Adaptéry, ktoré využívajú elektrické rozvody v domácnostiach sú užitočnejšia vec, než by ste si mohli myslieť. Dnes sa totiž výrazne preferuje Wi-Fi. Netvrdíme, že by na tom bolo niečo zlé, no powerline adaptéry sú v istých prípadoch neporovnateľne výhodnejšie. To najmä vtedy, ak potrebujete pripojiť do internetu alebo len do LAN siete zariadenie vzdialené od routera. Všade tam, kde je napríklad problematický Wi-Fi signál a ťahanie ethernetového kábla neprichádza do úvahy.

Priechodný adaptér D-Link DHP-P601AV. Získate powerline a do zásuvky môžete pripojiť pôvodný spotrebič

Priechodný adaptér D-Link DHP-P601AV. Získate powerline a do zásuvky môžete pripojiť pôvodný spotrebič

Stačí si predstaviť situáciu so vzdialenejším miestom. Potrebujete tak dostatočne dlhý kábel a navyše narazíte na problém jeho ťahania cez viaceré miestnosti. To, že vám nepôjdu zavrieť dvere, bude asi najmenší problém. Kábel totiž bude zavadzať po celom byte a budete ho musieť zachytávať okolo stien. Vyhnete sa aj vŕtaniu, aby ste obišli dvere, no kábel sa zase objaví na zemi v druhej miestnosti. A teraz technologickejšia časť – získate lepšiu odozvu a stabilnejší prenos dát ako na Wi-Fi. Aj Wi-Fi je stabilné, no rozhodne sa nebavíme o tej Wi-Fi, ktorú robíte cez router za magickú cenu 39 eur.

Spôsob zapojenia modelu FRITZ!Powerline 540E

Spôsob zapojenia modelu FRITZ!Powerline 540E

Na čo si dať pozor

Pre niekoho môže byť problém blokovanie zásuvky. Faktom je, že takéto adaptéry sú podstatne rozmernejšie a prakticky prídete o dvojitú zásuvku. Model D-Link DHP-600AV má dvojitú vidlicu bez uzemňovacieho kontaktu. S tou problém mať nebudete a otočíte ju aj „hore nohami“. Takže spodná zásuvka z dvojitej zásuvky by zostala voľná. No modely Fritz!, ktoré sme testovali majú vidlicu s uzemňovacím kolíkom. Tú neotočíte a kvôli jej rozmerom si nepomôžete ani pri zapojení do spodnej zásuvky. Je to detail a nejde o väčší problém. Kto chce mať rýchly internet, tieto detaily určite oželie.

„Powerline adaptér je celkom užitočná vec. Pozor, pri prvej kúpe si musíte kúpiť balenie s dvomi kusmi.“

Rýchlosti

V tejto súvislosti sa stretnete s pojmom HomePlug AV2. Je to štandard, ktorý patrí zatiaľ medzi najnovšie a pri ňom máte istotu podpory minimálnej rýchlosti 500 Mbps. Upozorňujeme, že toto sú teoretické rýchlosti a budú sa výrazne líšiť od nami nameraných údajov. Nespoliehajte sa teda na prepočet MB je počet Mbitov deleno 8. Vďaka tomu, že adaptéry zjednocuje podporovaný štandard, máte istotu ich fungovania medzi rôznymi značkami.

Ak už kupujete adaptéry, pravdepodobne si kúpite všetky od jednej značky. No sami sme sa stretli s tým, že sme potrebovali k už existujúcim adaptérom pridať nové, a tak sme pomiešali celkovo troch rôznych výrobcov. V praxi to nepredstavovalo žiaden problém.

Monitor powerline adaptéra so zobrazením jeho vyťaženosti

Monitor powerline adaptéra so zobrazením jeho vyťaženosti

 

D-Link DHP-600AV

Súprava od D-Linku je určená do domácností, ktoré potrebujú rýchly internet cez LAN kábel a chcú napríklad prenášať dáta zo sieťového disku. V balení máte teda dve zásuvky, ktoré sa automaticky spárujú a tento proces trvá do piatich sekúnd. Hoci je vhodné vždy zapojiť takéto powerline zariadenie priamo, my sme vyskúšali aj predlžovačku. Jednu sme takto zapojili a nemalo to negatívny dopad na rýchlosť. Pozor si však treba dať na pripájanie ďalších spotrebičov do predlžovačky. Ak už sú zapojené a v činnosti, nebudete mať s prenosom signálu problémy.

DHP601AV_side_angle_UK_vyd2016_5_nowat

Vo výbave je jeden gigabitový port na každom powerline zariadení s podporou do rýchlosti 1000 Mb/s. Ak potrebujete viac, môžete zapojiť do ethernetového kábla namiesto koncového zariadenia switch. Bude to fungovať, rýchlosť sa ale bude deliť podľa potreby a podľa QoS, ktoré vami použitý switch dokáže korigovať. Prenosová rýchlosť bola stabilne na úrovni 9 MB/s. Zaznamenali sme síce aj mierne poklesy, no nikdy sme neklesli pod 7,5 MB/s. V čase prenosu sme namerali spotrebu 3 W. Pri neaktívnom prenose dát klesla až na 0 W. Nielen vtedy, keď sme vypli počítač a adaptér nemal signál, ale aj keď sme cez sieť nič neprenášali. S nejakým odberom treba počítať, no adaptér umožňuje zníženie spotreby až o 85 % v čase, keď sa nepoužíva. To na celé čísla, ktoré náš merací prístroj zobrazuje v rámci svojej presnosti znamenalo zobrazovanú nulovú hodnotu. Prenosy po sieti sú chránené 128-bitovým šifrovaním. To sa nastaví automaticky, nie je potrebné použiť párovacie tlačidlo na adaptéri vedľa LAN konektora.

Výhody:
šifrovanie, gigabitové porty, takmer okamžité spárovanie, spotreba

Cena: 55 EUR
Zapožičal: D-Link

FRITZ!Powerline 540E

Toto je ťažký kaliber medzi powerline adaptérmi. Opäť sme testovali párovú súpravu. Na jednom konci je jednoduchší adaptér s jedným LAN konektorom, druhé zariadenie je rozmernejšie a má v sebe dva LAN konektory 10/100 Mbps a Wi-Fi B/G/N s podporou 2,4 GHz pásma. LAN konektory sú síce pomalšie, no vo výsledku nie o veľa. Najmä, ak sme namerali priemernú rýchlosť 7,5 MB/s, a to pri spotrebe 2 W na adaptéri s Wi-Fi. Maximálna teoretická rýchlosť je 500 Mbps.

fritz_powerline_540e_tip_vyd2016_5_nowat

Svojou výbavou ide o veľmi pokročilé a skutočne užitočné zariadenie do domácnosti alebo do firmy. Ideálne si ho vieme predstaviť v dome. Môžete totiž zvoliť dva režimy, a to v zapojení mosta cez LAN alebo cez Wi-Fi. To znamená, že môže fungovať aj ako predlžovač Wi-Fi signálu z pôvodného routera. Možnosti konfigurácie sa podobajú na router a idú naozaj do hĺbky. Získavate prakticky absolútnu kontrolu nad zariadením. Bezdrôtové pripojenie môže byť nastavené tak, aby kopírovalo SSID aj MAC adresu pôvodného routera, no pokojne si môžete vytvoriť vlastný sieťový názov a klonovanie MAC vynechať.

Okrem konfigurácie pre powerline a Wi-Fi je tu aj monitorovanie systému. Máte tak prehľad o vyťažení zásuvky. Nastaviť sa dajú aj také detaily ako vypnutie LED na hlavnom adaptéri alebo napríklad deaktivovanie funkčnosti tlačidiel. Je to z dôvodu, aby neboli náhodne stlačené. Výrobca svoje rozhranie označuje ako Fritz!OS. Počas nášho testovania bola dostupná aj aktualizácia systému, kde výrobca pridáva nové funkcie alebo optimalizuje aktuálne dostupné. Novinkou tak bolo napríklad zlepšenie prehľadovej stránky s informáciami o zariadení, nové nastavenia na prevzatie pôvodnej Wi-Fi na použitie v adaptéri alebo napríklad vylepšenie IP-TV prenosu pre zariadenia pripojené cez LAN kábel alebo bezdrôtovo.

Výrobca ide s bezpečnosťou až tak ďaleko, že pridal heslo na Wi-Fi a na pridanie adaptérov do siete. Nestane sa tak, že by ste mali otvorenú Wi-Fi sieť len preto, lebo ste zabudli nastaviť prístupové heslo na jej zabezpečenie. Komu sa nechce konfigurovať heslo ručne, je tu možnosť použiť WPS tlačidlo. Manuálne pridanie hesla považujeme za veľmi dobrý, hoci nie príliš pohodlný krok na prvotné uvedenie do chodu. No po afére s IP kamerami, kde používatelia nezmenili štandardné heslo od výrobcu, je to jediná cesta, ako si neohroziť vašu domácu sieť.

Výhody:
široké možnosti konfigurácie, prenosová rýchlosť, maximálne zabezpečenie, takmer nulová spotreba energie

Cena: 91,60
Zapožičal: www.krugel.sk

FRITZ!Powerline 1240E

Silnejší powerline adaptér v súprave gigabitových verzií je veľmi podobný papierovo menej výkonnému modelu v našom teste. Podporuje teoretickú rýchlosť do 1200 Mbps, no tá sa prejaví pri simultánnom zaťažení siete. Na adaptéri je tentoraz len jeden LAN konektor, no stále máte možnosť využiť Wi-Fi B/G/N do 300 Mbps v 2,4 GHz prenosovom pásme.

avm-fritz-powerline-1240e-4023125027451-2_vyd2016_5_nowat

Zapojenie je opäť jednoduché. Teda ak vám primárne ide len o powerline a napojenie nejakého zariadenia cez LAN kábel, netreba nič nastavovať. V prípade Wi-Fi je tu možnosť použiť WPS alebo zadať heslo od výrobcu. To je aj v tomto prípade dostatočne silné a používateľ je vo výsledku nútený mať kvalitne ochránenú sieť. Jadrom adaptéra je operačný systém Fritz!OS a máte tu rovnaké možnosti konfigurácie a sledovania vyťaženosti adaptéra.

Prenosové rýchlosti boli v tomto prípade na úrovni 7,2 MB/s. Pri zapojení do predlžovačky bol pokles na polovicu. Je to podľa špecifikácie nesprávne zapojenie, no nie všetky adaptéry v tomto zapojení fungujú. Tu sme chceli len overiť, že nebudete mať problém ani s takýmto povedzme núdzovým zapojením. Dátový prenos je šifrovaný 128-bitovým kľúčom.

Aj tu máte možnosť využiť zariadenie ako predlžovač bezdrôtového signálu. Navyše si môžete ponechať vlastný SSID, a tak napríklad zväčšiť dosah v samostatnej Wi-Fi sieti. Ak teda bude zdroj pripojenia powerline, tak odtiaľ môžete získať širší rozsah pre Wi-Fi. Nie je treba robiť kompromis, ktorý používajú bežné extendery. Teda nechať ich v dobrom pokrytí pôvodnej Wi-Fi siete.

V rámci úspory energie sa dá nastaviť automatické vypínanie bezdrôtového adaptéra.

Výhody:
široké možnosti konfigurácie, prenosová rýchlosť, maximálne zabezpečenie, takmer nulová spotreba energie

Cena: 125,21
Zapožičal: www.krugel.sk

Verdikt

Adaptéry sú si veľmi podobné a faktom je, že priepastné rozdiely v rýchlostiach sme príliš nezaznamenali. Dva sú gigabitové, jeden má teoretickú priepustnosť 500 Mbps. No výrazné rozdiely nájdete vo výbave. Je fakt, že model D-Link DHP-600AV nemá Wi-Fi, no toto nie každý potrebuje. Odmenou je veľmi dobrá cena a prenosové rýchlosti. Modely FRITZ!Powerline 540E a FRITZ!Powerline 1240E sa odlišujú svojou priepustnosťou. No tú poznáte v prípade druhého modelu len pri vyťaženom simultánnom prenose. Ak nemáte skutočne vysoké nároky ako napríklad prenos 4K videa, pokojne sa prihovárame za model 540E.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom júnovom vydaní TOUCHIT č. 5/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvednené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.