10. február 2015 je Dňom bezpečného internetu. Je to zároveň ideálna príležitosť na rekapituláciu vašej online identity. Google vás za krátku kontrolu účtu odmení darčekom.

Kontrola zabezpečenia je dostupná cez Nastavenia účtu. Ide o výbornú funkciu, ktorá poskytuje prehľad nedávnej aktivity – z akých zariadení, odkiaľ a kedy sa do vášho účtu niekto prihlásil. K dispozícii sú informácie o zariadeniach a aplikáciách, ktoré sú alebo boli s účtom prepojené a takisto aj zoznam hesiel, ktoré ste v minulosti pre konkrétne aplikácie vytvorili. V týchto nastaveniach si takisto skontrolujete telefónne číslo, obnovovací email a môžete si aktivovať verifikáciu v dvoch krokoch. Túto funkciu odporúčame, výrazne pomôže so zabezpečením účtu. Ak si skontrolujete zabezpečenie Google účtu do 17. februára, Google vás odmení 2 GB bezplatného priestoru v cloudovom úložisku Disk Google.

Nastavenia v službe Facebook

Kontrola v službe Google

Podobným spôsobom si môžete skontrolovať aj aktivitu vášho Facebook účtu. Potrebné nastavenia nájdete v sekcii Bezpečnosť. „Odkiaľ ste prihlásení“ informuje o dátume, čase a lokalite posledných prihlásení z jednotlivých zariadení. V sekcii „Upozornenie na prihlásenie“ a „Overovanie prihlásenia“ si nastavíte, aby vás Facebook informoval pri každom prihlásení, resp. aby ste zadávanie hesla museli potvrdiť aj číselným kódom, ktorý vygeneruje mobilná aplikácia.

Heslá sú zraniteľné, chráňte sa v dvoch krokoch

Heslá sú každým rokom zraniteľnejšie a ak používate na všetkých svojich účtoch totožné prihlasovacie údaje, je čas zmeniť to. Útočníci totiž môžu získať prihlasovacie údaje z ukradnutej databázy a pomocou nich sa nabúrať do vášho účtu v ostatných službách. Problémom nie sú iba totožné heslá, ale aj jednoduché heslá. Čudovali by ste sa, koľko ľudí používa frázu „123456“, „qwerty“, „heslo“ alebo „futbal“. Taktiež odporúčame, aby ste si z času na čas heslá zmenili.

Verifikácia v dvoch krokoch v službe Google

Aplikácia Authy

Avšak ani komplexné heslá nepredstavujú dokonalú ochranu a preto odporúčame používať verifikáciu v dvoch krokoch. Tú si nastavíte pre množstvo obľúbených služieb – napr. Google, Facebook, Microsoft alebo Dropbox. Pri prihlasovaní do svojho účtu musíte okrem hesla zadať aj číselný kód, ktorý vám vygeneruje aplikácia. K dispozícii je oficiálny klient od Googlu (Android / iOS), my sme si obľúbili službu Authy (Android / iOS).

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit