Podľa prieskumu Tatra banky sa počet bezkontaktných transakcií v minulom roku zdvojnásobil a mobilné platby dosiahli rast až 300 %. Držitelia platobných kariet Tatra banky za posledný rok uskutočnili transakcie v celkovom objeme 3,6 mld. Eur. Iba pätina z celkového počtu transakcií potom patrí hotovostným výberom z bankomatov. Klienti najčastejšie používajú karty na platby za potraviny, pohonné hmoty, oblečenie, hotely a reštaurácie. Priemerná výška transakcie zaplatená platobnou kartou u obchodníkov v roku 2014 klesla na 28,36 Eur, čo je o 1,63 Eur menej ako v roku 2013.

K obom trendom výrazne prispieva bezkontaktná technológia, ktorá sa stáva už samozrejmosťou – takmer polovica držiteľov debetných kariet Tatra banky a tretina používateľov kreditných kariet aktívne využíva bezkontaktný spôsob platenia. Počet bezkontaktných transakcií sa oproti predchádzajúcemu roku zdvojnásobil a klienti urobili viac ako 14 mil. bezkontaktných platieb v celkovom objeme 117,5 mil. Eur.

Tatrabanka

Tatrabanka21

Rekordný rok pre mobilné platby

Tatra banka priniesla svojim klientom možnosť platiť za tovary a služby mobilným telefónom v roku 2012. Od spustenia prejavilo o službu záujem už viac ako 14000 klientov. Obľúbenosť mobilných platieb rastie a potvrdzuje to aj vývoj počtu a objemu transakcií. V roku 2014 bolo mobilnými telefónmi zrealizovaných 120 000 transakcií v celkovom objeme takmer 2,3 mil. Eur, čo predstavuje viac ako 300 % nárast v porovnaní s rokom 2013.

Tatrabanka3

Len v decembri klienti zaplatili mobilmi celkovo 27 000-krát, pričom najaktívnejší klienti vytiahli mobil v obchode viac ako 50-krát za mesiac. Objem transakcií v decembri prekonal všetky doterajšie rekordy, keď sa vyšplhal na viac ako 775 000 Eur.

„Mobilné technológie majú bezpochyby čoraz významnejšie postavenie vo všetkých sférach nášho života – banku a platenie nevynímajúc. Sme radi, že sme mohli tento spôsob platenia priniesť na Slovensko ako prví a veríme, že rok 2015 bude v tejto oblasti prelomový,“ hovorí Rastislav Vallo, vedúci oddelenia platobných kariet Tatra banky.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.