Hra vznikla z nudy.

Microsoft sprístupnil hru Solitaire dňa 22. mája 1990, aby naučil používateľov počítačov pracovať s myšou. Hra sa však pre mnohých stala obľúbenou zábavkou a spestrením pracovného dňa. Dnes si Solitaire môžete zahrať aj na telefónoch a tabletoch. Bez ohľadu na zariadenie, v roku 2020 si zahrá obľúbenú kartovú hru až 35 miliónov používateľov aspoň raz mesačne.

Všetko však mohlo byť úplne inak, keby Wes Cherry v roku 1988 neabsolvoval stáž v Microsofte. Vo svojom voľnom čase hľadal spôsob, ako zahnať nudu a keďže koncom 80-tych rokov nebolo veľa hier, pokiaľ ste si chceli niečo zahrať, museli ste si hru sami vytvoriť. A takýmto spôsobom vznikol aj Solitaire – ako súkromný projekt znudeného stážistu. Ďalšiu históriu už poznáte. Microsoft začal pribaľovať Solitaire k operačnému systému Windows a robí tak dodnes.

Wes Cherry sa môže tešiť z veľkej popularity svojej hry, avšak tým jeho odmena končí. Nakoľko Solitaire vytvoril ako stážista, od Microsoftu nedostáva žiadne tantiémy. „Aj keby som za každú kópiu hry dostal 1 cent, bol by som veľmi bohatý,“ hovorí. Hra bola pred rokom uvedená do siene slávy.

Zdroj: The Verge

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit