HONOR na čisto čínskej tlačovke predstavil svoj skladací telefón a celkom si trúfa. Prirovnával ho najčastejšie k skladačke Samsung Galaxy Z Fold3 5G s tým, že jeho Magic V má prirodzene naviac. V zavretom stave ho prirovnával k telefónu iPhone 13 Pro Max a opäť sa našlo viacero výhod na strane Honoru.

Čínskeho výrobcu OPPO, ktorý pred nedávnom predstavil veľmi pekný skladací telefón Find N však HONOR vo svojej prezentácii nespomenul. Právu tu však my vidíme najväčšiu podobnosť hlavne čo sa týka samotného pántu.

Honor Magic V na tlačovke Zdroj: TOUCHIT.sk
Honor Magic V na tlačovke predstavil CEO firmy HONOR, George Zhao

HONOR Magic V je 5G telefón a jeho základom je nový čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Hlavným lákadlom je ale mimoriadne tenký pánt, vzhľadom k vyššie spomínanej konkurencii širší vonkajší displej a to, že v rozloženom stave ide o úplne hladký displej.

HONOR ďalej vylepšil aj svoju nadstavbu Magic UI 6.0. Len pripomeňme, že HONOR po tom ako sa táto divízia oddelila od HUAWEI už teraz môže používať služby Google. HONOR Magic V je zatiaľ predstavený pre čínsky trh, uvidíme ako to bude s dostupnosťou v Európe a na Slovensku.

Generálny riaditeľ HONORu George Zhao bol pri prezentácii evidentne spokojný s výsledkom, jeho celkovo 2-hodinová prezentácia bola síce v čínštine, ale vysoko profesionálna a faktická.

Úplne hladký a symetrický displej

HONOR využil technológiu tzv. kvapkového pántu a výsledkom je veľmi tenký skladací telefón. V zloženom stave je hrúbke tohto telefónu len 14.3 mm a medzi zloženými displejmi prakticky nevidíte medzeru. Displej sa rozkladá do úplne vyrovnaného stavu a obe strany displeja sú symetrické. Hrúbka Samsung Galaxy Z Fold3 5G je 16 mm.

HONOR Magic V je v zloženom stave vybavený 6,45-palcovým OLED displejom so zakrivením 44°. Pomer strán je obľúbených 21:9, čo je výhodnejšie ako to má Galaxy Z Fold 3 5G. Svietivosť je 1000 nitov, rozlíšenie 2560 × 1080 bodov. Aj preto je možné HONOR Magic V v zloženom stave chápať ako bežný telefón a nevzniká taká častá potreba dostať ho do rozloženého stavu. Voči telefónu iPhone 13 Pro Max má HONOR Magic V šírkovo pulznú moduláciu (PWM) 1920 Hz, zatiaľ čo iPhone len 480 Hz. Znamená to menšie blikanie na strane HONOR Magic V.

HONOR Magic V v otvorenom staveZdroj: HONOR
HONOR Magic V v otvorenom stave

Pomocou použitého kvapkového pántu sa HONOR Magic V rozloží až do 7,9-palcového tvaru, pričom miesto zloženia by ste nemali prstom nahmatať. Reálne sme na tlačovke neboli, takže potvrdiť to nemôžeme, ale nie je dôvod tomu neveriť. V tomto prípade je pomer strán 10:9, svietivosť 800 nitov, obnovovacia frekvencia je 90 Hz, rozlíšenie 2272 × 1984 bodov a PWM je 1920 Hz. V rozloženom stave máte teda zážitok, akoby ste držali v ruke tablet vhodný pre sledovanie videa, multitasking a pod. Ako hovorí HONOR, v rozloženom stave je to lepší tablet ako iPad Mini.

Oba displeje (predný aj vnútorný rozkladací) podporujú 100% DCI-P3 farebný gamut s 1,07 miliardami farieb. Obnovovacia frekvencia je 120 Hz. HONOR Magic V je prvý skladací telefón s certifikáciou IMAX Enhanced. Ako materiál HONOR pri výrobe používa zliatinu titánu, zirkónových kovov a uhlíkových vlákien. Je preto ľahký a dobre sa drží v ruke.

Slušná hardvérová výbava

Na spomenutý procesor Snapdragon 8 Gen 1 s 5G modulom nadväzuje najnovšia generácia Adreno GPU. Vo výsledku tak HONOR Magic V zvyšuje v porovnaní s predchádzajúcou generáciou tohto telefónu svoj výkon aj o30 %. Kapacita RAM môže dosiahnuť 12 GB RAM a úložisko je 256 GB (resp. 512 GB).

HONOR Magic V je kvôli týmto špičkovým parametrom vybavený výkonným chladiaci systémom, ktorý využíva grafén s manažmentom distribúcie tepla. Telefón podporuje sieť 5G a tiež najnovšiu verziu Wi-Fi. Pomocou LINK Turbo X je možné inteligentne prepínať medzi sieťami, čo umožňuje rýchle sťahovanie súborov.

Fotografická výbava

HONOR Magic V má systém 4 fotoaparátov vzadu, tri majú rozlíšenie 50 MPx, hlavný je s podporou AI. Štvrtý je merač hĺbky dTOF. Navyše sú tu dve selfie kamery, oba s rozlíšením 42 MPx . Fotky a videá môžete robiť v režimoch nočné, HDR a Zoom. K zlepšeniu fotiek pomocou umelej inteligencie sa využíva technológia HONOR Image Engine. Na prezentácii sme videli veľmi pekné fotografie z tohto smartfónu, evidentne to robil človek, ktorý vie odfotiť s dobrou kompozíciou obrazu.

HONOR Magic VZdroj: HONOR
HONOR Magic V a jeho zadné fotoaparáty

Nadstavba HONOR Magic UI 6.0 s umelou inteligenciou

Nadstavba od HONORu nie je len kozmetická záležitosť. Je postavená na umelej inteligencii a tom, že postupne si telefón osvojí zvyky svojho používateľa. Telefón s touto nadstavbou sa správa ako váš osobný asistent. Napr. každý deň jazdíte metrom do práce a to zvyčajne v rovnakom čase. Na vstup do metra potrebujete napr. QR kód, Magic UI 6.0 vám tak po čase sám začne zobrazovať QR kód vo vhodnom čase, aby ste ho nemuseli hľadať v telefóne.

Alebo máte v telefóne letenku na konkrétnu hodinu. Telefón vie, že radi chodievate na letisko tak, aby ste tam boli 2 hodiny pred odletom a dali si napr. kávu. Zohľadní tak aktuálnu predpoveď počasia ako aj aktuálnu dopravu a začne vás upozorňovať na odchod tak, aby ste na letisku naozaj boli 2 hodiny pred štartom. Navyše vás na letisku nasmeruje presne na miesto, kde majú dobrú kávu.

HONOR Magic V
HONOR Magic V

Inými slovami, nenechá vás hľadať informácie v telefóne, sám vám ich ponúkne a to podľa toho, ako sa obyčajne správate. Celý systém HONOR nazýva Magic Live. Do budúcnosti bude podporovať ešte viac inteligentné učenie pre rôzne scenáre v práci alebo pri štúdiu.

HONOR Magic V podporuje multitasking, teda režim viacerých okien s prispôsobením ich veľkosti podľa vlastného štýlu. Rovnako sa aplikácie prispôsobujú tomu, či sú zobrazené na prednom alebo zadnom displeji a využívajú ich plochu naplno. HONOR sľubuje, že už teraz je viac ako 1000 aplikácií pripravených na takéto použitie práve na tomto skladacom telefóne.

Ide o telefón, ktorý je zatiaľ dostupný v Číne, takže medzi hlavné aplikácie tu nepatrí YouTube alebo Facebook, skôr je to WeChat. HONOR Magic V aj automaticky rozpoznáva vhodný obsah práve pre vás a zobrazuje ho.

Podľa tlačovky je HONOR prvou čínskou značkou, ktorá si dohodla priamu spoluprácu s Microsoftom a operačný systém Windows bude telefóny tejto značky používať na pokročilé prepojenie pomocou aplikácie Your Phone. Tu sa to nezastavuje – tablety od Honoru sa budp dať využívať ako rozširujúci displej pre notebooky s operačným systémom Windows. Výrobca tiež sľubuje tesnúp spoluprácu so zariadeniami s operačným systémom Android ale aj iOS.

Súkromie je dôležité a v Číne dvojnásobne

HONOR Magic C používa systém duálneho bezpečnostného systému (HTEE+QTEE) a tak je schopný zaistiť bezpečnostné požiadavky na celom svete. Útočníkovi nepomôže napr. vybratie pamäte ROM z vášho telefónu a jeho osadenie do iného telefónu. Prístroj má tiež oddelený bezpečnostný čip na zaistenie bezpečnosti pre heslá alebo biometrické údaje ako je napr. odtlačok prsta (tu integrovaný do zapínacieho tlačidla).

Detail na Honor Magic VZdroj: HONOR
Detail na Honor Magic V

Dlhá výdrž na batériu a rýchlonabíjanie

Výrobca vybavil telefón 4750mAh batériou, ktorá sa v tomto prípade skladá z dvoch prepojených kusov. Telefón podporuje 66 Watové rýchlonabíjanie. Podľa tvrdenia výrobcu sa z nuly na 50 % kapacity takto dostanete už za 15 minút.

Farby a ceny

HONOR bude Magic V predávať v klasickej čiernej, potom striebornej a najlepšie vyzerá podľa videa oranžová farba. Cena za kombináciu 12 GB RAM a 256 GB priestoru je 9999 RMB (v prepočte 1386 eur). Pamäťová verzia 12 GB RAM a 512 GM priestoru je za 10 999 RMB (v prepočte 1525 eur). Aktuálne je telefón dostupný len v Číne (spustené sú predobjednávky) a jeho ďalšom rozšírení do sveta sa rozhodne neskôr.

Ako príslušenstvo je tu obal, ktorý slúži aj ako podstavec pre tablet a 66 W nabíjačka do auta.

Honor Magic VZdroj: Honor
Honor Magic V

Zdroje: vlastné, www.hihonor.sk

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.