Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V posledných rokoch mimoriadne vzrástla popularita platieb cez mobil a pre mnohých ľudí sa stali súčasťou ich každodenného života. Stále však existuje veľa ľudí, ktorí platbu mobilom ešte nevyskúšali alebo nevedia, ako ju uskutočniť. V posledných mesiacoch sa nášho každodenného života dotkli dramatické zmeny.  Aj vďaka nim ste možno jedným z tých, ktorí uvažujú o vyskúšaní platieb cez mobil. Čo je teda platba mobilom a prečo by ste mali jej použitie zvážiť?

Platba mobilom je, keď uskutočňujete platbu pomocou svojho smartfónu. Možno ste ju už uskutočnili pri nákupe v aplikáciách na telefóne alebo pri nakupovaní online. Môžete tak však urobiť aj prostredníctvom platby priložením mobilu, podobným spôsobom, akým prikladáte svoju bezkontaktnú kartu. Ako si nastavíte použitie platieb mobilom? A ako mobilné zariadenia uľahčujú a zrýchľujú platby a robia ich ešte bezpečnejšími?

Plaťte s ľahkosťou

Platby mobilom vám umožňujú platiť jednoducho a kdekoľvek. Váš smartfón ide všade s vami, čo znamená, že váš prostriedok platby je vždy vo vašom vrecku alebo v taške. Väčšina smartfónov už podporuje platby mobilom a je skutočne ľahké pridať kartu Visa do svojho zariadenia. Postup nastavenia platby pomocou mobilného zariadenia je možné vysvetliť v troch jednoduchých krokoch:

  1. Pridajte svoju kartu Visa do svojho mobilného telefónu – podrobnejšie informácie, ako to urobiť, nájdete tu. S mnohými modelmi telefónov môžete jednoducho na žiadosť aplikácie peňaženky telefónu nasnímať fotografiu svojej karty, čo vám umožní vložiť ju do mobilnej peňaženky bez toho, aby ste museli zadávať ďalšie podrobnosti.
  2. V predajni pri pokladni vyhľadajte na termináli symbol bezdotykovej platby.
  3. Pri platbe držte telefón alebo zariadenie nad symbolom – nie je potrebné zadávať PIN kód, pretože ste svoju totožnosť potvrdili už pred priložením zariadenia metódami, ako je rozpoznanie odtlačkov prstov alebo rozpoznanie tváre.

Plaťte rýchlo

Mobilné platby sú rýchle. PIN kód nebudete musieť zadávať, pretože vaše mobilné zariadenie používa metódy, ako sú odtlačky prstov alebo rozpoznanie tváre, čo potvrdí, že ste tým správnym držiteľom karty, ešte skôr, ako zaplatíte. Táto technológia tiež znamená, že neexistuje žiaden limit, pokiaľ ide o sumu, ktorú môžete previesť pomocou svojho mobilného telefónu. Budú sa uplatňovať len limity pre bezkontaktné platby pre danú krajinu, čo je na Slovensku 50€. Bezkontaktné platenie je rovnako jednoduché, ako keď platíte v aplikácii alebo nakupujete cez svoj mobil. Viaceré firmy vám umožňujú platiť prostredníctvom mobilnej peňaženky. Pokiaľ je to tak, môžete si jednoducho vybrať túto možnosť. Môže sa od vás požadovať, aby ste potvrdili, že platba pochádza skutočne od vás, a to pomocou odtlačku prsta alebo rozpoznania tváre. Transakcia sa následne zrealizuje v priebehu niekoľkých sekúnd.

Plaťte bezpečne

Platby mobilom patria medzi najbezpečnejšie spôsoby platby. Všetci poznáme pocit strachu, keď nevieme, kam sme dali peňaženku. Avšak pri mobilných platbách je tomu inak. V prípade, že stratíte mobilné zariadenie, môžete si byť istí, že ostatní ľudia sa len tak jednoducho nedostanú k informáciám o vašej karte. Je to tým, že keď vložíte svoju kartu do mobilnej peňaženky, spoločnosť Visa nahradí podrobnosti o vašej karte jedinečnou sadou čísel – digitálnym tokenom. Znamená to, že vaše citlivé údaje o účte nie sú obsiahnuté v mobilnej peňaženke, a preto k nim nemôže získať prístup nikto iný. Používanie „tokenu“, a teda nahradenie čísel kariet namiesto skutočných údajov o platobnej karte, tiež znamená, že ak dôjde k strate alebo krádeži telefónu, môžete svoju fyzickú kartu naďalej používať bez toho, aby ste ju museli vymeniť.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.