Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Renomovaný výskumný inštitút AV-TEST nedávno zverejnil výsledky nezávislého testovania, v ktorom hodnotil množstvo online riešení špeciálne navrhnutých na ochranu detí.

Test skúmal výkon aplikácií tretích strán určených na bezpečnosť detí a interných bezpečnostných nástrojov operačného systému, ktoré majú deti v online svete chrániť pred nástrahami ako je napr. kyberšikana, prístupu k obsahu pre dospelých, zneužitie súkromných údajov, ale ja kontrola času stráveného na digitálnych zariadeniach a pod. Riešenie Kaspersky Safe Kids získalo v tomto nezávislom teste až tri certifikáty.

Deti trávia stále viac času online, čo mnohým rodičom spôsobuje nemalé vrásky spojené s ich ochranou pred radou nebezpečenstiev a kybernetických útokov. Patrí sem napríklad zobrazovanie nevhodného obsahu, kyberšikana alebo nevedomé zdieľanie osobných údajov. Niet pochýb o tom, že dnešná mladá generácia vyrastá online. Podľa prieskumu[1], ktorý bol realizovaný minulý rok, slovenskí a českí tínedžeri trávia na internete v priemere takmer 3 hodiny denne, a tak je pre rodičov ťažké ustriehnuť, čo ich ratolesti robia online. Až 52 % mladých ľudí komunikuje s ľuďmi, ktorých pozná iba online a 12 % s nimi hovorí o citlivých (často aj intímnych) záležitostiach. Keďže operačné systémy poskytujú iba základné ochranné nástroje, je nevyhnutné, aby rodičia venovali zvýšenú pozornosť ochrane svojich deti pred rozmáhajúcimi sa hrozbami na internete.

Riešenie Kaspersky Safe Kids bolo uznané ako jedno z najlepších  na ochranu detí na trhu a získalo certifikáty za jeho používanie v troch hlavných operačných systémoch pre počítače a mobilné zariadenia: Windows, iOS a Android. Výskumný inštitút AV-TEST hodnotil 11 nástrojov na rodičovskú kontrolu určených pre počítače so systémom Windows 10 a MacOS, ako aj 11 aplikácií na rodičovskú kontrolu pre Android, iOS a Fire OS.

„Z výsledkov AV-TESTu sa tešíme a zároveň ešte viac posilňuje náš záväzok chrániť deti pred mnohými škodlivými hrozbami a situáciami, s ktorými sa môžu v online svete stretnúť. Tieto typy nezávislého hodnotenia sú veľmi dôležité pri preukazovaní, na ktoré výrobky bezpečnostného priemyslu sa môžu spotrebitelia spoľahnúť,“ hovorí Timur Biyachuev, viceprezident pre výskum hrozieb v Kaspersky Lab.

Test skúmal výkon aplikácií tretích strán určených na bezpečnosť detí a interných bezpečnostných nástrojov operačného systému a ich ponuku filtrov a nastavení, ktoré majú deti v online svete chrániť, ako napríklad ochrana proti kyberšikane, kontrola prístupu k obsahu pre dospelých, kontrola prenosu súkromných údajov, kontrola času stráveného na digitálnych zariadeniach, ochrana pred online peňažnými pascami, ochrana pred sexuálnym zneužitím a ochrana súkromia.

Rodičia dnes čelia vážnej výzve, pokiaľ ide o online ochranu ich detí pred hrozbami, ako je napríklad škodlivý obsah. Podľa spomínaného prieskumu až viac ako 60 % mladých ľudí sa priznáva, že sa niekedy k nevhodnému obsahu na internete dostanú. Rodičia preto potrebujú komplexný softvér, ktorý im v tejto situácií pomôže. Kaspersky Safe Kids desktop verzia je tu práve na to. Ako sa ukázalo, pri ochrane detí pred prístupom na škodlivé webové stránky je účinnejšia ako konkurenčné  riešenia alebo interné nástroje operačného softvéru.

Pomáha jej v tom filter, ktorý blokuje obsah pre dospelých v siedmich z 10 kategórií obsahu. Rodičia môžu byť pokojní, pretože Kaspersky Safe Kids dokáže okrem zjavného explicitného obsahu a obsahu pre dospelých, ako sú napríklad pornografické alebo hazardné webové stránky, zablokovať aj obsah, ktorý je často prehliadaný. Jedná sa najmä o obsah v súvislosti s ilegálnou výmenou údajov a zdieľaním súborov a stránok, ktoré prezentujú zbrane, strelivo a násilie.

Test zistil, že aplikácia Kaspersky Safe Kids, spolu s verziou pre počítače, nielenže blokuje linky smerujúce na zakázaný obsah, ale tiež lepšie chráni deti pred bezpečnostnými hrozbami ako interné nástroje operačného systému. Patrí sem kontrola prenosu súkromných údajov a ochrana pred online peňažnými pascami. Test tiež potvrdil, že desktopová verzia Kaspersky Safe Kids bola jediným testovaným a certifikovaným riešením, ktoré chráni deti pred tzv. “groomingom”, kedy si páchateľ vytvorí s dieťaťom vzťah a následne ho online sexuálne zneužije.

[1] Výsledky výskumu SPRÁVANIE MLADÝCH ĽUDÍ A ICH RODIČOV V ONLINE PRIESTORE realizovaný v marci 2018 neziskovou organizáciou IPčko.sk v spolupráci s Kaspersky Lab

Rizikové správanie mladých online

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.