Prezident ITAS Emil Fitoš v novom zákone vyzdvihuje jasné vymedzenie kompetencií a povinností medzi orgánmi, ktoré sa procesu informatizácie zúčastňujú, no účinná aplikácia zákona v praxi podľa neho prináša aj potrebu zabezpečenia dostatočného počtu kvalifikovaných ľudí na úradoch.
Minulý týždeň parlament schválil zákon o informačných technológiách vo verejnej správe. Nová legislatívna úprava je dôležitým medzníkom v štátnej informatizácii, keďže definuje kompetencie jednotlivých štátnych orgánov, upravuje pravidlá nastavenia vnútornej organizácie štátneho IT a zaoberá sa plánovaním, prípravou a budovaním štátnej informatizácie.
V návrhu zákona informačné technológie verejnej správy spravujú orgán vedenia, teda Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a orgán riadenia. Medzi nové povinnosti, ktoré sú v zákone definované, patrí napríklad aj dodržiavanie princípov transparentnosti, proporcionality, hospodárnosti a efektívnosti.
IT Asociácia Slovenska (ITAS) prijatie zákona oceňuje a považuje ho za prínosný. „Najviac vyzdvihujeme jasné vymedzenie kompetencií a povinností medzi orgánmi, ktoré sa procesu informatizácie zúčastňujú,” skonštatoval prezident ITAS Emil Fitoš. Zároveň však upozorňuje, že pri aplikácii zákona v praxi budú rozhodujúce viaceré faktory. „Takto nastavený systém riadenia informatizácie bude vyžadovať, aby si Úrad podpredsedu vlády ako orgán vedenia vybudoval nové mechanizmy, nastavil si vzťahy s jednotlivými rezortmi a zároveň zabezpečil manažérske nástroje a metódy na to, aby vôbec dokázal plniť svoje nové kompetencie a riadiť informatizáciu efektívne,“ dodal.
Podľa neho účinná aplikácia zákona v praxi predpokladá aj výrazné posilnenie nielen kompetencií, ale aj personálne posilnenie štátnych inštitúcií. „Rezortom pribudnú nove povinnosti, ktoré podľa nášho názoru a skúseností s existujúcimi personálnymi kapacitami dokážu plniť pomerne ťažko,“ uviedol Emil Fitoš. „Keďže vieme, že rezorty sú dlhodobo personálne poddimenzovane a chýba im veľa odborne zdatných a dobre zaplatených itečkárov, predpokladáme, že sa to prejaví v masívnom nábore pracovnej sily. Zavedenie nových kompetencií a z nich vyplývajúcich úloh totiž nevyhnutne vedie k ďalšiemu pracovnému zaťaženiu už dnes preťažených itečkárov na štátnych úradoch. Sami však pociťujeme akútny nedostatok kvalitných ľudí v komerčnom sektore, preto si myslím, že aplikácia nového zákona v praxi bude výzvou,“ uzavrel Emil Fitoš.
Zákon upravuje aj povinnosti vo vzťahu k dodávateľom a dodávkam IT, povinnosť posudzovania alternatív pri príprave veľkých projektov a manažovanie ich dodávky spôsobom, keď ich je možné ukončiť aj po čiastkovom dodaní. Bude sa to týkať aj povinnosti využívania otvorenej licencie pri softvéri, ktorý sa vyvíja pre verejnú správu.