Celá z Lega! Austrálska pobočka automobilky Toyota predstavila v Melbourne repliku modelu Camry novej generácie  v skutočnej veľkosti. Auto vytvoril  Ryan McNaught a na jeho postavenie potreboval pol milióna dielikov stavebnice. 

 Ťažšia ako originál

Konštrukcia váži dve tony a to znamená, že je o 400 kg ťažšia ako originál auta.  Ryan McNaught dbal aj o verné zobrazenie takých detailov ako sú logo Toyoty, značka Hybrid, zliatinové kolesá a funkčné smerovky.

„S veľkou radosťou predstavujeme novú Toyotu Camry v umelecko-zábavnej podobe,” povedal Nicolas Hogios, hlavný dizajnér Toyota Australia. „Je fantastické, ako rýchlo vzniklo auto z kociek. Svedčí to o nadšení autora, ktorý zrealizoval tento výnimočný projekt so snahou o kvalitu, trvanlivosť a spoľahlivosť. Model z kociek Lega novátorským a interaktívnym spôsobom vyzdvihuje elegantný štýl novej Toyoty Camry”.

Tvorca McNaught s pseudonymom The Brickman, je jediným profesionálnym tvorcom s certifikátom Lego na južnej pologuli. Na celom svete je ich len štrnásť. Vytvorenie repliky Toyota Camry mu trvalo 900 hodín v priebehu ôsmich týždňov. Je to 40-krát dlhšie, ako trvá výroba jedného vozidla vo fabrikách Toyoty.

,,Som  nadšený premiérou môjho najnovšieho výtvoru z Lega, Toyoty Camry na výstave Brickman Awesome  v Melbourne. Postavil som ju za dva mesiace, použil som viac ako 500 tisíc kociek a s výsledkom som veľmi spokojný. Neviem sa dočkať na reakcie divákov. Veľmi sa teším zo spolupráce s Toyotou, ktorá mi umožnila postaviť moje prvé auto z kociek Lego,” povedal McNaught.

 Lexus origami

Nie je to prvý pokus o umelecké stvárnenie automobilu značky Toyota v pomere 1:1. Pred dvomi rokmi vznikol vo Veľkej Británii verný model Lexusu IS 300h vyrobený technikou origami z mnohých hárkov precízne nastrihaného kartónu. Je až neuveriteľné, že toto auto bolo schopné jazdy.

Repliku Lexus IS 300h vytvorili odborníci  firmy Scales and Models, ktorá sa zaoberá tvorbou prototypov, architektonických makiet a dekorácií. Vzdali tak hold japonským majstrom remesla takumi, ktorí v továrňach Lexus využívajú svoje unikátne schopnosti  pri tvorbe automobilov s dušou. Majstri takumi zdokonaľujú svoje manuálne zručnosti tak, že jednou rukou zhotovujú figúrky origami.

Na výrobe modelu Lexus IS v štýle origami pracovalo päť ľudí počas troch mesiacov. Spotrebovali 1700 hárkov kartónu, ktorého hmotnosť prekročila jednu tonu. Replika hybridného sedanu Lexus je elektromobil– motory nainštalovali priamo pri kolesách z kartónu.

Značky: