Koniec podpory pre tento operačný systém je ohlasovaný už dlhšie.

Microsoft začal pripomínať finálny termín a to 14. 1. 2020. O pár dní tak Windows 7 zostane bez podpory. Znamená to, že nedostane žiadne bezpečnostné aktualizácie. Zraniteľnosti a chyby nebudú opravené a systémové chyby a nedokonalosti sa budú dať zneužiť.

V tomto prípade ide o riziko objavených chýb, ktoré budú verejne známe, záplata ale nebude dostupná. Chyby sledujú hackeri a špeciálne na oznámené zraniteľnosti môžu pripraviť svoj škodlivý kód. Podpora sa týka všetkých zariadení bez rozdielu, teda stolných počítačov, notebookov všetkého typu aj ako tabletov resp. konvertibilných zariadení.

Čo sa stane po 14. 1. 2020?

Windows 7 bude fungovať aj naďalej. Netreba sa obávať nefungujúceho počítača. Všetko pôjde ako doteraz. Avšak s pribúdajúcimi mesiacmi po ukončení podpory, bude použitie tohto systému čoraz viac rizikovejšie.

Výnimkou je antivírusový program Microsoft Security Essentials, ktorý bude dostávať aktualizácie. Je to však slabá náhrada a nedostatočná ochrana na priame zraniteľnosti v systéme. Informácie sme priniesli v našom článku z decembra minulého roka.

Ako je to so súhrnnými aktualizáciami?

Microsoft vydával pre tento systém súhrnné aktualizácie. V mesačných intervaloch ste získali opravy na nájdené chyby. To však končí a nebudete dostávať ani súhrnné ani čiastkové opravy. Výnimkou by mohlo byť objavenie skutočne závažného problému. Avšak priama garancia toho, že Microsoft predsa len vydá opravu, neexistuje.

Čo ostatné funkcie vo Windows 7?

Rovnako ako samotný systém, ani programy, ktoré sú jeho súčasťou sa nebudú aktualizovať. V jednoduchosti povedané, nečakajte žiadne inovácie ani vylepšenia v sedmičkách a ani programoch, ktoré sú súčasťou.

No a keďže súčasťou systému je aj prehliadač Internet Explorer, nebude dostávať opravy ani žiadne aktualizácie tento program. Samotný Microsoft však už od uvedenia Windows 10 na trh odporúča prechod na prehliadač Edge. Teraz je Microsoft Edge inovovaný a beží na jadre Chromium. Je to skutočne dobrý prehliadač a odporúčame minimálne jeho vyskúšanie.

Neprehliadnite náš článok:

Vynovený internetový prehliadač Microsoft Edge: Konkurencia aj pre Google Chrome

Ako je to s firemným systémom?

Firmy majú možnosť zakúpiť rozšírenú podporu. Tá je však príliš drahá a platí sa za každý počítač, na ktorom bude systém. Pre mnohé firmy bude pravdepodobne nerentabilná. Viac sa dočítate v našom článku.

V prípade, že majú firmy zakúpenú verziu Windows 7 Enterprise, majú nárok na podporu do 10. 1. 2023. Avšak len v prípade, že majú zakúpený balík rozšírenej podpory (ESU).

Čo ak nájdem balík Service Pack pre Windows 7?

Treba si dať veľký pozor, na koľko pôjde o neoficiálnu distribúciu opravného balíka. Nebude vydaná výrobcom operačného systému. Vy však môžete nájsť súhrn opráv, nastavení alebo modifikácií v registroch, aby ste zabránili rizikám v systéme.

To znamená, že sa môžu deaktivovať niektoré, najčastejšie sieťové, funkcie. Zabránite zneužitiu chyby v týchto funkciách, avšak zároveň si v systéme vypnete možnosť niektoré z nich používať. Toto nebude správna cesta, ako udržať operačný systém čo najdlhšie pri živote.

Musím prejsť na Windows 10?

Nemusíte, avšak používať rizikový operačný systém neodporúčame. Prechod na Windows 10 môže byť ešte stále bezplatný, potrebujete si stiahnuť Media Creation Tool priamo zo stránok Microsoftu.

Ak máte legálnu verziu Windows 7, mali by ste mať možnosť aktualizovať na Windows 10 bezplatne, hoci Microsoft oficiálne túto možnosť nekomunikuje. Potvrdzuje však, že tento postup je legálny a nie je rozpore so zákonom.

Programy a ovládače pre Windows 7

Výrobcovia softvéru a hardvéru postupne opúšťajú tento operačný systém. Niektorí ho podporujú ale len vo forme ovládačov pre staršie výrobky. Je bežným javom, že nová tlačiareň, skener alebo napríklad fotoaparáty.

Podľa nás nebude situácia tak kritická. Windows 7 umožňujú použiť aj najbližší podobný ovládač. Riskujete ale to, že vaše zariadenie nebude fungovať s plnými možnosťami.

V prípade Googlu je situácia potvrdená priamo firmou. Ich prehliadač Chrome bude dostávať aktualizácie do 15. 7. 2021. Chcú tak podľa ich slov pomôcť firmám, ktoré zatiaľ na Windows 10 neprešli.

Zdroj: Microsoft, vlastné

Prečítajte si aj:

Zablokujte sledovanie vo Windows 10

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.