Po piatich rokoch je na stiahnutie nová verzia aplikácie VirtualBox. Zatiaľ však iba v beta verzii.

Prvá verzia z nového, piateho, radu série bola uvoľnená na prvý apríl tohto roku. Nešlo však o žart a Beta 1 so sebou priniesla  podporu inštrukčných súprav aj pre hosťovské účty  bežiacich na virtualizovaných prostrediach s priamou hardvérovou podporou. To okrem iného obsahovalo SSE 4.1, SSE 4.2, AES-NI a iné súpravy. xHCI kontrolér na podporu zariadení USB 3.0 je dostupný cez Extension Pack Oraclu (XP) a nechýba obojsmerná podpora Drag&Drop pre systémy Windows, Linux a Solaris.

V rámci XP sa dajú šifrovať virtuálne disky a viacerými zmenami prešlo aj rozhranie programu. Špeciálna podpora bola venovaná HiDPI pre systém OS X a možnosti podpory pre tzv. hot plug SATA diskov.

vbox_under_vista_in_vbox_under_xp_nowat

Aktuálne je dostupná ďalšia verzia označená ako Beta 2. Ani tú výrobca neodporúčam používať na ostrých počítačoch a pre testerov pripravil špeciálny formulár na hlásenie chýb a problémov. Zmeny sa dotýkajú najviac rozhrania aplikácie, no tiež aj opravy BIOSu a zlepšenie stability v oblasti grafiky. Nevyužívané funkcie sa dajú odstrániť a používateľ si môže prostredie prispôsobiť presne podľa svojich potrieb.

VirtualBox 5.0 Beta 2 si môžete stiahnuť tu.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.