Hoci mnohí poznáme Qualcomm viac ako výrobcu procesorov, spoločnosť toho ponúka podstatne viac.

Ak sa teda povie Qualcomm, nie je to len Snapdragon ako hlavný procesor. V rámci SoC – System On a Chip vyrába firma aj modemy. Aj vďaka nej je váš telefón pripojený k 4G sieti a surfujete vysokými rýchlosťami.

Napriek tomu začnime práve procesormi. Stephen Mollenkopf, CEO Qualcommu vystúpil na pódiu v Las Vegas, aby ukázal nový čip. Snapdragon 835 je momentálne high-end čip spoločnosti a je pripravený pre zariadenia 5G.

Je to prvý procesor vyrobený 10 nm výrobnou technológiou. Bude podporovať zariadenia so 4K displejom a 60 fps, max. frekvenciu na jadro 2,45 GHz. Celkovo bude mať 8 Kryo 280 jadier. Medzi špeciálne vylepšenia bude patriť aj Wi-Fi AC Wave 2 a nadchádzajúc štandard Wi-Fi AD.

Nové CPU Snapdragon 821 a 835 sú špeciálne navrhnuté na virtuálnu realitu. Preto vedúce smartfóny a iné zariadenia na trhu s podporou VR budú mať v prvom rade tento čip. Dôkazom toho je napríklad smartfón ASUS ZenFone AR, ktorý beží na 821-ke.

Žiadne 5G kompatibilné zariadenie ešte nemáte? No technologické spoločnosti už teraz testujú 5G zariadenia a postupne sa pripravujú na ich uvedenie. 5G bude sieť určená aj pre IoT zariadení. Hovorí sa o nej ako o malej revolúcii. Mnohí si totiž pod 5G predstavia len nástupcu 3 a 4G sietí. No nejde len o super vysoké rýchlosti ale aj latenciu. To je práve to milisekundové oneskorenie, ktoré má dnes na príčine to, že MHD ešte nemôže byť autonómna. Maximálna latencia 1 ms, aj to je budúcnosť s 5G sieťami.

V súčasnosti prebiehajú testy v laboratórnych podmienkach, no na nasadenie inteligentných zariadení je potrebná super rýchlosť a spomalenie reakcií siete by mohlo mať kritické následky. Preto je 5G úplne nový skok do modernej éry, skok z doby kamennej dalo by sa prirovnať. V tejto súvislosti predstavil Qualcomm svoj modem novej generácie – Snapdragon X50.

Je to zároveň prvý produkt z rodiny 5G čipov. Nech je ako chce, v praxi by to znamenalo, že do mobilu stiahnete 4K film za 20 sekúnd.

Zariadenia 5G sú vhodné pre medicínsku oblasť, technologické zázemie inteligentných miest budúcnosti alebo napríklad autonómne záchranné drony.

Na článku spolupracoval Ondrej Macko, Las Vegas.

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.