1 z 2 Slovákov netuší, kto aké informácie o nich vie na internete a dokonca 1 z 6 rodičov nevie, aké osobné údaje zdieľajú ich deti online.

 

Naše e-mailové adresy, telefónne čísla, dátumy narodenia, či kde pracujeme a ešte omnoho viac. V online svete sa vyskytuje až alarmujúce množstvo informácií o nás. Európania, vrátane Slovákov, stratili prehľad o tom, čo sa v online svete deje s ich dátami, ktoré spoločnosti alebo platformy majú informácie o ich identite alebo dokonca o ich vlastných deťoch.

Stručne povedané, príliš veľa ľudí v Európe stratilo kontrolu nad svojimi osobnými údajmi. Išlo o jednu z kľúčových tém na výročnej konferencii Kaspersky Next, ktorá sa nedávno konala v Barcelone. Ochrane osobných údajov venuje spoločnosť Kaspersky Lab osobitú pozornosť a snaží sa ju riešiť. S pomocou Kaspersky Lab startup inkubátora bola koncom októbra spustená beta verzia služby na ochranu osobných údajov pod názvom Privacy Audit (momentálne dostupná len vo Veľkej Británii) špecificky navrhnutá tak, aby spotrebiteľom poskytla spôsob, ktorým môžu zistiť, aké informácie sú o nich v online svete dostupné.

Spoločnosť Kaspersky Lab v rámci európskeho prieskumu, ktorého súčasťou bolo aj Slovensko, zistila, že strata kontroly nad osobnými údajmi je niečo, čo má dopad na väčšinu ľudí v Európe. Existuje veľa dôvodov, prečo sme v tejto situácii, pričom zistenia na základe prieskumu napríklad ukazujú, že až 49% Slovákov netuší, kde všade v online svete sú ich osobné údaje uložené. Celoeurópske výsledky sú ešte alarmujúcejšie, keďže túto informáciu nemá až 64% Európanov. Výsledky tiež ukázali, že 17% slovenských rodičov a dokonca až 39% európskych nevie, aké osobné údaje zdieľajú ich deti online.

Otvorme oči

Prieskum spoločnosti Kaspersky Lab ukazuje, že slovenskí aj európski spotrebitelia sa zaujímajú o osud svojich údajov. 80% Slovákov (88% Európanov) zaujíma, ak sú ich údaje použité nezákonne. Navyše, 67% (resp. 57%) by vydesilo (alebo aspoň poriadne vystresovalo), ak by boli ich osobné finančné údaje hacknuté. Iba 31% respondentov zo Slovenska dôveruje veľkým spoločnostiam, že sa postarajú o ich údaje a len 27% verí, že ich údaje sú na stránkach sociálnych médií v bezpečí.

Napriek týmto zisteniam spotrebitelia nepodnikajú potrebné kroky v súvislosti s ochranou svojich údajov a až znepokojivé percento ľudí nezvláda ani jednoduché úkony. Jeden zo šiestich (16%) slovenských používateľov internetu si nezabezpečuje svoju Wi-Fi sieť heslom, 28% Slovákov súhlasilo s tvrdením „Nikdy som neaktualizoval možnosti zabezpečenia na mojom Wi-Fi routri“ a 30% nechráni svoje zariadenia pomocou bezpečnostného softvéru.

Samozrejme, firmy aj spotrebitelia robia aspoň nejaké opatrenia na ochranu údajov, no ich správanie môže mať za následok, že aj tieto opatrenia sú zbytočné. Firmy, ktoré dôkladne chránia osobné údaje, nemajú ako zabrániť používateľom v nezodpovednom správaní, ako napríklad pri používaní rovnakého hesla pre viacero účtov, zdieľaní hesiel s inými osobami, v používaní jednoduchých hesiel alebo zanedbávaní zabezpečenia routra, ktorý používajú.

Kontrola nad vlastnými údajmi

Prečo teda ľudia strácajú tak rýchlo kontrolu nad vlastnými údajmi? „Dospeli sme do bodu, kedy je naša osobnosť v oveľa väčšej miere vystavená online hrozbám ako tým vo fyzickom svete. Dôvodom je to, že sme naivní, ak veríme, že online služby, ktoré používame, sú „zadarmo“. Ako používatelia internetu by sme mali byť viac obozretní v tom, kde online poskytujeme naše údaje. Organizácie, ktoré spracúvajú naše údaje, majú povinnosť tak urobiť v súlade nielen s právnymi, ale aj etickými normami,“ hovorí Nevena Ruzicová, vedúca oddelenia pre dodržiavanie predpisov z kancelárie srbského komisára pre informácie.

„Ľudia sú si vedomí toho, že musia chrániť svoje vlastné údaje, pretože dôsledky, ak údaje nie sú chránené, môžu byť katastrofálne. Ak niekto ukradne vaše údaje, môžete prísť o peniaze, o svoju povesť, dokonca môžete mať na krku dlhy, ktoré však zavinil niekto cudzí alebo môžete byť obvinený z trestného činu. Vaše osobné údaje môžu byť predané ďalej a vaše peniaze môžu byť použité na financovanie rôznych zločineckých aktivít,“ uviedol Marco Preuss, vedúci globálneho výskumno-analytického tímu spoločnosti Kaspersky Lab v Európe.

Najvyšší čas konať

Nastal čas, aby ľudia opäť získali kontrolu nad svojimi údajmi. Pomôcť im v tom môže spustená služba PrivacyAudit.me. Ide o nový webový nástroj, ktorý používateľom poskytuje kontrolu nad ich súkromím online. Jeho automatizovaná konzola poskytuje na jednom mieste správu osobných údajov používateľa, ktoré sa nachádzajú na rôznych webových stránkach a zdrojoch a umožňuje im zadefinovať a kontrolovať rozsah ich súkromia online. Zámerom je, aby sa tento nástroj stal pre svojich používateľov digitálnym ochrancom ich súkromia. Privacy Audit je aktuálne dostupný v beta verzii vo Veľkej Británii, pričom rozšírenie na ďalšie trhy je plánované v roku 2019.

Značky: