Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Od 29. septembra je v Apple App Store pre užívateľov na celom svete dostupná aplikácia Mandalive, ktorú vyvinula trojica Slovákov zo vzdelávacej spoločnosti Komunikácia.

Aplikácia je vďaka jednoduchému a zábavnému vyfarbovaniu špeciálnych mandál účinným nástrojom sebarozvoja. Teraz k nej pribudla aj knižná publikácia Mandaly pre lepší život, ktorú pokrstila známa tenistka Janette Husárová.

Odborníčka na osobnostný rozvoj cez prácu s nevedomím PhDr. Ľubica Hamarová, grafický dizajnér a expert na tvorbu mandál akad.mal. Pavol Rozložník ArtD. a Dana Hamarová, koučka so zameraním na nevedomú myseľ, predstavili prvú appku na svete, ktorou môžu užívatelia aktivovať svoj potenciál cez vyfarbovanie emócií a vlastností. Mobilná aplikácia Mandalive, čerpá z dlhoročných skúsenosti svojich autorov a prináša terapeutický potenciál mandál priamo do mobilov používateľov. Špecifická je aj novými možnosťami vyfarbovania obrázkov.
Okrem relaxu a upokojenia prináša appka jednoduchú a zábavnú formu sebarozvoja, kedy si užívateľ prostredníctvom vyfarbovania špeciálnych mandál emócií a vlastností v digitálnej či papierovej podobe môže upevniť duševné zdravie, vycibriť emocionálnu inteligenciu, zlepšiť koncentráciu, vzťahy, ale aj schopnosť rozumieť samému sebe. Mobilná aplikácia Mandalive tak v sebe kombinuje v jednom unikátnom nástroji benefity arterapie, práce s mandalami a práce s tieňmi.

„Pod pojmom tiene sa v psychológii označujú vlastnosti a emócie – pozitívne aj negatívne, ktoré máme potlačené v nevedomí. Pozitívne tiene sú vlastnosti, ktoré vnímame pozitívne, ale myslíme si, že nám chýbajú. V nevedomí sa však nachádzajú v podobe potenciálu, ktorý je potrebné aktivovať. Negatívne tiene sú zase vlastnosti, ktoré nechceme mať. Ak sa ich však snažíme dlhodobo eliminovať, dostanú sa do nevedomia a nemáme k dispozícii ich mentálnu energiu. Okrem toho sa časom začnú do nášho života vracať deštruktívnym spôsobom. Ak sa ich však naučíme proaktívne „presúvať“ z nevedomia do vedomia, nebudú predstavovať „hrozbu“ a budeme mať dostatok mentálnej energie žiť naozaj harmonický a naplnený život. Vyfarbovanie špeciálnych mandál v Mandalive je jedným zo spôsobov, ako to môžeme dosiahnuť,“ vysvetlila autorka konceptu Mandalive PhDr. Ľubica Hamarová.

app-mandalive_nowat

Autorom mandál v aplikácii je grafický dizajnér akad. mal. Pavol Rozložník. „Vyfarbovaním mandál, ktoré predstavujú naše vlastnosti a emócie, dokážeme nazrieť do svojho vnútra. Môžeme sa konfrontovať s našou nezodpovednosťou, chudobou, smútkom, neúspechom, samotou alebo hrdosťou či sebavedomím. Spoznáme ich tvar a tvár. „Vyfarbia“ sa v plnej kráse v mandale a nie v našom živote v podobe negatívnych skúseností, situácií alebo sabotérskeho správania,“ hovorí Pavol Rozložník.

Špeciálne mandaly vlastností, emócií a stavov určené na sebaspoznávanie vytvorili autori appky už pred vyše desiatimi rokmi a odvtedy ich úspešne využívajú v rámci koučingov a rozvojových programov. Práve tieto mandaly sa stali základom aplikácie Mandalive.

„Pozitívna spätná odozva od klientov nám vnukla myšlienku predstaviť mandaly, ktoré sa doteraz vyfarbovali len na papieri, aj v podobe digitálneho vyfarbovania kedykoľvek a kdekoľvek počas dňa. Pri tvorbe appky sme sa spojili s firmou Turn s.r.o., za ktorou stoja jedni z najskúsenejších slovenských developerov mobilných aplikácií. Mandaly, ktoré pomáhajú žiť harmonický a naplnený život, tak majú užívatelia neustále po ruke – vo svojom mobilnom telefóne,“ doplnila Dana Hamarová, ďalšia z trojice autorov aplikácie.

Podľa Dany Hamarovej mysleli autori aplikácie aj na tých, ktorí nemajú iPhone alebo iPad a v spolupráci s vydavateľstvom Slovart vydali knihu Mandaly pre lepší život, v ktorej okrem samotných mandál nájdu záujemcovia aj základy teórie práce s tieňmi a využitia mandál pre osobnostný rozvoj. Kniha Mandaly pre lepší život vychádza 28. 9. 2016 a v kníhkupectvách bude dostupná za 9,95 EUR.

Ako pracovať s appkou Mandalive?

  1. Výber mandaly na vyfarbovanie

Na úvodnej obrazovke sa buď necháme prekvapiť, aká mandala sa nám náhodne zobrazí, alebo si emóciu, vlastnosť či stav, ktorý chceme vyfarbovať, môžeme sami vybrať zo zoznamu.

  1. Prečítanie si zámeru

Na posilnenie účinku mandaly a celej aktivity vyfarbovania si pred začiatkom prečítame zámer, ktorý sa nám pred samotnou mandalou zobrazí.

  1. Vyfarbovanie

Mandalu môžeme vyfarbovať priamo v appke alebo si ju vytlačiť na papier a vyfarbovať farbičkami či fixkami.

Keď mandalu vyfarbujeme priamo v appke, môžeme ťuknúť prstom na akýkoľvek tvar a zapne sa nám vyfarbovanie iba v rámci toho tvaru. Vypnúť ho môžeme na ikone v ľavom dolnom rohu. V pravom dolnom rohu si môžeme nastaviť veľkosť, ostrosť a sýtosť štetca.

Pri vyfarbovaní rešpektujeme tvary v mandale. Menšie políčka môžeme spájať do väčších celkov v rámci zadefinovaných tvarov, nevytvárame však úplne nové tvary a nevychádzame za hlavné línie. Mali by sme vyfarbiť všetky plochy mandaly. Najlepšie je nenechať ani jedno nevyfarbené políčko, aby sme čo najviac využili silu pôsobenia tvarov a farieb. Keď cítime, že chceme nejaké plochy nechať biele, môžeme tak urobiť. Bielych plôch by však určite malo byť menej ako vyfarbených.

Vyfarbenú mandalu si môžeme na nejaký čas odložiť, prípadne vystaviť. Po čase ju môžeme roztrhať alebo spáliť. Ak mandalu vyfarbujeme v rámci appky, môžeme si ju uložiť do knižnice a po nejakom čase vymazať. Pozitívne mandaly môžu slúžiť aj ako talizmany a nástroje feng šuej a môžu byť vystavené dlhodobo.

Pri práci s mandalou sa dotýkame obsahov nášho vnútra, ktoré boli dovtedy skryté. Môžeme pri nej preto prežívať rôzne emočné stavy ako odpor, hnev, strach, stres, prípadne iné nepríjemné pocity. Ideálne je, ak týmto emóciám dáme voľný priebeh a necháme ich z nevedomia bezpečne vyjsť počas vyfarbovania. Bezpečným uvoľnením týchto emócií počas vyfarbovania predídeme tomu, aby ich nevedomie nemuselo uvoľňovať v našom živote kompenzačným a deštruktívnym spôsobom. Napríklad prostredníctvom vyfarbovania vyjadríme svoj hnev alebo frustráciu a vďaka tomu neskôr nečakane nenakričíme na svoje deti alebo nebudeme smutní a dotknutí, keď nám šéf dá spätnú väzbu. Budeme tak uvoľnenejší, vyrovnanejší a náš život bude harmonický a naplnený.

Značky: