich to urobí určite a 20 percent zrejme áno. Na otázku v prieskume, či plánujú požiadať o zvýšenie platu v roku 2025, odpovedalo ďalších 20 percent opýtaných, že asi nie a 19 percent určite nie. Zvyšok sa nevedel vyjadriť. „Keď sa na to pozrieme bližšie, tak najčastejšie hodlajú o zvýšenie platu požiadať ľudia s mesačným platom nad 1500 eur a taktiež vo veku od 27 do 35 rokov. Na druhej strane, z tých čo o navýšenie platu nezažiadajú, sú to častejšie starší ľudia vo veku nad 54 rokov a tiež Slováci s čistým príjmom pod 800 eur,“ približuje analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.
Slováci sú v tomto ohľade pomerne skromní, čo potvrdzuje aj to, že najčastejšie (39 percent) plánujú požiadať o zvýšenie platu len o 5 až 10 percent. Ďalších 28 percent opýtaných dúfa v navýšenie o 11 až 15 percent a 16 percent ľudí zase v rozmedzí od 16 do 20 percent. Nájdu sa však aj oveľa ambicióznejší, konkrétne 4 percentá respondentov, ktorí budú žiadať viac ako 50-percentný nárast mzdy.
Na druhej strane sú tu tí, čo nepožiadajú o zvýšenie platu vôbec. Najčastejšie uvádzajú (31 %), že je to podľa nich ťažké dosiahnuť a tak im to nedáva zmysel. Rovnaký počet opýtaných (31 %) počíta s automatickým navýšením mzdy. Každý piaty Slovák (21 %) sa obáva negatívnej reakcie nadriadených, 9 percentám zvýšili plat nedávno a len 7 percent uvádza ako dôvod, prečo nezažiadajú o zvýšenie platu fakt, že sú s ním spokojní.
Či už si Slováci platovo polepšia alebo nie, väčšina (60 %) v roku 2025 plánuje aspoň nejakú väčšiu investíciu. Naopak, zvyšných 40 percent opýtaných nehodlá kupovať nič drahšie. Z chystaných väčších výdavkov ľudia najčastejšie (22 %) spomínajú investíciu do vybavenia domácnosti ako je nábytok, chladnička, televízor či práčka. Nasleduje rekonštrukcia domu či bytu (17 %) a nákup drahšej elektroniky (13 %). Ďalších 12 percent plánuje kúpu auta a pre 11 percent bude väčšou investíciou drahšia dovolenka v cudzine. „Je zaujímavé, že rekonštrukciu bytu alebo domu plánujú častejšie ľudia z východného Slovenska, nákup auta zase opýtaní vo veku 18 až 26 rokov a nákup drahšieho vybavenia do domácnosti spomínajú najčastejšie ľudia vo veku 27 až 35 rokov a vysokoškolsky vzdelaní. Drahšia zahraničná dovolenka je zase najčastejšie v plánoch domácností s mesačným príjmom nad 3-tisíc eur a taktiež ľudí s vysokoškolským titulom,“ komentuje Jaroslav Ondrušek z Home Creditu.
Väčšie investície hodlajú ľudia financovať predovšetkým z vlastných úspor a taktiež v kombinácii úspor a úveru. „Samozrejme, že splácanie vyšších výdavkov prostredníctvom úveru sa líši podľa toho, o akú sumu a typ výdavku ide. Zatiaľ, čo v prípade kúpy nehnuteľnosti počíta s nejakou formou úveru až 77 percent respondentov a auta 46 percent, tak u drahšej dovolenky sú to len 4 percentá“, dopĺňa Jaroslav Ondrušek.