Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Koncern Volkswagen sa bude podieľať na strategickom programe pre ekonomickú obnovu a transformáciu (PERTE) vyhlásenom španielskou vládou.

  • Ako súčasť projektu Future: Fast Forward je koncern Volkswagen pripravený vybudovať v Španielsku svoj tretí závod na výrobu batérií
  • Realizácia projektu Future: Fast Forward je tesne prepojená s programom PERTE a verejnou podporou investícií

Koncern Volkswagen plánuje urobiť zo Španielska strategický pilier svojich globálnych plánov elektrifikácie. Ako bolo oznámené na podujatí New Auto Strategy Day 13.7.2021, na ktorom spoločnosť prezentovala svoj harmonogram do roku 2030, chcú koncern Volkswagen a  SEAT S.A. spolupracovať so španielskou vládou pri transformácii krajiny na poprednú základňu elektrickej mobility a chcú sa podieľať na strategickom programe pre ekonomickú obnovu a transformáciu (PERTE).

Ako súčasť projektu Future: Fast Forward a koncern Volkswagen plánuje vybudovať závod na výrobu článkov batérií pre elektromobily v Španielsku. Po Švédsku a Nemecku sa tak Španielsko stane treťou lokalitou pre jeden zo šiestich závodov gigafactory v Európe. Okrem toho sa plánovaná rodina malých elektrických automobilov bude vyrábať v Španielsku. Táto rodina automobilov pre viacero značiek koncernu bude hrať kľúčovú rolu v sprístupnení klimaticky neutrálnej elektrickej mobility širokému okruhu zákazníkov v Európe.

Herbert Diess, predseda predstavenstva koncernu Volkswagen k tomu povedal: „Španielsko sa môže stať strategickým pilierom našej elektrickej ofenzívy. Máme zámer v tejto krajine vybudovať celý dodávateľský reťazec pre elektromobilitu – výrobu elektrických automobilov, komponentov pre elektrické automobily a nového závodu na výrobu článkov batérií. V závislosti od celkového rámca a štátnej podpory môže rodina malých elektrických automobilov od roku 2025 byť made in Spain.”

Thomas Schmall, člen predstavenstva koncernu Volkswagen pre technológiu, riaditeľ divízie Volkswagen Group Components a predseda dozornej rady SEAT S.A., uviedol: „Intenzívne rozvíjame našu stratégiu výroby batérií a máme zámer vybudovať gigafactory číslo 3 v Španielsku. Jej umiestnenie poskytne vysokú bezpečnosť dodávok pre výrobu elektrických automobilov v Španielsku. Rovnako ako naše prvé dva plánované závody v mestách Salzgitter a Skellefteå, plánujeme vybudovať aj tretiu potenciálnu gigafactory v spolupráci so strategickým partnerom. Vo finálnej fáze koncom tohto desaťročia by závod mohol mať ročnú kapacitu 40 gigawatthodín.“

Wayne Griffiths, predseda predstavenstva značiek SEAT a CUPRA: „Podporujeme plán PERTE vyhlásený španielskou vládou a chceme sa na ňom podieľať. Využitie potenciálu programu Future: Fast Forward si vyžaduje verejnú podporu aj investície. Chceme spolupracovať so španielskou vládou pri transformácii krajiny na európsku základňu elektrickej mobility a závodu Martorell spoločnosti SEAT S.A. na závod vyrábajúci výlučne elektrické vozidlá. Pyrenejský polostrov je kľúčový pre dosiahnutie klimaticky neutrálnej mobility v Európe do roku 2050. Sme pripravení transformovať španielsky automobilový priemysel a významne prispieť k dekarbonizácii juhozápadnej Európy.“

Volkswagen Seat

Zdroj: Volkswagen

Future: Fast Forward podporuje elektrifikáciu automobilového priemyslu v Španielsku

V marci 2021 na výročnej tlačovej konferencii spoločnosť SEAT S.A. predstavila ambiciózny plán, pomenovaný Future: Fast Forward, ktorého cieľom je stať sa lídrom v oblasti elektrifikácie automobilového priemyslu v Španielsku a od roku 2025 tu spustiť výrobu mestských elektrických vozidiel.

Mestský elektrický automobil je veľký projekt z hľadiska potenciálneho objemu výroby. Bude predstavovať dôležitý míľnik na ceste k udržateľnosti a v boji s klimatickými zmenami, pričom sa stane motorom transformácie španielskeho automobilového priemyslu. Tento segment v cenovej úrovni 20.000 až 25.000 eur má zásadný význam pre masovú dostupnosť elektromobility a splnenie cieľov programu Green Deal.

Future: Fast Forward prispeje aj ku generovaniu zamestnanosti, zvlášť pre mladých ľudí. Projekt zahŕňa spoločnosť SEAT S.A., ako aj technologické centrá a veľké, stredné i malé podniky.