Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Odpoveďou na zvýšené nároky v rámci ochrany pred koronavírusom či baktériami je dôkladná dezinfekcia klimatizácie
  • Kabínové filtre je užitočné meniť na jar alebo začiatkom leta. Pomáhajú udržiavať zdravé prostredie v interiéri, rovnako tak aj zabraňovať usadzovaniu mastnoty na vnútornej strane skiel
  • Okrem plnenia systému klimatizácie treba dbať aj na jeho tesnosť 

Dnes už klimatizácia vo vozidlách nie je ničím výnimočným, starostlivosť o ňu však ešte stále nie je pre majiteľov automatická. Dôraz na zdravie a bezpečné prostredie sú pritom aj kvôli pandémii koronavírusu absolútnou prioritou. Na čistenie a dezinfekciu klimatizácie vo vozidle sa oplatí myslieť aj pred prichádzajúcou letnou sezónou. Správne vyčistená a nastavená klíma totiž pomáha vyhnúť sa nie len nečistotám a baktériám, ale aj peľom, ktoré sú pohromou najmä pre alergikov.

Čistý kabínový filter je základom správne fungujúcej klimatizácie. Práve cez neho sa do auta dostáva ochladený vzduch. Ak je tento filter zanesený, či dokonca plesnivý, nečistoty sa dostávajú do kabíny a následne do pľúc pasažierov. Peľ, baktérie, plesne a drobné prachové čiastočky, ktoré nezachytí funkčný filter, sa tak stávajú pohromou nielen pre alergikov. Na zlý stav klimatizácie upozorní aj zápach, ktorý je cítiť po jej spustení.

Filter je ideálne meniť po zime, kedy je vystavovaný nadmernej vlhkosti a zimným nečistotám na ceste. Bude tak pripravený naplno vytvárať zdravé ovzdušie a spríjemňovať pobyt vo vozidle počas letných horúčav. Ďalším praktickým dôsledkom funkčného a čistého kabínového filtra je aj zníženie zahmlievania a zabraňovanie tvorbe mastného filmu na vnútornej strane skiel. Bezpečnosť jazdy tak dostáva nový rozmer.

Čistenie a dezinfekcia ako štart letnej sezóny

Okrem výmeny filtra a kontroly súčastí klimatizácie, ako sú kompresor či kondenzátor, prichádza v rámci starostlivosti na rad aj čistenie vnútorného systému chladenia. Potrubie klimatizácie a výduchy v kabíne vozidla najefektívnejšie vyčistí ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne aj baktérie. Je možné použiť aj sprejové a penové čističe, treba mať však na pamäti, že účinnosť takýchto čistiacich prostriedkov nemusí byť dokonalá a dlhodobá. Odpoveďou na zvýšené nároky majiteľov vozidiel v rámci ochrany pred koronavírusom je aj celková dezinfekcia klimatizácie, ktorú ponúkajú autorizované servisy ŠKODA. Tá je účinná aj proti baktériám, plesniam či peľom a posádke tak poskytne naozaj bezpečné prostredie,“ vysvetľuje Robert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Nezabúdajme na vonkajšie nečistoty

Okrem vnútorných okruhov klimatizácie je dôležité skontrolovať aj vonkajšie nečistoty, ako sú napadané lístie alebo hmyz. Od rôznych usadenín je potrebné vyčistiť vodný kanál, ktorý sa nachádza v motorovom priestore pod mriežkou vstupu vzduchu pred čelným sklom. Špina, ktorá sa tu nahromadí, môže spôsobiť, že po spustení klimatizácie zaplní kabínu vozidla nepríjemný, až hnilobný zápach. Rovnako netreba zabúdať ani na čistenie odvodov skondenzovanej vody a lamiel výparníka klimatizácie.

Naplniť chladiaci systém niekedy nestačí

Pri používaní klimatizácie dochádza k jej postupnému strácaniu schopnosti chladiť, až prestane byť účinná úplne. Okrem doplnenia chladiaceho média je však niekedy potrebné skontrolovať aj tesnosť celého chladiaceho systému.

Preto autorizované servisy ŠKODA kontrolujú stav a tesnosť klimatizácie pri každej jarnej prehliadke vozidla. „Tesnosť systému sa testuje v servisoch ŠKODA napríklad pomocou UV farbiva pridaného do okruhu chladiva a reagujúceho na svetlo. Mechanik tak potom s UV lampou ľahko spozná, kde chladivo uniká,“ dodáva Robert Hukel. V prípade potreby je vhodné absolvovať opravu celého systému, aby sa majiteľ vozidla vyhol opakovanému plneniu chladiaceho systému, čím zbytočne prichádza o finančné prostriedky.

Značky: