Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mladí ľudia musia so svojimi financiami narábať veľmi opatrne. Ich príjmy síce v ostatnom čase postupne rastú, no veľa ušetriť nedokážu, vyplýva z údajov Poštovej banky.  

Necelých 668 eur. Taká bola na začiatku roka 2017 priemerná suma, ktorú  dostali na účet 25 roční a mladší klienti Poštovej banky. V januári 2019 to už bolo o takmer stovku viac – konkrétne 759 eur. Príjmy mladých ľudí teda pomerne významne rástli, čo sa potvrdzuje aj v ostatných mesiacoch roka. „Tento vývoj pripisujeme pozitívnemu ekonomickému vývoju na Slovensku, ktorý sa prejavuje aj na raste miezd. Mladí, ktorí pracujú, dokážu zarobiť viac. Tí, ktorí študujú, si dokážu viac privyrobiť a viac peňazí môžu dostať aj od rodičov,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Vďaka tomu sa príjem mladých ľudí priblížil k priemernému platu na Slovensku. Ten sa podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom kvartáli 2019 vyšplhal na 1 023 eur mesačne v hrubom, čo je v prepočte 780 eur v čistom.

Na druhej strane, výdavky mladých v pomere k ich príjmom sú pomerne vysoké. Z účtov im totiž odchádzajú sumy, ktoré sú v súčte iba o niekoľko desiatok eur  nižšie, než sú ich príjmy. „Od začiatku roku 2017 po koniec júna 2019 boli príjmy klientov Poštovej banky vo veku 25 a menej rokov v priemere iba o 45,28 eura vyššie, než ich výdavky. V niektorých mesiacoch neboli v pluse ani 20 eur, prípadne minuli viac, než zarobili,“ približuje Lýdia Žáčková.

Mladí ľudia by preto mali k svojim osobným financiám pristupovať obzvlášť opatrne. Týka sa to aj finančných produktov, ktoré využívajú. Dôležitým výdavkom sú z tohto pohľadu i poplatky za vedenie účtu, ktoré sa na ročnej báze môžu vyšplhať na desiatky eur. „Aj preto má Poštová banka osobný účet pre mladých a to nielen do 25 rokov, ale až do 27 rokov zadarmo, na ktorý môžu za bezkontaktné platby získať bonus až 30 eur. Je to suma, ktorá je vyššia, než je často rozdiel medzi ich bežnými výdavkami a príjmami. Tento účet získa každý mladý človek do 27 rokov bez ohľadu na to či je alebo nie je študent,“ hovorí Lýdia Žáčková.

Na zriadenie účtu zadarmo má nárok každý vo veku od 15 do 27 rokov. Je určený aj pre pracujúcich ľudí, potvrdenie o štúdiu teda netreba. Keďže mladí ľudia radi platia bezkontaktne, k dispozícii sú nielen  neobmedzené platby kartou Mastercard, ale aj platby mobilom a smart hodinkami. S účtom zadarmo je možné využiť aj benefit Peniaze s5 za platby kartou u vybraných obchodníkov.