Šesťdesiat percent Slovákov berie na dovolenku počítač, viac ako polovica z nich pracuje, všetci sa bavia.

Romantika na dovolenke áno, ale jedine s počítačom a internetom! Prieskum spoločnosti Intel v Českej republike a na Slovensku skúmal, ako technológie ovplyvňujú chovanie užívateľov mobilných počítačových zariadení na dovolenke.

Šesť z desiatich užívateľov mobilných počítačových zariadení si berú svoje prístroje na dovolenku. Väčšina slovenských a českých používateľov si už nedokáže predstaviť, že by svoju dovolenku prežila bez internetu a vymožeností, ktoré im ich mobilné prístroje s prístupom na internet poskytujú. Potvrdil to prieskum spoločnosti Intel, ktorý medzi viac ako tisícdvesto užívateľmi tabletov, notebookov a zariadení „dva v jednom“ (smartóny a ďalšie zariadenia s prístupom na internet neboli do prieskumu zahrnuté) na Slovensku a v Českej republike skúmal, do akej miery ovplyvňujú technológie ich spôsob trávenia voľných letných dní.

Z prieskumu vyplýva, že dni, keď sa ľudia na dovolenke úplne odstrihli od každodennej rutiny, sú definitívne preč. Stále viac z nich túži zdieľať svoje zážitky a skúsenosti v reálnom čase a využívať technológie pre svoju zábavu a komunikáciu. S mobilným počítačovým zariadením sú schopní prežiť svoju dovolenku aktívnejšie a informovanejšie. Samotné smartfóny už množstvu ľudí na dovolenke nestačia,” interpretuje výsledky prieskumu Martin Vařbuchta, manažér pre maloobchodný predaj spoločnosti Intel.

Šesťdesiat percent pracuje aj na pláži

Z hľadiska reálnej mobility najlepšie vychádzejú  tablety, ktoré si so sebou na cesty berú štyria z piatich majiteľov (80 %). Obdobne je to pri zariadeniach „dva v jednom“, so sebou ich vozí 53 % majiteľov. Ako najmenej mobilné z prieskumu spoločnosti Intel vychádzajú notebooky, ktoré cestujú s každým druhým majiteľom (50 %).

Do mužskej preferencie zariadení vyznačujúcich sa solidným výkonom, ako sú zariadenia „dva v jednom“ a notebooky, sa premieta, že muži aj na dovolenke zostávajú v intenzívnejšom kontakte so svojou prácou. Aj v dňoch zaslúženého oddychu pri vode alebo na horách pracuje 70 % slovenských mužov, z toho takmer polovica (45 %) uviedla, že veľmi často alebo často. Podieľ občas pracujúcich žien je nižší, ale aj tak nadpolovičný (55,1 %). 30 % percent slovenských žien pracuje na dovolenke veľmi často alebo často.

Psychológovia odporúčajú, aby sme na dovolenke oddychovali a nekontrolovali ani emaily

Psychológovia odporúčajú, aby sme na dovolenke oddychovali a nekontrolovali ani emaily

Psychológovia ale varujú, že počítač by mal na dovolenke slúžiť iba pre poznávanie alebo zábavu, nie na prácu: „Aby si človek odpočinul a vyčistil hlavu, musí nerušene odpočívat aspoň dva týždne. Aj obyčajné kontrolovanie mailov neumožní poriadne zrelaxovať, pracovné programy a aplikácie je preto lepšie na dovolenke vôbec neotvárať,“ hovorí česká psychologička Markéta Hlaváčová.

Pre ženy sú najdôležitejšie charakteristiky mobilných zariadení, ich pohodlné ovládanie, napríklad aj preto, aby mohli byť cez sociálne siete v kontakte so svojou rodinou a priateľmi či fotiť a natáčať videá, čo sú dve dovolenkové činnosti, ktoré oslovená generácia digitalizovaných žien preferuje výraznejšie ako muži.

Práve udržiavanie kontaktov s rodinou a priateľmi doma cez e-mail alebo sociálne siete je vôbec najčastejšou činnosťou, pre ktorú sa hodí mať počítač na dovolenke so sebou, týka sa 84 % dopytovaných, nasleduje vyhľadávanie informácií súvisiacich s dovolenkou (77 %), sledovanie obľúbených webov (59,4 %), sledovanie filmov a multimédií (55,1 %) a sprostredkovaní zábavy pre členov rodiny alebo priateľov na ceste (50,8 %). Vysoký počet cestovateľov s počítačom fotí a natáča videá (46 %), hrá hry (37,5 %), 30 % ich využíva pre úpravu fotiek a stríhanie videí.

Počítač na dovolenke vzbudzuje emócie – pocity šťastia, bezpečia, obavy zo straty alebo naopak smútok z jeho absencie

Rozhodnutie, či na dovolenku vyrazíme s mobilným počítačovým zariadením, alebo bez neho, predstavuje aj určitý nápor na naše emócie. S mobilným počítačom v kufri abo v rukách sa tretina slovenských rekreantov cíti šťastnejších (33,7 %), necelá tretina bezpečnejšie (29,3 %) ako keď ho nechá doma. Najväčšie šťastie počítač prináša cestovateľom vo veku 18 až 29 rokov (42,7 %), súčasne se ale táto skupina aj najviac bojí, že im počítač niekto ukradne alebo ho niekde zabudnú (39,8 %).

Pokiaľ už vyrazíme na dovolenku bez počítačového zariadenia, viac ako polovici ľudí (58 %) toto zariadenie vyslovene chýba. Najväčší smútok podľa výsledkov prieskumu pociťujú respondenti z vekovej skupiny štyridsatníkov (63,2 %),” dopĺňa Martin Vařbuchta informáciu o tom, že emócie spojené s používaním mobilných počítačov na dovolenke sú zajímavo rozdielne medzi vekovými skupinami a takmer nikoho nenechávajú chladným. “Len 28 % Slovákov v dotazníku uviedlo, že prítomnosť alebo neprítomnosť počítača na dovolenke sa u nich nespája so žiadnou emóciou,” dodává Martin Vařbuchta.