Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Do uzávierky 10. ročníka zostáva už len mesiac a práve dnes boli v rámci súťaže Sony World Photography Awards 2017 zverejnené fotografie prihlásené do otvorenej kategórie. Porotcovia boli požiadaní, aby sa podelili o svoje tipy s fotografmi z celého sveta, ktorí sa hlásia do kategórií pre profesionálov, pre mladých fotografov alebo do otvorenej kategórie, či do súťaže o národné ceny.

Fotografická súťaž Sony World Photography Awards usporadúvaná organizáciou World Photography Organisation je najväčšou fotografickou súťažou na svete. Do súťažného ročníka 2016 bolo prihlásených rekordných 230 103 snímok zo 186 krajín. Titul Fotograf roka vyhral iránsky fotožurnalista Asghar Khamseh a titul pre Víťaza otvorenej kategórie získal Kei Nomiyama z Japonska.

Všetky fotografie prihlásené do súťaže Sony World Photography Awards sú voľne prístupné na www.worldphoto.org. Termíny uzávierok pre jednotlivé súťažné kategórie sú:

 • 5. januára 2017 – Otvorená kategória (Open competition) – ocenenie najlepších jednotlivých snímok zo všetkých desiatich kategórii
 • 5. januára 2017 – Súťaž pre mladých fotografov (Youth competition) – najlepšie jednotlivé snímky odpovedajúce zadaniu od akéhokoľvek fotografa vo veku 12 – 19 rokov
 • 5. januára 2017 – Národné ceny (National Awards) – ocenenie najlepších jednotlivých snímok z viac ako šesťdesiatich krajín, ktoré boli prihlásené do otvorenej kategórie
 • 10. januára 2017 – Súťaž pre profesionálov (Professional competition) – 10 kategórií posudzovaných na základe súhrnného diela

Víťazi budú vyhlásení 20. apríla 2017 počas slávnostného udeľovania cien v Londýne. Ceny zahŕňajú najnovšie digitálne fotografické vybavenie od Sony, zahrnutie do ročenky 2017 plus finančné prémie v hodnote 25,000 USD pre celkového víťaza profesionálnej kategórie a 5,000 USD pre celkového víťaza otvorenej kategórie.

Všetky víťazné fotografie z užšieho výberu budú súčasťou výstavy Sony World Photography Awards Exhibition 2017 v londýnskej galérii Somerset House od 21. apríla do 7. mája 2017. Výstava v špecialnej expozícii taktiež predstaví snímky, ktoré boli v súťaži pre rok 2017 ocenené  za svoj výnimočný prínos pre fotografiu.

 Najlepšie tipy od porotcov

Súťažné poroty sú zložené z uznávaných odborníkov fotografického odvetvia, ktorí ponúkajú svoje rady každému, kto sa rozhodol prihlásiť do niektorej z kategórii súťaže pre rok 2017.

Russ O’Connell, obrazový editor magazínu The Sunday Times (VB)

Porotca profesionálnej kategórie pre rok 2017                                         

 • Majte prehľad o svojich súčasníkoch a konkurentoch, skúste si zvoliť niečo, čím naozaj vyniknete, ale čo bude relevantné pre dnešný nasýtený trh.
 • Uvažujte komerčne – veci, ktoré sú dôležité pre vás, môžu zaniknúť alebo im diváci nemusia porozumieť.
 • Majte na pamäti fotografické klišé.

 Francoise Callier, programová riaditeľka fotografického festivalu Angkor Photo Festival & Workshops (Francúzsko)

Porotca profesionálnej kategórie pre rok 2017

 • Dobre technické prevedenie fotografií je nevyhnutnosť.
 • Nekopírujte víťazné snímky z minulých súťaží.
 • Pre mňa je dôležité, aby snímka dobre hovorila príbeh. Som rada, keď sa pozriem na fotografie a rozumiem príbehu, ktorý rozprávajú, bez toho, aby som k nim musela čítať popisy. Chcem, aby fotografi hovorili sami za seba.

Damien Demolder, fotograf a žurnalista (VB)

Predseda poroty pre otvorenú kategóriu a kategóriu pre mladých fotografov 2017

 • Snažte sa nefotiť zábery, ktoré boli nafotené už tisíckrát predtým, nekopírujte ani neimitujte ostatných.
 • Váš život a vaše skúsenosti sú odlišné od skúseností kohokoľvek iného, preto využite svoju jedinečnosť.

 

 

Značky: