Od 1. septembra 2017 sa na základe nariadenia Európskej Komisie opäť zníži hranica maximálneho povoleného príkonu vysávačov.
V praxi to znamená, že výrobcovia už nebudú môcť uvádzať na trh EÚ modely s menovitým príkonom vyšším ako 900 W a spotrebou elektrickej energie viac ako 43 kWh/rok. Zároveň sa zvýšia požiadavky na účinnosť čistenia a pribudnú nové, zamerané na životnosť motora, trvanlivosť hadice, limit na emisie prachu a mieru hluku. Spomínané zmeny vyplývajú z Lisabonskej zmluvy, ktorá členské štáty EÚ zaväzuje znížiť do roku 2020 množstvo emisií CO2 o 20%.
Keďže väčšina ľudí si optimálne vysávanie spája práve s vysokými číselnými údajmi vo Wattoch, vysávače s vysokým príkonom sú aktuálne veľmi žiadané a postupne sa dopredávajú. Podľa Jany Krajčovičovej, manažérky spoločnosti Miele Slovensko, však nie je vysoký príkon nutnosťou. Moderné vysávače s nižším príkonom dokážu taktiež zabezpečiť optimálnu kvalitu vysávania za predpokladu, že optimálne kombinujú viaceré parametre. Okrem príkonu sú dôležité použité materiály, filtračný systém, kvalitný motor, tesnosť opláštenia, konštrukcia pre vedenie vzduchového prúdu, trubica či sacia hubica.
Aké kritériá musia spĺňať všetky vyrobené vysávače od 1. septembra 2017:
- ročná spotreba energie musí byť nižšia ako 43 kWh/rok
- menovitý príkon musí byť nižší ako 900 W
- schopnosť odstraňovania prachu na koberci najmenej 75%
- schopnosť odstraňovania prachu na tvrdej podlahe najmenej 98%
- reemisia prachu nemôže byť vyššia 1 %
- hladina akustického výkonu nesmie byť vyššia 80 dB(A)
- minimálna trvanlivosť hadice 40 000 kmitov vykonaných pri zaťažení
- prevádzková životnosť motora musí byť najmenej 500 hodín
Zdroj: Miele