Predaj iPhonov poklesol na všetkých trhoch

1

Analytici odhadujú za prvý kvartál tohto roku až 30% pokles predaja.

Fakt, že sa Apple nedarí predávať iPhony v takých množstvách, než na aké je za posledné roky firma zvyknutá, je známy už dlhšiu dobu. Čo sme až doteraz nevedeli je skutočnosť, že slabé predaje sa netýkajú len jedného či dvoch trhov, ale ide o úplne všetky časti sveta. Apple pripustil, že má problém vo všetkých regiónoch svojej pôsobnosti. V oficiálnom reporte finančných výsledkov určenom Komisii pre cenné papiere a burzy USA sa uvádza, že „predaje iPhonov sa znížili počas druhého štvrťroka a prvých šiestich mesiacov roku 2019 v porovnaní s rovnakými obdobiami v roku 2018 vo všetkých vykazovaných geografických segmentoch.“ Apple hovorí o prvých šiestich mesiacoch roku 2019 preto, že svoj finančný rok počíta vždy od októbra.

Apple síce zaznamenal medziročný pokles predaja iPhonov aj v posledných troch mesiacoch roku 2018, vtedy ho však odôvodňoval slabým dopytom v Číne. Prvé 3 mesiace tohto roka ukázali, že predaj ikonických smartfónov s logom nahryznutého jablka je slabší už aj v USA, Japonsku či Európe. Aj keď technologický gigant zo Silicon Valley už oficiálne čísla predaných kusov iPhonov nezverejňuje, analytici odhadujú globálne až 30% pokles. Na jednej strane tieto čísla môžu vytvárať vrásky na čele Tima Cooka a jeho zamestnancov, na strane druhej ale treba brať do úvahy nemalú maržu, ktorú je firma na každom iPhone schopná získať, keďže napríklad taký iPhone Xs Max je aktuálne predávaný s cenovkou vysoko prekračujúcou hranicu 1000€.

Najvyšší medziročný nárast predaja zaznamenala čínska spoločnosť Huawei, ktorá v prvom kvartáli 2019 predala úctyhodných 59 miliónov kusov smartfónov oproti minuloročným 39 miliónom. V globálnom merítku stále kraľuje juhokórejský Samsung s takmer 72 miliónmi predaných smartfónov za 1Q/2019. Prvú trojku uzatvára práve Apple s viac ako 36 miliónmi predaných iPhonov.

Zdroj: Cult of Mac

 

Prečítajte si aj:

LG napriek obrovským finančným stratám, bude aj naďalej pokračovať vo výrobe telefónov

 

 

 

Značky:

O autorovi

Som nadšencom športu, dobrého jedla a noviniek z oblasti IT. S jednou z mojich vášní som sa rozhodol podeliť s ostatnými a tak píšem pre TouchIT. Venujem sa prioritne smartfónom, no sem tam zablúdim aj do iných oblastí.

Jeden komentár

  1. A pritom by stačilo vydať nové SE za rozumnú cenu (t.j. nie za 600€+) a hneď by mali o 20M predaných kusov viac.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>