Microsoft Solitaire oslávil 30 rokov: Kartová hra sa stále teší veľkej popularite

1

Hra vznikla z nudy.

Microsoft sprístupnil hru Solitaire dňa 22. mája 1990, aby naučil používateľov počítačov pracovať s myšou. Hra sa však pre mnohých stala obľúbenou zábavkou a spestrením pracovného dňa. Dnes si Solitaire môžete zahrať aj na telefónoch a tabletoch. Bez ohľadu na zariadenie, v roku 2020 si zahrá obľúbenú kartovú hru až 35 miliónov používateľov aspoň raz mesačne.

Všetko však mohlo byť úplne inak, keby Wes Cherry v roku 1988 neabsolvoval stáž v Microsofte. Vo svojom voľnom čase hľadal spôsob, ako zahnať nudu a keďže koncom 80-tych rokov nebolo veľa hier, pokiaľ ste si chceli niečo zahrať, museli ste si hru sami vytvoriť. A takýmto spôsobom vznikol aj Solitaire – ako súkromný projekt znudeného stážistu. Ďalšiu históriu už poznáte. Microsoft začal pribaľovať Solitaire k operačnému systému Windows a robí tak dodnes.

Wes Cherry sa môže tešiť z veľkej popularity svojej hry, avšak tým jeho odmena končí. Nakoľko Solitaire vytvoril ako stážista, od Microsoftu nedostáva žiadne tantiémy. „Aj keby som za každú kópiu hry dostal 1 cent, bol by som veľmi bohatý,“ hovorí. Hra bola pred rokom uvedená do siene slávy.

Zdroj: The Verge

Prečítajte si aj:

Legendárna hra Microsoft Solitaire bola uvedená do siene slávy

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

Jeden komentár

  1. no, ako vasnivy pokrovy hrac,musim povedat, ze si toto zahram tiez aspon raz za 3mesiace, solitare bol taky zaciatok pre mne v pokri, tak som zakusil aj pravidla blackjack, ktore som studoval tu https://sk.casino.guru/uvod-do-black-jack-navod-strategia-1 den aj noc a aj strategie, ktore realne funguju, prepracovane toje. Ale ja byt pan, ktory vymyslel solitaire, tak pytam tantiemy.. prisiel o vela,vela penazi..ale sice no kto vie ci si pyta tantiemy ten, kto vymyslel poker, blackjack, podla mna to siaha davno davno do minulosti… mozno sa inspiroval aj tento autor, len to dal dokopy vizualne 🙂 preto mu svedomie nedalo, nuž kto vie kde je pravda

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>