Takmer 60% bežných užívateľov mobilných platieb ich využíva kedykoľvek a kdekoľvek je to možné. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti Mastercard. Cenia si pritom najmä, že takéto platby sú praktické a vždy „po ruke“, jednoducho sa používajú a až 40% opýtaných oceňuje ich rýchlosť a úsporu času. Aj naďalej sa u nás tešia obľube aj platby platobnými kartami – až 85% ľudí chce bezhotovostne platiť každú položku nad 10 eur.

Viac ako tretina Slovákov používajúcich na platby svoj mobilný telefón (36 %) takto platí najmä vtedy, keď vyrazia von bez peňaženky, len s mobilným telefónom. V pohodlí domova, najmä na nákupy a platby na internete, využíva platby mobilom 23 % fanúšikov mobilných platieb. A až 8 % používateľov mobilných platieb platí mobilom vtedy, keď si chcú byť istí, že platba skutočne prebehne a chcú sa cítiť bezpečnejšie než pri platbe kartou alebo hotovosťou.

Najrozšírenejšou platobnou aplikáciou u nás je Google Pay a podľa prieskumu ju používa 66 % používateľov. Druhou najrozšírenejšou aplikáciou je Apple Pay, ktorú využíva až 25 % používateľov. Aj keď je ich menej, sú v platení mobilom oveľa aktívnejší než používatelia ostatných aplikácií. Až 16 % respondentov prieskumu na Slovensku zvažovalo zmenu banky, pretože tá ich mobilné platby neumožňuje, pričom 6 % klientov bánk tak skutočne urobilo.

Mobilný telefón pri sebe väčšinou nosí až 89 % ľudí u nás a až 78 % neodchádza z domu bez platobnej karty. Bez svojich kľúčov nikam nejde až 72 % opýtaných, no hotovosť si pri odchode z domu kontroluje iba 70 %. Medzi najčastejšie uvádzané motivácie pre používanie mobilných platieb patrí kvalitnejší mobilný telefón, ktorý by naštartoval k platbám 20 % respondentov, lepšia informovanosť o tom, kto má prístup k dátam z platobnej karty v telefóne (14 %) a lepšie internetové pripojenie (9 %).

Niektorým ľuďom v používaní mobilných platieb bránia podľa prieskumu spoločnosti Mastercard stále najmä psychologické prekážky. Pätina respondentov ako hlavný dôvod toho, prečo mobilom neplatí, uvádza, že mobilné platby nevedia používať, 21 % sa obáva, že spraví chybu a 12 % sa nepovažuje za dostatočne technologicky zdatných.

Značky: