Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Svätojurský MTB maratón odštartoval tento víkend sériu piatich pretekov ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019. Do cieľa dorazilo v náročnom počasí 802 pretekárov, ktorí spolu najazdili 30 236 kilometrov. Tento rok ešte zelenšie: plasty nahradili ekologické a prírodné materiály. Séria pokračuje 4. mája na Horehroní, chýbať nebude kategória e-bike ani duatlon.

Vo Svätom Jure počas soboty, 13. apríla, prebehol prvý zo série pretekov ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019. V náročnom, miestami až mrazivom, počasí dorazilo úspešne do cieľa 802 pretekárov. Pretekári dokázali zdolať spolu 30 236 kilometrov. Najmladší účastník mal 8 rokov, najstarší 68, čo ukazuje, že tieto preteky sú naozaj pre všetkých náruživých bajkerov. Aby si mohli pretekári vychutnať prírodu naplno, kladú organizátori  dôraz na zelený prístup počas celých pretekov a plasty nahrádzajú ekologické a prírodné materiály.

Aprílové počasie na hrebeni Malých Karpát preverilo odhodlanie bajkerov

Nestále aprílové počasie sa naplno prejavilo aj počas pretekov. Účastníci sa museli na hrebeni Malých Karpát popasovať s teplotou tesne nad nulou, vetrom, dažďom aj slabým snežením. O to väčšia radosť bola v radoch fanúšikov, keď vítali svojich pretekárov v cieli. Tam sa podarilo doraziť na najdlhšej, 70 km trase 137 pretekárom, na 42 km trase 341 cyklistom a 21 km úspešne absolvovalo 294 účastníkov. Novú rodinnú kategóriu ŠKODA Family si užilo s ováciami v cieli 30 cyklistov. Že si na svoje príde naozaj každý ukazuje vek pretekárov – najmladší účastník pretekov mal 8 rokov, najstarší 68 rokov.

Nová kategória ŠKODA Family

Na novú trať v dĺžke 5 kilometrov v kategórii ŠKODA Family vyštartovalo 50 pretekárov aj napriek náročným poveternostným podmienkam.

„Sme veľmi radi, že rovnako ako naše autá, aj tieto preteky si môžu užiť celé rodiny. Je milé pozorovať začínajúcich cyklistov ako si užívajú atmosféru skutočných pretekov v profesionálnych podmienkach. Som úprimne rád, že ich neodradila ani nepriazeň počasia. Držím všetkým rodinám palce, aby ich nadšenie neopustilo, a aby si užívali spoločne strávený čas aj naďalej,“ uviedol Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

O tretinu menej odpadu vďaka zelenšiemu prístupu

Jedným z najväčších potešení pretekov ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019 je pohyb v nádhernej prírode. Aby to tak bolo aj v ďalších rokoch, organizátori zvolili zelenší prístup počas celého priebehu série. Jednorazový plastový riad preto nahradili aj vo Svätom Jure poháre a misky z kompostovateľného materiálu či drevené vidličky, ktoré sa následne zbierali do vriec na kompostovateľný odpad. Papier bol separovaný samostatne do zberných nádob na triedený odpad v obci. Rovnako igelitové štartovacie tašky nahradili textilné vaky a letáky boli vytlačené na recyklovanom papieri. Počas preteku sa podarilo týmito opatreniami, a aj vďaka ústretovosti návštevníkov, vyprodukovať asi o tretinu odpadu menej ako minulý rok. Výzvou pre budúce ročníky je separovanie kovového odpadu. Organizátori nezabudli ani na čistenie lesov a priestoru, v ktorom preteky prebehli. S pomocou členov Cyklistického klubu vyzbierali zahodené obaly z nápojov,  potravín a iný odpad po celej trase pretekov, na parkovisku či na štarte a v cieli.

Bajkeri ocenili servis a sprchu

Od minulého roka sa organizátori starajú aj o zvýšený komfort pretekárov. V cieli tak na nich čakala cykloumyváreň a sprchy. Návštevníci pretekov sa mohli posilniť v stánkoch s občerstvením, užiť si degustáciu vín a deti sa vyblázniť vo fun zóne či pri množstve sprievodných akcií.

ŠKODA FABIA COMBI pre verných účastníkov

Všetci zúčastnení bajkeri boli zaradení do záverečnej tomboly. V nej budú mať možnosť tí, čo sa zúčastnia najmenej štyroch pretekov série, získať novú ŠKODA FABIA COMBI so skvelou výbavou na cyklistické výlety.

ŠKODA BIKE OPEN TOUR pokračuje na Horehroní

Druhým podujatím série ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019 bude ŠKODA Vlko Hron MTB 4. mája 2019. Športové a kultúrne zážitky si odnesú ako deti, tak aj cyklisti všetkých kategórií, ktorých je spolu 34. Jedna z nich je napríklad e-bike, chýbať nebude ani duatlon – kombinácia 10 kilometrov behu a 27 kilometrov jazdy na bicykli. Najťažšia trasa bude mať celkovo 75 kilometrov a prevýšenie okolo 1 300 metrov. Stúpanie „sedem vŕškov“ poskytne možnosť si siahnuť na dno svojich síl a odhodlania.

ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019 – prestížne preteky pre všetkých

Seriál ŠKODA BIKE OPEN TOUR sa počas svojej existencie vypracoval na prestížne a najvýznamnejšie preteky pre MTB bajkerov z radov profesionálov, amatérov i hoby cyklistov na Slovensku. ŠKODA BIKE OPEN TOUR  2019 v tomto roku pozostáva z piatich pretekov na území Slovenskej republiky, ktoré sa konajú od apríla do augusta. Podujatia sú otvorené pre všetkých fanúšikov horskej cyklistiky – prihlásiť sa tak môžu nielen profesionálni cyklisti a amatéri, ale aj hoby bajkeri. Sú zároveň pripravené tak, aby ponúkli možnosť zapojiť sa naozaj všetkým, preto sú k dispozícii  rôzne vekové a výkonnostné kategórie. Podrobnejšie informácie o ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019 nájdu fanúšikovia horskej cyklistiky na stránke https://www.welovecycling.com/sk/sbot/.

Kalendár podujatí ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019

ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019
13. 4. 2019ŠKODA Svätojurský MTB maratón
4. 5. 2019ŠKODA Vlko Hron MTB
25. 5. 2019ŠKODA MTB maratón Levočské vrchy – Levoča
15. 6. 2019ŠKODA MTB maratón Rajecké Teplice
10. 8. 2019ŠKODA HORAL MTB maratón

 

Značky: