Spoločnosť Panasonic Corporation vyvinula prvé UHD okuliare pre virtuálnu realitu (VR) s technológiou High Dynamic Range ( HDR ) na svete. Tvar okuliarov je veľmi komfortný – používateľ má pocit, že má na nose klasické okuliare.

S blížiacim sa spustením komerčnej prevádzky mobilných telekomunikačných sietí piatej generácie (5G) sa očakáva aj príchod množstva nových služieb, v ktorých nájdu uplatnenie aj VR okuliare, na príklad pri sledovaní športov vďaka VR či virtuálnom cestovaní . Aj keď bežné VR okuliare s kvalitným obrazom i zvukom ponúkajú užívateľom simulované zážitky, majú často veľké rozmery a je nutné, aby si ich užívateľ pripevnil k hlave pomocou čelenky, čo môže pôsobiť nekomfortne.

Spoločnosť Panasonic v spolupráci s Kopin Corporation , popredným výrobcom displejových technológií pre virtuálnu realitu, vyvinula pre nový model okuliarov vysoko kvalitnú displejovú jednotku. Nové okuliare obsahujú to najlepšie z audio vizuálnych technológií od Panasonic a to vrátane technológií spracovania signálu pôvodne vyvinutých pre obrazové zariadenia ako sú televízory a prehrávače diskov Blu-ray, akustickým systémom od firmy Technics a optickými technológiami známymi z platformy digitálnych fotoaparátov LUMIX. Tieto technológie umožnili spoločnosti Panasonic vyvinúť kompaktnú a ľahkú VR s priezorom  so špičkovým obrazom a realistickým zvukom. Používateľ je vtiahnutý do obrazu odvíjajúceho sa pred jeho očami a necíti žiadne nepohodlie z nosenia rozmerných okuliarov.

Hlavné výhody produktu

(1) Vysoká kvalita UHD obrazu s podporou HDR

  • Micro OLED panel vyvinutý v spolupráci Kopin Corporation a Panasonic
  • Prirodzený a plynulý obraz bez tzv. screen door effect , čo je optická vada displejov, keď sú v obraze okom viditeľné jemné linky oddeľujúce jednotlivé pixely

(2) Vysoko kvalitný zvuk reprodukovaný v širokom frekvenčnom rozsahu od veľmi nízkych po vysoké frekvencie

  • Originálny dynamický menič od Technics s magnetickou tekutinou , ktorá veľmi precízne rozkmitá membránu pre reprodukciu zvuku s minimálnym skreslením.

(3) Kompaktné a ľahké telo umožňujúce pohodlné nosenie zariadenia bez nutnosti čelenky

  • Optický modul novo vyvinutý spoločnosťou Kopin Corporation, ktorá patrí do skupiny 3M a spoločnosťou Panasonic umožňuje zobrazenie prirodzeného, neskresleného a ostrého obrazu. Kompaktné a ľahké telo ponúka komfort bežných okuliarov.

Spoločnosť Panasonic sa pripravuje na spustenie komerčnej prevádzky sietí piatej generácie , a bude pokračovať vo vývoji nových VR okuliarov pre rozmanité aplikácie a maximálnu spokojnosť používateľov.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.