Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vianoce sú za rohom a deti z celého sveta plné očakávaní, či pod stromčekom nájdu svoj vysnívaný darček.

Zaslúžia si ho však? Za dobré správanie určite áno. Ale čo s tými, ktorých správanie nebolo úplne vzorové. Rodičia by však mali mať asi najlepší prehľad o tom, ako sa ich dieťa správalo počas celého roka. Sú však aktivity, na ktoré nedovidí ani pozorné oko rodiča – napríklad tie, ktoré sa odohrávajú na internete. Experti z Kaspersky Lab však poznajú spôsoby, ako to zistiť. Na základe globálnych štatistík zaznamenaných v rámci modulu pre Rodičovskú kontrolu, zostavili prieskum, ktorý odzrkadľuje správanie sa detí na internete za posledný rok.

V prieskume boli zozbierané dáta za obdobie od decembra 2015 do novembra 2016. Z výsledkov sa napríklad dozvedáme, z ktorej krajiny boli uskutočňované najviac rizikové aktivity, či ktoré nebezpečné stránky priťahujú detskú zvedavosť. Najviac pokusov navštíviť stránky s nevhodným obsahom pre deti bolo zaznamenaných v Izraeli (775 pokusov na jedného používateľa), vo Veľkej Británii (460) a v USA (352), z európskych krajín nájdete najviac malých „previnilcov“ v Poľsku (210), Českej republike (143) či Maďarsku (114).

Tieto štatistiky odrážajú počet pokusov navštíviť dané stránky na jedného používateľa, ktoré modul vyhodnocuje ako nevhodné na základe prednastavených kategórií. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že napríklad deti z Japonska sa v tomto roku pokúšali najčastejšie navštíviť stránky z kategórie pre dospelých (39 pokusov na používateľa) a tiež stránky s nelicencovanými technologickými produktmi (104 pokusov). Naproti tomu, mladých Talianov zase najviac láka hazard (3,6 pokusov) a Portugalci patria k častým návštevníkom stránok obsahujúcich nadávky (60 pokusov). Pomerne veľká skupina izraelských detí sa zaujíma o stránky propagujúce alkohol, tabak a drogy (687 pokusov) a tiež zbrane (3,8), zatiaľ čo americké deti láka obsah násilie propagujúcich stránok (1,8 pokusov na jedného používateľa).

Treba však uviesť na pravú mieru, že nie každý pokus o návštevu je zámerný. Často sa stáva, že sa deti dostanú na tieto stránky náhodným kliknutím na baner alebo odkaz zdieľaný inou osobou.

K podobným záverom došla aj ďalšia štúdia spoločnosti Kaspersky Lab zostavená na základe prieskumu realizovaného rovnako v roku 2016, do ktorého sa zapojilo 3780 rodín zo siedmich krajín sveta. Vyplynulo z neho, že mladí Američania a Rusi oveľa viac ako ich rovesníci z iných krajín, ukrývajú dôkazy o potenciálne nebezpečných aktivitách pred svojimi rodičmi, čo platí aj v súvislosti s prezeraním stránok s obsahom nevhodným pre deti.

„Ako sa hovorí, ten kto má veci pod kontrolou, má moc. Platí to špeciálne v prípade rodičov, ktorým záleží na tom, aby ochránili svoje deti pred nevhodnými a často až nebezpečnými informáciami zaplavujúcimi ich deti tak v reálnom, ako aj virtuálnom svete,” povedal Jan Sekera, regionálny manažér Kaspersky Lab. „Žiaľ, matka a otec nemôžu vždy stáť vedľa svojho dieťaťa, aby ho stopercentne ochránili pred obsahom pochádzajúcim napr. zo stránok propagujúcich pornografiu alebo drogy. Práve z tohto dôvodu zohrávajú špecializované IT riešenia významnú úlohu v úsilí rodičov získať kontrolu nad týmito nebezpečnými aktivitami a pomáhajú v prevencii pred návštevou stránok s nevhodným obsahom,” dodáva Jan Sekera.

Bohužiaľ, vyjadrenie Santa Clausa sa nám pre jeho aktuálnu vyťaženosť nepodarilo získať. Pevne veríme, že tieto Vianoce budú radostné pre všetky deti na celom svete.

Značky: