Na tohtoročnom veľtrhu nábytku a dizajnu Salone del Mobile v Miláne (17. – 22. apríla) sa kolektív tvorcov MINI spojil so skupinou londýnskych architektov Studiomama, aby spolu predstavili inštaláciu s názvom MINI LIVING – BUILT BY ALL.

Táto nová inštalácia odhaľuje vizionársky koncept bývania, za ktorého zrodom sa ukrýva úzka spolupráca obyvateľov a architektov. Na ploche s rozlohou len niekoľkých metrov štvorcových je vytvorený veľmi atraktívny osobný priestor odrážajúci základný princíp MINI – „kreatívne využitie priestoru“. BUILT BY ALL je už treťou inštaláciou, ktorú kolektív MINI v Miláne predstavil. „MINI LIVING vytvára kreatívne riešenia spoločného mestského bývania – na malej ploche ponúkajú mnoho možností a vysokú úroveň flexibility,“ vysvetľuje Esther Bahne, riaditeľka strategických a obchodných inovácií značky MINI. „V súčasnosti prebieha výstavba našej prvej veľkej realizácie v Šanghaji, ktorej súčasťou je viac než 50 bytov a komunitných či verejných priestorov na ploche dvojnásobnej veľkosti. Rovnako ako v prípade BUILT BY ALL sa na tvorbe svojho priestoru spolupodieľajú samotní obyvatelia.“

Vytvoriť si svet zajtrajška sám – v hlavnej úlohe ľudský prvok.
MINI LIVING – BUILT BY ALL obohacuje základné témy konceptu MINI LIVING, napríklad kreatívne využitie malých obytných priestorov, verejne dostupný priestor a reciprocitu privátneho a komunitného bývania, o najdôležitejší prvok – spoluúčasť. „Súčasný trh štandardizovaného bývania sa obmedzuje na schopnosť splniť požiadavky jednotlivca,“ hovorí Oke Hauser, kreatívny šéf MINI LIVING, keď vysvetľuje podstatu tejto inštalácie. „Takýmto spôsobom MINI LIVING – BUILT BY ALL mení ľudí na aktívnych tvorcov a umožňuje im byť priamo v centre procesu projektovania. Veríme, že jedného dňa bude o kvalite obytného priestoru rozhodovať miera, do akej sa obyvatelia identifikujú so svojím domovom.“

MINI LIVING FACTORY OF IDEAS. 
Priamo na mieste majú návštevníci Týždňa dizajnu možnosť objavovať, aké výhody ponúka MINI LIVING obyvateľom do budúcnosti. Inštalácia FACTORY OF IDEAS im umožňuje stať sa samotnými tvorcami. Návštevníci dostávajú príležitosť vytvoriť si vlastnú víziu mestského obytného priestoru vo forme malých koncepčných modelov, samozrejme, v súlade s myšlienkou participatívnej architektúry. Tie budú následne počas celého trvania veľtrhu vystavené na Stene slávy. Predstavujú samostatné jednotky, ktoré sú symbolom neustále sa rozrastajúceho mikro-susedského priestoru.

Inštalácia MINI LIVING – BUILT BY ALL.
Tohtoročná inštalácia MINI LIVING sa nachádza v spoločnom priestore komplexu Zona Tortona. Návštevníci, vrátane architektov, si tu môžu prezrieť realizáciu štyroch rôznych konceptov obytného priestoru v reálnej veľkosti, ktoré boli navrhnuté v spolupráci s kolektívom Studiomama. Tieto štyri rôznorodé obytné jednotky, nachádzajúce sa na ploche 15 – 20 metrov štvorcových, sa výrazne odlišujú svojou formou, farebnosťou a výberom materiálov. Tento prístup umožňuje, aby dizajn každej jednotky vyjadroval individualitu osobností jej obyvateľov a zároveň zdôraznil rôznorodosť a rozsah celého konceptu. Jednotlivé bytové jednotky sú zasadené do spoločne zdieľaného priestoru, ktorý zabezpečuje rôzne funkcie, ako napríklad komunitnú kuchyňu, priestor na fitness či átrium. Táto inštalácia využíva už existujúce štruktúry, napríklad piliere či oporné prvky, a obohacuje ich o ďalšie funkcie. Výsledkom je sebestačný obytný mikro-susedský priestor lokalizovaný v starej priemyselnej hale. Táto inštalácia zároveň poukazuje na fakt, že mestská architektúra môže v budúcnosti pestro využiť i vnútorný priestor prázdnych budov. Je názornou ukážkou, ako je možné nevyužité skladiská, opustené nákupné centrá a kancelárie pretransformovať na potenciálne obytné priestory.

Prezrieť si túto inštaláciu bude možné počas veľtrhu Salone del Mobile v talianskom Miláne, v termíne 17. – 22. apríla 2018, na adrese Tortona 32.

O MINI LIVING.
MINI LIVING je projektom, ktorý kolektív MINI realizoval po prvýkrát v roku 2016 s cieľom zúročiť kreatívne architektonické riešenia mestského života pre budúcnosť. BUILT BY ALL je v poradí treťou inštaláciou s dôrazom na prvky MINI LIVING, ktorú kolektív MINI na Týždni dizajnu v Miláne predstavil. V uplynulých rokoch už MINI LIVING v Miláne svoj vizionársky koncept zdieľaného a komunitného bývania a pracovného priestoru v mestách predstavil aj v rámci inštalácií MINI LIVING – BREATHE a MINI LIVING – Do Disturb. Prvý obývateľný projekt MINI LIVING bude otvorený v Šanghaji v roku 2019. Upravené priemyselné budovy s rozlohou takmer 8000 štvorcových metrov tu dostávajú nový šat v súlade s inovatívnym konceptom životného a pracovného priestoru.

Značky: