Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Klasická peňaženka sa v roku 2018 stane minulosťou, pretože ju svet nahradí nositeľnými zariadeniami. Už nebudeme štrngať vreckom plným drobných, zúfalo hľadať zatúlanú platobnú kartu alebo sa zaoberať deformáciami strihu našich nohavíc. Podľa predpovedí bude plných 62 percent nositeľných zariadení, často označovaných ako smart hodinky, obsahovať do roku 2020 platobné funkcie, oznámila spoločnosť Mastercard.

Nositeľné zariadenia, ktoré donedávna zvládali len relatívne jednoduché úkony, ako je počítanie krokov alebo meranie srdečného tepu, získavajú so schopnosťou sprostredkovávať platby celkom nové možnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko Miroslav Lukeš.

V roku 2016 mal trh so smart hodinkami hodnotu obrovských 16,2 miliardy dolárov, pričom sa očakáva ďalší rast aj rozširovanie schopností sprostredkovávať platby. Zvýšenie predajov v Británii o 45 percent v roku 2016 predstavoval jeden z najvýraznejších nárastov medzi európskymi krajinami: predalo sa tu neskutočných 13 miliónov nositeľných zariadení.

Hnacím motorom rastu trhu so smart hodinkami je predovšetkým dôvera v bezkontaktné technológie. V druhej polovici roku 2015 vzrástol v medziročnom porovnaní počet bezkontaktných platieb realizovaných v európskych krajinách takmer o 170 percent a v roku 2016 sa ich počet strojnásobil.

Objem mobilných platieb realizovaných v siedmich najvyspelejších krajinách EÚ (Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Švédsko, Holandsko a Španielsko) vzrástol ku koncu roka 2015 na 52 miliárd dolárov, pričom v nasledujúcich piatich rokoch sa očakáva jeho strojnásobenie. V tom istom roku spotrebitelia v Británii utratili bezkontaktnými platbami 25 miliárd libier, zatiaľ čo v roku 2017 bola približne rovnaká čiastka – presne 23,23 miliardy libier – dosiahnutá len za šesť mesiacov.

Sú to predovšetkým veľké mesta, ktoré ťažia z využívania rýchlych a bezpečných bezkontaktných platieb vo verejnej doprave. A nositeľné zariadenia tieto platby ešte uľahčujú. Stávajú sa tak stále obľúbenejšími a dopyt po nich sa v európskych krajinách len medzi januárom a júnom 2017 v medziročnom porovnaní zvýšil o 22 percent.

Napriek tomu, že je rýchlosť realizácie platby dôležitým parametrom, trvalo bezkontaktným platbám niekoľko rokov, než sa stali bežným spôsobom platenia. Nositeľné zariadenia sú teraz vďaka pokročilému zabezpečeniu na samotnom prahu podobne širokého uplatnenia.

Na Slovensku si na možnosť platby pomocou nositeľného zariadenia zatiaľ musíme počkať. „V súčasnej dobe na slovenskom trhu túto možnosť žiadna z bánk neponúka, ale zo skúseností z okolitých trhov, kde sú už mobilné platby dostupné, vyplýva, že je to len otázkou nie príliš vzdialeného času,“ dopĺňa Lukeš.

Systém Mastercard Tokenization sa významnou mierou podieľa na tom, prečo sú platby prostredníctvom nositeľných zariadení bezpečnejšie než kedykoľvek predtým. Vďaka tomuto systému je zaistené, že šestnásťmiestne číslo platobnej karty sa v smart hodinkách nikde nepoužíva ani neukladá – namiesto neho sa používa náhradný číselný kód, označovaný ako „token“, vystavovaný samostatne pre každé zariadenie, ktoré je schopné sprostredkovávať platby. Výsledné zabezpečenie, uplatňované pre digitálne platby je podobné elektronickému čipu platobných kariet.

Tokenizácia navyše pridáva ďalšiu úroveň zabezpečenia, pretože vlastné číslo platobnej karty zostává skryté, a to aj v priebehu platobnej transakcie v mieste predaja. Nakoľko väčšina ľudí dáva prednosť digitálnej peňaženke od svojej vlastnej banky, umožňuje tento postup jednoduchší prístup k dôveryhodnému spôsobu realizácie elektronických platieb.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.