Rozdiel v kvalite fotiek je v niektorých scénach výraznejší, ako by ste čakali.

iPhone XS a XS Max sú už v predaji na Slovensku a väčší z dvojice nových iPhonov testujeme aj v redakcii. Výhodou modelu XS Max je najmä veľký displej, ktorý môže byť pre niekoho dôvodom, aby vymenil svoj rok starý iPhone za novinku. Druhým lákadlom by mal byť lepší fotoaparát. O koľko je lepší sme sa rozhodli zistiť aj u nás v redakcii.

Tohtoročné novinky aj minuloročný iPhone X ponúkajú duálny fotoaparát s 12 Mpx senzormi a clonou f/1.8, resp. f/2.4 v prípade teleobjektívu. Nechýba optická stabilizácia. Hlavný zadný fotoaparát nových modelov sa odlišuje 1,4 µm pixelmi a 26 mm ohniskovou vzdialenosťou, v prípade minuloročných iPhonov bola veľkosť pixelov 1,22 µm a 28 mm ohnisková vzdialenosť. Kvôli odlišnej ohniskovej vzdialenosti sa môžu niektoré scény mierne odlišovať, hoci boli fotené z tej istej vzdialenosti.

Apple tiež do noviniek zakomponoval funkciu Smart HDR, ktorá využíva 4 snímky vo vyrovnávacej pamäti a kombinuje z nich dáta pre vytvorenie najlepšej výslednej fotografie. Každá snímka má totiž inú úroveň expozície a umelá inteligencia ich optimálne spojí do výsledného obrázku. Prínos tejto funkcie sme reálne videli aj počas nášho testovania.

4 snímky sa v prípade nových iPhonov neustále ukladajú do vyrovnávacej pamäti, keď je spustená aplikácia Fotoaparát. Výhodou tohto riešenia je, že získate fotku hneď po stlačení spúšte. Nedôjde teda k žiadnemu oneskoreniu medzi stlačením spúšte a samotným zhotovením fotografie.

iPhone XS Max

Fototest

Minuloročný iPhone X a nový iPhone XS Max sme otestovali vo viacerých scénach vo dne aj v noci. Na všetkých porovnaniach je vľavo fotografia z iPhonu X a vpravo fotka z iPhonu XS Max. Pozrite si výsledky:

Scéna 1

Takmer všetky scény sme fotili tak, že sme vytiahli iPhone z vrecka, zapli fotoaparát, odfotili scénu a dali telefón späť do vrecka. V tomto prípade sme však experimentovali a v prípade oboch iPhonov sme manuálne zaostrili na naše koleno. Na ten istý bod. Výsledkom je, že v prípade iPhonu X sa zvyšok scény výrazne presvetlil. iPhone XS Max využil funkciu Smart HDR, aby ostali zachytené aj zvyšné detaily. Je pravda, že táto scéna je pomerne špecifická, ale najlepšie zobrazuje slabiny starého iPhonu, ktoré dokázali tohtoročné modely odstrániť.

Scéna 2

Vonkajšie scény počas dňa sú v oboch prípadoch veľmi podobné a to najmä z hľadiska množstva zachytených detailov. Môžete si však všimnúť trochu odlišné spracovanie obrazu. iPhone X zvýrazňuje niektoré detaily zvyšovaním kontrastu. iPhone XS Max preferuje vernejšie podanie scény. V prípade tohto porovnania si môžete všimnúť aj odlišné podanie zelenej farby a oblohu, ktorú preferujeme v podaní iPhonu X.

Scéna 3

Táto scéna je výborným príkladom odlišného spracovania odrazu. Všimnite si, ako iPhone X trošku neprirodzene zvýrazňuje detaily a vzor. iPhone XS Max ponúka vernejšie podanie.

Scéna 4

Opäť, ide najmä o trochu odlišný prístup k spracovaniu výslednej fotky.

Scéna 5

Scéna 6

Fototest je rozdelený do troch častí:

1. strana: Úvod a scény 1÷6
2. strana: Scény 7÷13
3. strana: Scény 14÷20 a verdikt

1 2 3

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit