Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Škoda Auto dosiahla významný míľnik v rozvoji svojej stratégie e-mobility: celkovo vyrobila už 200 000 vozidiel Enyaq a Enyaq Coupé.

Jubilejným vozidlom je biely Enyaq Coupé Sportline, ktorý zišiel z výrobnej linky 16. februára. V aktuálnom modelovom roku prináša Enyaq množstvo vylepšení vrátane výkonnejších a účinnejších pohonných jednotiek, ešte dlhšieho dojazdu, rýchlejšieho nabíjania a nového softvéru s modernejším a intuitívnejším používateľským rozhraním. Na jeseň tohto roku Škoda Auto predstaví nový model Elroq a ešte viac tak pokročí v plnení svojich cieľov v oblasti e-mobility. Toto plne elektrické kompaktné SUV predznamenáva začiatok ambiciózneho plánu, v rámci ktorého automobilka v priebehu nasledujúcich rokov uvedie na trh celkovo šesť nových elektrických modelov a vytvorí tak kompletný modelový rad plne elektrických vozidiel.

Andreas Dick, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky, povedal: „Enyaq je na čele našej stratégie e-mobility. Úspech tohto modelového radu je dôkazom, že sme na správnej ceste. V minulom roku bol model Enyaq štvrtým najpredávanejším elektromobilom v Európe a dosiahol rekordný celosvetový predaj 81 700 kusov, čo v porovnaní s rokom 2022 predstavuje nárast o 52,1 %. Tento úspech podčiarkuje naše odhodlanie v nasledujúcich rokoch uviesť na trh celkovo šesť nových elektromobilov. Vďaka odborným znalostiam celého nášho tímu a prístupu v duchu hesla Simply Clever sú naše ambiciózne ciele na dosah rovnako ako hladký prechod do novej éry e-mobility.“

Enyaq priekopníkom elektrickej budúcnosti značky Škoda

S modelom Enyaq začala Škoda Auto komplexné zavádzanie plne elektrických modelov. Ide o prvý modelový rad značky Škoda postavený na modulárnej platforme koncernu Volkswagen pre elektromobily (MEB). Aby bolo možné tieto vozidlá vyrábať súbežne s modelmi vybavenými spaľovacími motormi (na platforme MQB), investovala Škoda Auto 32 miliónov eur do prestavby a úpravy výrobnej linky vo svojom hlavnom závode v Mladej Boleslavi. V roku 2023 automobilka dodala 81 700 týchto plne elektrických SUV, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 52,1 %. Okrem toho, že model Enyaq je v prevádzke bez emisií, je zákazníkom dodávaný aj s uhlíkovo neutrálnou bilanciou.

Modernizácie radu Enyaq pre modelový rok 2024

V Českej republike získali modely Enyaq a Enyaq Coupé štvrtinový podiel na trhu s elektromobilmi, vďaka čomu ide o najobľúbenejší elektrický rad. S viac ako 17% podielom na trhu Enyaq vedie aj na Slovensku. V Estónsku, Fínsku, Rakúsku a Švajčiarsku mu medzi elektromobilmi patrí druhé miesto.

Prevedenie pre modelový rok 2024 obsahuje mnoho vylepšení: verzie Enyaq 85, 85x a RS sú vybavené výkonnejšími a účinnejšími elektromotormi na zadnej náprave a novým softvérom, ktorý prináša intuitívnejšie používateľské rozhranie. Tieto úpravy spolu s ďalšími technickými vylepšeniami zvyšujú dojazd vozidiel a spolu s predhrievaním batérie napomáhajú rýchlejšiemu dopĺňaniu energie na nabíjacích staniciach. Dojazd sa zvýšil na viac ako 560 km pre variant SUV a viac ako 570 km pre verziu Coupé, pričom v oboch prípadoch so skrátenou dobou nabíjania z 10 % na 80 % pod 30 minút.

Záväzok spoločnosti Škoda Auto v oblasti e-mobility

Škoda Auto sa zameriava na rozvoj e-mobility a do roku 2027 do nej plánuje investovať 5,6 miliardy eur. Automobilka okrem toho v decembri 2023 spustila ďalšiu výrobnú linku na výrobu batériových systémov pre platformu MEB, čím zvýšila kapacitu na 1 500 kusov denne. Tohtoročné predstavenie plne elektrického modelu Elroq rozšíri portfólio plne elektrických vozidiel značky a umožní jej vstup do dôležitého segmentu kompaktných elektrických SUV.

Značky: